سردرد با ما چه می‌کند؟ ما با سردرد چه کنیم؟

24

سردرد! عارضه‌ای که همه افراد بشر در دنیا در طول عمر زندگی خود حتماً دچار آن می‌شوند.

دانشنامه ویکی‌پدیا سردرد را اینطور تعریف کرده:

یکی از شایع‌ترین شکایتهای بیماریها است که در بیشتر موارد عللی خوش‌خیم دارد و نیاز به درمان خاصی جز علامت درمانی ندارد، ولی در بعضی از موارد بسیار شدید و غیرقابل تحمل یا نشانه بیماریهای خطرناک مانند تومور مغزی است. درمان سردرد بستگی به عامل ایجادکننده سردرد دارد، اما در اغلب موارد با مسکن سردرد رفع می‌شود. +

مجید غفارپور در نشست خبری چهارمین کنگره بین‌المللی سردرد ایران با تشریح عوارض سردرد اظهار کرد: سردرد جزو بیماری‌هایی است که شیوع بالایی دارد و یکی از انواع سردردها میگرن است که از هر ۱۰۰ مرد، ۶ تا ۷ نفر مبتلا به‌ آن می‌شوند و این آمار در خانم‌ها بیشتر است به‌طوری که از هر ۱۰۰ زن، ۱۵ نفر دچار سردردهای میگرنی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع ۸ تا ۱۰ درصد جوامع گرفتار سردرد هستند عنوان کرد: سردردهای مزمن از نوع شدید به حساب می‌آیند که می‌تواند باعث شود افراد حتی در طول یک ماه یک روز نتوانند سر کار بروند. این مسئله مشکلات و بار منفی اقتصادی برای کشورها ایجاد می‌کند.

غفارپور با بیان اینکه سردردهای شدید و مزمن می‌تواند عوارض و ناتوانی‌های دائمی ایجاد کند، افزود: سردرد جدا از مشکلات جسمی تأثیرات منفی بر سلامت روحی می‌گذارد و جزو اختلال‌های شایع در دنیا به حساب می‌آید که برخی سردردهای مزمن می‌تواند ماه‌ها و سال‌ها یک فرد را برنجاند.

سردرد ، سردردهای میگرنی ، بیماری زنان، درمان سردرد، نکات پزشکی
سردرد در بین خانمها به مراتب شایع است

سردرد علامت چیست؟

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب درباره تعریف سردردها و بیماری‌های مزمن توضیح داد: بیماری مزمن به بیماری‌ای گفته می‌شود که زمان شروع آن معلوم نیست و تکرار ناراحتی‌هایی که به وجود می‌آورد ادامه دارد. سردردهای مزمن نیز از جمله این بیماری‌ها به حساب می‌آیند.

وی ادامه داد: چند علامت مهم درباره شروع سردردهای میگرنی وجود دارد که مردم باید به آن توجه کنند، از جمله کم یا زیاد شدن حجم ادرار، تغییر اشتها و مواردی از این دست که افراد باید به آن توجه کنند.

این عضو انجمن متخصصان مغز و اعصاب و سردرد ایران در خاتمه درباره اینکه آیا امکان دارد کسی در طول عمر مبتلا به سردرد نشود، خاطرنشان کرد: خیر، چنین چیزی امکان ندارد بلکه ۹۹ درصد از افراد در زندگی خود دچار سردرد می‌شوند، حال این سردردها می‌تواند منشأ ژنتیکی و یا عوامل دیگری داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود برای پیشگیری از سردرد علی الخصوص سردردهای میگرنی، افراد از قرار گرفتن مقابل آفتاب و همچنین استفاده از عطرهای تند و مصرف برخی اقلام غذایی مانند آجیل، نکات لازم را رعایت کنند تا حداقل کمتر دچار سردرد شوند زیرا درمان کامل و قطعی برای سردرد وجود ندارد.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ