جای هیچ گفت و گویی نیست که چیزکیک یکی از محبوب‌ترین دسرهای جهان است و عشاق بسیاری دارد. حالا آستین بالا بزنید که یادتان بدهم درآشپزخانه خودتان چیزکیک درست کنید.

تاریخچه کیک پنیر یا چیزکیک

اولین چیزکیک به احتمال قریب به یقین در جزیره ی ساموس در شرق دریای اژه در سواحل آسیای صغیر پا به عرصه وجود گذاشته. زیست-باستان شناسان در حفاری‌هایشان در آن منطقه قالب‌های پنیری متعلق به دوهزار سال پیش از میلاد پیدا کرده‌اند و در کنار آن بنابرشواهدی از سال ۷۷۶ قبل از میلاد در اولین دوره المیپک که در آن دوران از ورزشکاران با پنیر به عنوان یک منبع غنی انرژی پذیرایی شده بود. و از همینرو در حالیکه خیلی‌ها اولین چیزکیک جهان را به نیویورک منتسب می‌کنند ولی در واقع تاریخچه چیزکیک به ۴۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد، یعنی به دوران یونان باستان.

مواد اولیه چیزکیک در آن دوران عبارت بود از آرد گندم، عسل و پنیر که از مخلوط کردن اینها کیک ساده‌ای درست می‌شده که البته با کیک‌های امروزی و دستورالعمل‌های پیچده‌شان زمین تا آسمان تفاوت داشته.

اولین دستور پخت چیزکیک در سال ۲۳۰ پس از میلاد نوشته شده که منتسب است به یک نویسنده اهل آتن که عبارت بوده از این که: “مقداری پنیر را هم زده تا یک دست و خمیری شود. سپس در یک تابه برنجی با عسل و آرد گندم مخلوط شده و به صورت یک توده ی مجموع پخته شود. بعد از سرد شدن سرو شود”. بعد از حمله رومی‌ها به یونان و به غنیمت گرفتن چیزکیک، تخم مرغ به دستور پخت چیزکیک اضافه، و مخلوط به تنورهای آجری داغ فرستاده می‌شده و بعد از پخت داغ داغ خورده می‌شده. بعدها رومی‌ها خمیری به زیر این مخلوط اضافه کردند و اسم آن را libuma گذاشتند.

اولین دستور پخت این نوع خاص چیزکیک هم توسط مارکوس کاتو، سیاستمدار رومی در قرن اول پیش از میلاد نوشته شده. همزمان با گسترش امپراطوری روم و سفر بهجت اثر چیزکیک به کشورهای دیگر، شکل و مواد اولیه بنابر تغییرات جغرافیایی و فرهنگی هم تغییر کرد. حتی آشپز مخصوص هنری هشتم هم روش خاص خودش را اعمال می‌کرد که عبارت بود از این که تکه‌های کوچک پنیر را به مدت سه ساعت در شیر می‌خیساند و سپس با کره، تخم مرغ، آرد و شکر مخلوط می‌کرد. اما چیزکیک به این شکلی که امروزه در دسترس هست تا قرن هجدهم میلادی پدیدار نشد. در آن زمان در اروپا تخم مرغ زده شده جای مایه خمیر را گرفت و به پف نانها و کیک‌ها شکل و طعم دیگری داد. حذف مایه خمیر و جایگزین شدن تخم مرغ طعم چیزکیک را به دسر و شیرینی بیشتر نزدیک کرد و این روش به همراه مهاجران اروپایی وارد امریکا شد.

تاریخچه چیزکیک بدون ذکر نام پنیر خامه‌ای فیلادلفیا ناقص است. در سال ۱۸۷۲ تلاش یک مزرعه دار امریکایی در ساخت پنیر نوشاتل(Neufchatel)  به شکلی کاملا تصادفی مبدل به ساخت پنیر خامه‌ای شد و سه سال بعد تحت نام فیلادلفیا وارد بازارهای محلی شد. چیزکیک نیویورک استایل هم از همین زمان وارد صحنه شد. این چیزکیک پای‌های کلاسیک همانطور که از نامش پیداست در شهر نیویورک عرضه شد و دلیل شهرت و محبوبیتش استفاده از زرده تخم مرغ اضافه برای لطیف‌تر کردن بافت و عدم استفاده از میوه یا کارامل یا شکلات در فیلینگ یا تاپینگ بود.

از اوایل قرن بیستم چیزکیک وارد منوی بیشتر رستوران‌های نیویورکی شد و به تدریج راه خود را به بقیه شهرها و ایالت‌های امریکا هم باز کرد و رقابت از همینجا شروع شد. همانظور که نیویورک به چیزکیک کلاسیک خود شهره است، اهالی شیکاگو با اضافه کردن خامه به دستور پخت طعم جدیدی به آن دادند. فیلادلفیا چیزکیک نیویورکی را سبک‌تر و با تاپینگ شکلات یا میوه‌ای عرضه کرد و اهالی سنت لوییز لایه‌های کیک کره‌ای به آن اضافه کردند. ایتالیایی‌ها با پنیرریکوتا چیزکیک درست می‌کنند در حالیکه مردم یونان پنیر فتا را بیشتر می‌پسندند و آلمانی‌ها کاتیج چیز را بیشتر دوست دارند. مردم ژاپن هم نشاسته ذرت و سفیده تخم مرغ را به دستور پخت اضافه کردند.

 

طرز تهیه:

چگونه چیزکیک یا کیک پنیر درست کنیم؟

چیزکیک‌ها دو نوع دارند: سرد و گرم. نوع سرد در یخچال آماده می‌شود و خبری از پخت و پز نیست. ولی نوع گرم نیاز به فر دارد و بعد از پخت باید چند ساعتی در یخچال بماند و سرد بشود تا بتوانید اسمش را بگذارید چیزکیک. اما هر دو نوع سرد و گرم ظاهر مشابهی دارند. این ظاهر مشابه عبارت است از کراست، فیلینگ یا لایه‌ی پنیری و در بعضی انواع تاپینگ یا رویه.

کراست: معمولا از یک لایه خیلی نازک کیک یا مخلوط بیسکوییت ساییده و کره آب شده با نسبت دو به یک به درست می‌شود. برای مثال برای ۲۰۰ گرم بیسکوییت از ۱۰۰ گرم کره استفاده می‌کنیم. بعضی بیسکوییت‌ها متل دیجستیو به دلیل خشک بودن نیاز به کره بیشتری دارند ولی بهتر است در قدم اول با همان ۱۰۰ گرم کره شروع کنیم و در صورت نیاز یک تا دو قاشق غذاخوری به آن اضافه کنیم.

بعد از آماده کردن مخلوط، کراست را که به شکل خمیری ناهمگون است درون قالب کمربندی که روی آن کاغذ روغنی پهن شده می‌ریزیم و با ته صاف یک لیوان سطح آن را صاف و یکدست می‌کنیم. این کراست باید به مدت نیم ساعت در یخچال بماند تا برای مرحله بعدی آماده شود.

در بعضی کشورها کراست‌های آماده در فروشگاه‌های مواد غذایی فروخته می‌شود ولی اگر قرار است یاد بگیرید بهتر است که خودتان تمرین کنید.

لایه پنیری: بسته به نوع چیزکیک از پنیر خامه ای، پنیر ریکوتا، کاتیج چیز، ماسکارپونه یا بلوچیز به همراه اسانس یا مخلوط میوه و افزودنی‌های دیگر استفاده می‌کنیم.

رویه یا تاپینگ: باز هم بنا بر نوع چیزکیک می‌توانید از میوه‌های مختلف، گناش (مخلوط خامه و شکلات)، ژله، مغزهای پسته یا گردو یا بادام خرد شده، کارامل، شهد میوه یا مربا، شکلات یا در ساده‌ترین شکل از خامه فرم گرفته استفاده کنید. استفاده از هر کدام از این رویه‌ها شکل و طعم جدیدی به چیز کیک می‌دهد. یعنی شما می‌توانید با اندکی دخل و تصرف در دستور تهیه چیزکیک، به چیزکیک جدیدی برسید.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ