تلاشها برای بازگشت شادمهر عقیلی به ایران

1137

حدود 16 سال پیش در ایران فیلمی روی پرده رفت که در ان یک خواننده جوان و به ظاهر مستعد که هم دل استاد و و هم دل دختر استادش را بدست اورده سودای مهاجرت به خارج از کشور و تبدیل شدن به یک خواننده لس انجلسی را در سر میپروراند. سودایی که ظاهرا فیلمنامه نویسان دنبال بهانه ای برای عدم تحقق ان بودند.

اگرچه در فیلم دوست دختر خواننده جوان توانست کاری برایش انجام دهد اما در دنیای واقعیت ان جوان تمایلی به ماندن از خود نشان نداد و رفت به دنبال ارزوهایش…

شادمهر عقیلی

در دهه هفتاد که هنوز ترس و لرز از هجوم دلواپسان فرهنگی و نگرانی بابت بازتولید فرهنگ و موسیقی اس انجلسی در تهران وجود داشت رسم بود که غالب خوانندهای موسیقی پاپ در اثار اولشان 2 کار سفارشی را بگنجانند. یک کار برای اهل بیت و ائمه اطهار – علیها سلام – و یک کار ریاکارانه که محتوای ان شامل تاکید بر ساده زیستی و دوری از تجملات زندگی هنرمندان انور ابی را علنی سازد.

خونه من همین وراست

پیش شما پیاده هاست

از همین رو در اکثر کارهای منتشر شده در البوم های اندوره این 2 قسم کار را میتوان دید. در این البومها این قبیل واژه ها و ابیات زیاد وجود داشت

 

اما واقعیت چیز دیگری بود.

شادمهر عقیلی هم ابتدا با البوم دهاتی توانست همسو با این جریان خود را در دل جوانان دهه هفتادی جا کند. اما به مرور زمان با برگزاری چند کنسرت و مشاهده میزان استقبال نسل جوان از کارهایش از یکسو و سودای مطرح شدن و داشتن ازادی عمل در فعالیت موسیقی باعث شد که وی دیگر تمایلی به دهاتی ماندن نداشته باشد و به جایی برود که ازادنه بتواند کار کند.

تجربه نشان داده قالب هنرمندانی که پس از انقلاب بنا به دلایل شخصی یا سیاسی از ایران مهاجرت کرده اند در طول اقامت خود در خارج از کشور کار خاصی نتوانستند انجام دهند. گویی در انسوی مرزها ریشه استعداد و قریحه این افراد خشک میشود.

در مورد شادمهر عقیلی هم این قاعده صدق پیدا کرد. مدت کوتاهی پس از خروج وی از کشور کلیپ -با پوششهای محافظه کارانه – از وی منتشر شد که شبیه کلیپهای موسیقی هیپ هاپ دهه هشتاد امریکا بود و کیفیت پایین کار و ترانه و تنظیم نازل اثر بسیاری از هواداران شادمهر را نا امید کرد. تا جایی که بسیاری معتقد شدند شادمهر عقیلی را به خاطر کارهای پیش از مهاجرتش می ستایند.

در طول این 15 سال غیر از برگزاری کنسرتهای -بعضا حاشیه ساز – و همکاری با برخی خوانندگان لس انجلسی در امر اهنگسازی و تنظیم قرار گرفتن زیر لوای غول تنور ایران شادمهر کار خاصی نتوانست انجام دهد.

چند البوم بی ربط که اگرچه خود انها را با عنوان اینکه -موسیقی روز جهان است – میپسندید ولی به ذائقه مخاطب ایرانی نمیخورد با چند کلیپ که عمدتا کپی برداری بود باعث شد تا اکثر هواداران قدیمی اش دیگر به کل از وی دل بکنند.

اما حاشیه های اطراف شادمهر به همینجا ختم نشد و کار از جایی پیچیده تر شد که شادمهر عقیلی هم در جرگه اهنگسازان قرار گرفت که کارهای یونانی را کاور میکند و به نام خود برای فارسی زبانان منتشر میسازد. که گویا در یکی از این موارد هم خواننده محترم از ایشان شکایت کرده اند و پرونده ای در دادگاه تشکیل شد.

اما گفتن این مقدمه برای چه بود

حال بعد از 15 سال خبر رسیده که گروهی از تاجران فرهنگی توانسته اند وی را راضی کنند تا در صورت مهیا شدن شرایط شادمهر عقیلی دست از پا درازتر به وطن بازگردد.

سیزده سال بعد از مهاجرت شادمهر عقیلی به کانادا و بعدتر آمریکا نزدیکترین دوستش در ایران یعنی داوود ناقور به دنبال فراهم آوردن شرایط بازگشت او به ایران است.

با سیدحسن خمینی در این باره صحبت کرده ایم

داوود ناقور در گفتگو با بهمن بابازاده روزنامه نگار خوش ذوق موسیقی گفته است: مدت زیادی است که این پروژه استارت خورده است و در مرحله انجام است. با سیدحسن خمینی هم در این باره حرف زدیم ولی من اعتقاد دارم نباید کاری کنیم که موضوع حساسیت زا باشد.

وی ادامه داده است: شادمهر در همه سال های خارج از ایران از خط قرمزها عبور نکرده و هنوز هم خیلی ها او را با آثار مناسبتی اش می شناسند.

فیلمنامه “پر پرواز۲″ به سازمان سینمایی ارائه شده

ناقور درباره قسمت دوم فیلم “پر پرواز” که شادمهر ۱۵ سال پیش در قسمت اولش بازی کرده بیان می دارد: فیلمنامه “پر پرواز۲″ با داستان بازگشت شادمهر به ایران تدوین شده و برای گرفتن پروانه ساخت به سازمان سینمایی ارسال شده است.

وی خاطرنشان می سازد: این پروژه در حال حرکت روبه جلو است و خیلی باید محتاط و با استراتژی پیش رفت و امیدوارم مسئولان مملکتی هم با نگاهی ارزشی و بزرگ منشانه به هنرمندان بنگرند.

پروژه پولسازیست.

برای دوستان ارزوی موفقیت میکنیم.


فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ