دردسرها و گافهای برگزار کنندگان المپیک 2020 ژاپن

276

درست یکروز پس از انتشار رسمی و پر آب و تاب لگوی رسمی مسابقات المپیک «توکیو 2020» برخی از رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی متوجه شدند که این لگو برای اولین بار نیست که ساخته شده و پیشتر هم مورد استفاده قرار گرفته بود.

این لگو برای در قالب سیاه و سفید و برای اولین بار در سال 2013 در کشور بلژیک مورد استفاده قرار گرفته است. و پس از پرداختن گسترده رسانه ها به این مسئله در نهایت طراح و مسئولان تبلیغات این مسابقات مجبور به واکنش در برابر این اتفاق شدند.

آنها اعلام کردند که برای طراحی لگوی مسابقات المپیک توکیو 2020 تنها از این طرح الهام گرفته شده و به هیچ عنوان کپی برداری در کار نبود. طرفه آنکه برای این اقتباس نیز از طراحان اصلی لگو در بلژیک اجازه گرفتیم.

هرچند از بلژیک خبر رسید (اجازه ای به آنصورت در کار نبوده).

و در نهایت مسئولین ژاپنی مجبور شدند قید لگوی محبوب خود را بزنند.

نشان بازیهای 2020 بلافاصله بعد از رونمایی در ماه ژوئیه، زیر سوال قرار گرفت. اولیویر دبیه طراح بلژیکی گفت که این نشان بسیار شبیه نشان تئاتر لیژ است و خواستار توقف استفاده از این نشان شد. متعاقب آن او و تئاتر لیژ دادخواستی را در دادگاه محلی طرح کردند.

توشیرو موتو مسئول کمیته برگزاری المپیک 2020 توکیو گفت: کنجیرو سانو طراح نشان المپیک 2002 همچنان کپی برداری این نشان را رد می کند.
اما وی براین باور است که تردید عمومی در این باره به اعتبار المپیک آسیب می رساند و به همین علت خواستار کنار گذاشتن این نشان شد.

موتو در یک کنفرانس خبری گفت: ما تصمیم گرفتیم به قضاوت سانو احترام بگذاریم و شروع کار بر روی یک نشان مناسب ترین راه برای حل این مشکل است.
وی ضمن عذرخواهی از مردم ژاپن، کمیته بین المللی المپیک و حامیان مالی برای دردسری که ایجاد شده است، گفت: نشان جدید در یک رقابت آزاد بزودی انتخاب می شود.

سانو از آغاز اتهام سرقت ادبی ، این اتهام را بی اساس دانست و مقامات ژاپنی نیز با بیان اینکه بررسی های کامل هیچ مسئله حقوقی را مطرح نکرده است، از او حمایت کردند. این نشان شامل حرف تی و یک دایره قرمز نماد پرچم ژاپن است.
نظرسنجی تلویزیونی تی بی اس نشان داد که 85 درصد پاسخگویان تغییر نشان را ضروری می دانند.

ماسوزوئه فرماندار توکیو گفت: هیچ کس نمی تواند انکار کند که اعتبار این نشان آسیب دیده است. این مسئولیت به عهده سانو است.
موتو گفت: کارشناسان طراحی با ذکر جزییات متعددی گفتند که نشان کپی برداری نشده است. اما ما نسبت به شهروندان عادی که این مسئله را درک نمی کنند نگران هستیم.

هیاهو بر سر این نشان، که از همان آغاز بازتاب های متفاوتی را در میان مردم ایجاد کرده بود، تازه ترین بدشانسی برای ژاپن بعد از دو سال کسب حق میزبانی بازیهای 2020 است.

ژاپن در ماه ژوئیه طرح ورزشگاه جدید المپیک را که قرار بود محور بازیها باشد، به علت افزایش هزینه ها کنار گذاشت و وعده یک طرح جدید و کارآمد و تاحد امکان ارزانتر را داد.

توکیو همچنین از وعده خود در مورد حفظ بیشتر ورزشگاهها در شعاع هشت کیلومتری دهکده المپیک عقب نشینی کرد.

گفتنی ست المپیک 2020 در شهر توکیو برگزار میشود و به همین سبب مسئولان این کشور با وجود تورم بالا و شرایط نه چندان مساعد اقتصادی به طور گسترده ای مشغول تامین منابع و ایجاد زیرساختها و بناهای عمرانی مورد نیاز برای این مسابقات هستند. همین موضوع نیز محل بحث بوده است.

 Zaha Hadid’s design for Japan’s national stadium, the main venue for the 2020 Tokyo Olympics. Photograph: AP
Zaha Hadid’s design for Japan’s national stadium, the main venue for the 2020 Tokyo Olympics. Photograph: AP

یکی از زیباترین بناهای طراحی شده برای این مسابقات, استادیومی ست که ظاها حبیب؛ معمار و طراح مطرح عراقی تبار آنرا طراحی کرده است. و بسیارِ آنرا زیباترین استادیوم جهان میدانند.

 گزارش تصویری گاردین از مسابقات المپیک توکیو 2020 :

گزارش گاردین از استادیوم زیبای ژاپنی ها:

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ