شورای فدرال – قوه مجریه – سوئیس در بیانیه‌ای که روز گذشته صادر کرد ضمن استقبال از توافق هسته‌ای اخیر بین ایران و گروه ١+٥ گفت که “با توجه به این نقطه عطف مهم در اختلاف هسته‌ای دوازده ساله ایران” این شورا تصمیم به برداشتن تحریم‌هایی گرفته است که علیه ایران وضع کرده و از ژانویه سال ٢٠١٤ میلادی به حالت تعلیق درآورده بود.

سوئیس تحریم‌هایی را که علیه برنامه اتمی ایران به اجرا گذاشته بود از روز پنجشنبه، ٢٢ مرداد (١٣ اوت) برداشته اما تاکید کرده است که این اقدام مشروط به اجرای توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ١+٥ است.

بنظر میاید باتوجه به مسابقه بین کشورهای اروپایی برای قاپیدن بازار ایران سوئیسی ها که تا بحال اقدام علنی خاصی نکرده بودند حالا با یک حرکت غافلگیر کننده -حمایت کامل و بدون محدودیت دولت از قراردادهایی که توسط مردم و شرکتهای سوئیسی با ایران بسته میشود. – از بقیه پیش افتاده.

در چنین شرایطی ایران با کمی بازار گرمی میتواند مسابقه لغو تحریمها در اروپا را شروع و هدایت کند. کاری که مستلزم یک تیم قدرتمند دیپلماتیک و کارگزاران حرفه ای اقتصادی ست.

اما تحریم‌های کشور سوئیس عمدتا شامل ممنوعیت معامله فلزات گرانبها با نهادهای دولتی ایران و همچنین لزوم گزارش هرگونه مبادله تجاری اتباع و شرکت‌های سوئیسی با ایران در زمینه نفت و فرآورده‌های نفتی و بیمه‌گری این مبادلات بوده است. همچنین اتباع سوئیسی ملزم بوده اند نقل و انتقال پول با ایران به میزانی معین را گزارش کنند که براساس مصوبه شورای فدرال، این میزان به ده برابر قبل افزایش یافته اما هنوز لزوم گزارش چنین نقل و انتقالاتی وجود دارد.

در بیانیه شورای فدرال سوئیس آمده است که این محدودیت‌ها از آخر ماه ژانویه سال گذشته میلادی به حالت تعلیق درآمده بود. علاوه بر این موارد، شورای فدرار گفته است که اقدامات لازم را به جریان خواهد انداخت تا قطعنامه شماره ٢٢٣١ شورای امنیت در مورد برداشتن تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه اتمی ایران را به اجرا بگذارد.

شورای فدرال سوئیس در مصوبه خود راجع به برداشتن تحریم‌های وضع شده علیه ایران ابراز امیدواری کرده است که این اقدام به نشانه‌ای از حمایت سوئیس از اجرای توافق هسته‌ای ایران و ابراز علاقه به تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور، که سابقه‌ای طولانی دارد، تعبیر شود.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ