کوبا – مبارزی که تسلیم شد

366

در اینکه مارکس نمیخواسته از دل اندیشهایش انسان خونخواری مانند استالین و کاسترو ظهور کنند هیچ شکی نیست. اما وقوع این اتفاق قطعا تصادفی نیست.

کولاکوفسکی

سخنرانی کاسترو در سانتاکلارا - 1959
سخنرانی کاسترو در سانتاکلارا – 1959

«مسائلی وجود دارد که نمی‌توانیم رو در رو در موردشان صحبت کنیم.»

این جمله ای بود که وزیرخارجه امریکا در پاسخ به مشکلات مابین کوبا و امریکا درطول 70 سال به خبرنگاران ارائه داد.

بیش از 7 دهه قبل بود که فیدل کاسترو با دوستان چریکش کوبا را فتح کرد. و همزمان با فتح این کشور توانست دل عاصیان نیمه دوم قرن بیستم در جای جای جهان حتی در همین ایران خودمان فتح کند.

زمانی که اروپا و امریکای لاتین و حتی چین در تب و تاب انقلابهای مارکسیستی و پیوستن به برادربزرگتر در قلیان بود فیدل کبیر یکی از الگوهای کاریزماتیک انقلابی بود.

کاسترو و چگوارا در حال بازی گلف - 1962 lberto Korda
کاسترو و چگوارا در حال بازی گلف – 1962 lberto Korda

او نیز مثل انقلابیون روسیه و فرانسه با فتح کشورش حمام خون راه انداخت و تمام منتقدان را قلع و قمع کرد. شیوه حکومتداری او نیز مانند اغلب همفکرانان کمونیستش شانه به شانه استبداد میزد-همان هدفی که برایش انقلاب کردند.- فیدل انقدر سخنرانی و حکومت کرد تا اینکه نایی برایش باقی نمانده بود و از سر کهولت به رائول برادرش سپرد فرایندی تدریجی و مرحله به مرحله شروع شد که امروز با حضور جان کری در کوبا به نتیجه خود رسید.

ناظران میگویند که رائول برادر فیدل نگاهی کاملا پراگماتیستی به مسائل سیاسی دارد و سعی میکند با واقعیتها مواجهه ای ایدئولوژبک نداشته باشد. هفتاد سال تحریم و تهدید و اتکا به سیگار و قهوه و چغندر با زندانهای لبریز از زندانیهای سیاسی تقریبا داشت شیرازه کشور را از هم میپاشاند

کشوری که تقریبا دورش دیوار کشیده شد با ناراضیانی که با هزارخون دل از کشور انقلابی شان فرار میکردند و به دامان دشمن امپریالیستشان پناهنده میشدند و محدودیتهای شدید رسانه ای و فرهنگی برای مردم تمام شکوه و عظمت انقلاب کوبا را پیش جهانیان از بین برده بود. و برای بیش از نیم قرن فیدل و دوستانش مثل بختک روی کشور افتاده بودند و با شعار کشورشان را اداره میکردند.

 The mamoncillo tree, 1983, by María Eugenia Haya (Marucha).
The mamoncillo tree, 1983, by María Eugenia Haya (Marucha).

امروز که میخواهی با مارکسیستها مباحثه کنی شاید جز دفاع از سیستم بهداشت و درمان کوبا چیزی برای گفتن از نتیجه عملی اندیشه های مارکسیسم نداشته باشند. اگرچه بهداشت و درمان برای جوامع و حکومتهای مدرن از ارکان اساسی محسوب میشود و شاید مهمترین چیز باشد اما طبیعتا همه چیز نیست.

صنایع فرسوده – زیرساختهای درحال فروپاشی – عدم استفاده از تکنولوژیهای روز حتی برای کشت نیشکر که محصول ملی تلقی میشد- نارضایتیهای عمومی از محدودیتهای اجتماعی – سیاسی و فرهنگی و مصادف کردن استفاده از رسانه های منتقد با جنایت انسانی و…. مواردیست که به موازات این نظام کارامد بهداشت و درمان در طول این 70 سال شکل گرفته بود.

سرنوشت کوبا شاید فرجام نمادین انقلابیون مارکسیستی را نمایان میسازد که میخواستند بر میراث کمون خود پایبند بمانند. و ان انقلابیون دو اتشه که نخواستند و نتوانستند مانند چین با قواعد کاپیتالیسم جهانی کنار بیایند امروز مجبورند امریکاییها را با همان ماشینهایی که از کشور فراری دادند به کشورشان بیاورند.

cubacuba_gildaperez
کوبا پیش از انقلاب – cubacuba_gildaperez

سه مدل خودرو قدیمی در نزدیکی محل سخنرانی تعیین شده برای جان کری پارک شده بود. دو خودرو شورولت «بل ایر» مدل ۱۹۵۵ و ۱۹۵۷ به همراه یک شورولت «ایمپلا»۱۹۵۹. این خودروها متعلق به دوران انقلاب کوبا به رهبری فیدل کاسترو است.

جان کری نخستین وزیر امور خارجه آمریکا است که پس از ۷۰ سال از کوبا دیدار می کند. به همراه جان کری شماری از اعضای کنگره و همچنین سه تفنگدار دریایی آمریکا که درسال ۱۹۶۱  پرچم این کشور را بر فراز ساختمان سفارتخانه به پایین کشیده بودند، در این سفر حضور دارند.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ