پرسپولیس چگونه نامگذاری شد؟ خاطره‌ای از حمیدجاسمیان

845

پرسپولیس چطور پرسپولیس شد؟پیشکسوت سرخپوشان تهرانی و تیم شاهین در یک مصاحبه جالب، نحوه انتخاب نام این تیم محبوب ایرانی ها را شرح داد.

حمید جاسمیان در گرماگرم یک مصاحبه در واکنش به جشن شش تایی کردن استقلال گفت: بعد از انحلال شاهین ما هشت نفر بودیم که پرسپولیس را تشکیل دادیم؛ من، هادی طاووسی، همایون بهزادی، حمید شیرزادگان، بیوک وطن‌خواه، مهراب شاهرخی و… رفتیم پیش مرحوم عبدو در بولینگ و قرار شد تیم فوتبالی درست کنیم .

فال پرسپولیس!

حمید جاسمیان، پرسپولیس، پیشکسوت پرسپولیس
حمید جاسمیان

برای انتخاب نام این تیم جدید که می خواست جایگزین شاهین شود، مرحوم رضایی مشاورآقای عبدو، فال حافظی گرفت که کلمه‌ای در آن با عنوان پرسپولیس بود و به همین دلیل، نام تیم را پرسپولیس گذاشتیم.

جاسمیان ادامه داد: خود من هم اولین کاپیتان پرسپولیس . بودم که بعد از شاهین تهران، شاهین آبادان و پیکان افتخار داشتم چهارمین بازوبند کاپیتانی‌ام را در پرسپولیس به بازو ببندم اما هیچ‌گاه چه زمانی که شاهین بودیم و چه زمانی که در پرسپولیس حضور داشتیم به یاد ندارم که استقلال هشت گل به ما زده باشد و اگر آقایان مدرکی در این‌باره دارند رو کنند.

باشگاه پرسپولیس تهران در سال ۱۳۴۲ بنیادگذاری شد. این باشگاه در درازنای تاریخ پنجاه ساله خود رویدادهای گوناگونی را پشت سر گذاشته است.

باشگاه پرسپولیس تهران در سال ۱۳۴۲ به دست علی عبده بنیانگذاری شد. این باشگاه جزو دارایی‌های «شرکت سی.‌آر.سی» بود که به جز عبده، فاطمه پهلوی و همسرش محمد خاتم نیز از سهامداران آن بودند.

چند ماه پیش از انقلاب ایران (۱۳۵۷)، ساختمان بولینگ عبده آتش گرفت. در پی این آتش سوزی بیمه تمام خسارت را به فاطمه پهلوی پرداخت نمود. از این رو برخی او را در آتش سوزی سهیم می‌دانند. عبده و فاطمه پهلوی پس از آتش سوزی به آمریکا رفتند.

با این که پرسپولیس در سال ۱۳۵۸ در جام شهید اسپندی به قهرمانی رسید، اما تیم از هم پاشید و بسیاری از بازیکنان عوض شدند. بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی باشگاه پرسپولیس را مصادره کرد و باشگاه بدون زمین تمرین و دفتر در اوج تنگدستی زیر نظر سازمان تربیت بدنی قرار گرفت.با وقوع جنگ ایران و عراق و برگزار نشدن لیگ کشوری، پرسپولیس از دوران خوب خود فاصله گرفت، اما همچنان یکی از تیم‌های برتر جام باشگاه‌های تهران و جام‌حذفی تهران بود.

در سال ۱۳۶۹ لیگ آزادگان ایران راه اندازی شد که در آن زمان، حرفه‌ای‌ترین جام برگزار شده در سطح کشور بود. این لیگ با حضور تیمهایی از سراسر ایران برگزار میشد و قهرمان این لیگ، به جام باشگاه‌های آسیا راه می یافت. پرسپولیس پس از پشت سر گذاشتن دوران رکود طی سالهای پیشین، با حضور در این لیگ به دوران اوج خود بازمیگردد.

پرسپولیس در دوران برگزاری لیگ آزادگان، با کسب ۴ عنوان قهرمانی و ۲ نایب قهرمانی؛ پرافتخارترین تیم این رقابت‌ها لقب گرفت. در سال‌های ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ پرسپولیس دو بار پیاپی به قهرمانی رسید. در سال ۱۳۷۶ رقیب پرسپولیس، استقلال تهران؛ به قهرمانی رسید و پرسپولیس نایب قهرمان شد. پرسپولیس در سال ۱۳۷۷ با اختلاف ۱۲ امتیازی نسبت به استقلال سومین قهرمانی خود را بدست آورد و سال بعد (۱۳۷۸) بار دیگر بطور پیاپی و با اختلاف ۷ امتیازی نسبت به رقیب دیرینش، به چهارمین قهرمانی خود دست یافت. پرسپولیس در سال ۱۳۷۹ با کسب عنوان دومی این رقابت ها، دوران حضور خود را در لیگ آزادگان به پایان برد.

به طور کلی دهه ۷۰ خورشیدی برای پرسپولیس یک دهه موفقیت آمیز بود. کسب ۴ عنوان قهرمانی در لیگ آزادگان و ۲ عنوان قهرمانی در رقابت‌های جام حذفی، دوران پرافتخاری را برای این تیم رقم زد. حضور بیش از ۶ بازیکن پرسپولیس در یک برهه زمانی در تیم ملی ایران، این تیم را به یکی از ارکان اصلی فوتبال ملی ایران مبدل ساخته بود. معرفی بازیکنان بزرگی مانند علی دایی، احمدرضا عابدزاده، کریم باقری، مهدی مهدوی‌کیا، رضا شاهرودی، نعیم سعداوی، یحیی گل محمدی، مهرداد میناوند، افشین پیروانی و علی کریمی در این دوران در پرسپولیس بازی کردند.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ