مذاکرات که نه مجادلات پیرامون برجام در کمیسیون مربوطه‌ی آن در بهارستان به داغ‌ترین شکل ممکن در جریان است.

روند مذاکرات و نحوه انعکاس آن در صداوسیما به نحوی‌ست که افکار عمومی وجود ملاحظات جناحی و گروهی را در این مسئله مهم که با منافع ملی گره خورده است به وضوح مشاهده می‌کنند.

حضور افرادی که عضو کمیسیون نیستند، پخش جهت دار و گزینشی سخنان طرح شده در تلوزیون، دعوتهای معنا دار و اتهام زنی‌های عجیب و مخالفتهای همراه با توهین همه و همه در افکار عمومی این باور را ایجاد کرده است که بخش تاثیرگذاری از منتقدان توافق هسته‌ای در نقد خود ملاحظات سیاسی بسیاری دارند.

در این میان سیاستمدارانی که نزدیک به رهبری هستند و یا به نوعی به اقتضاء جایگاه رسمی و غیر رسمی‌شان در نهاد حاکمیت نظام عملکردی فراجناحی دارند، نیز موافق روند موجود رسیدگی به برجام در مجلس نیستند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد یکی از همین افراد است.

پخش گزینشی جلسات گره اول این داستان…

سید حسین نقوی حسینی طی مصاحبه ای با اشاره به نارضایتی نایب رئیس مجلس در آخرین جلسه ای که ایشان حضور داشتند گفت: در ابتدای جلسه امروز اعضای کمیسیون به عدم حضور صداوسیما اعتراض کردند و آقای ابوترابی در این زمینه گفت که چرا وقتی سعید جلیلی در جلسه حضور دارد همه دوربین‌ها حاضر هستند اما حالا حضور ندارند.

وی ادامه داد: آقای ابوترابی همچنین به صداوسیما از این بابت اعتراض داشت که چرا مباحث و دیدگاه‌های ایشان را در برخی از گزارشات جلسات حذف کردند که رئیس جلسه در پاسخ توضیح داد که احتمالا موضوع بعد از ظهر قبلا گفته شده بود ضبط نداریم با جلسه صبح مشتبه شده و صداوسیما فکر کرده که صبح نباید جلسه را ضبط کند. البته دو رسانه خانه ملت و مجلس جلسه را ضبط می‌کنند و در اختیار رسانه‌ها قرار خواهند داد.

در همان جلسه نهاوندیان با دفاع از توافق وین گفته بود که باید از همه ظرفیت‌های کشور برای شرایط پسابرجام استفاده کنیم. از حداکثر ظرفیت‌ها در جهت استفاده از فرصت‌ها استفاده کنیم. تیم اقتصادی دولت همپای مذاکرات، دامنه تحولات اقتصادی و آینده آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است. اگرچه ما در طول مذاکرات 16 بند برجام مربوط به مسائل اقتصادی است و ما به دنبال این بودیم که کلیه تحریم‌های اقتصادی برداشته شود و به اعتقاد ما چنین هدفی بدست آمده است. بخش اصلی تحریم‌ها در برجام لغو شده و حتی معتقد بودیم آثار لغو تحریم‌ها باید در همکاری‌های کشورها در بخش‌های حقوقی فعالیت شرکت‌ها دیده شود. آنچه که در چارچوب تحریم‌ها باقی مانده، تحریم‌های غیرهسته‌ای است.

وی گفت:‌ با رفع تحریم‌ها، اقتصاد کشور را از گروگان آزاد کردیم و در بخش هسته‌ای هم، حضور هسته‌ای ایران در عرصه بین‌المللی را تثبیت کردیم. ما حتی در جهت رفع تحریم‌های غیرهسته‌ای مقدم بر تحریم‌های هسته‌ای را نیز رفع کردیم مثلا همزمان به هواپیماها و کشتی‌های مسافربری، امکان همکاری شرکت های غیر آمریکایی به ایران و رفع تحریم‌ها صادرات ایران در حوزه مواد غذایی و فرش کشور.وی در ادامه پاسخ داد که در حوزه مالی و بانکی نیز رفع تحریم‌های مهمتری صورت گرفته است و به طور تصریحی در برجام و قطعنامه طرف مقابل منع شد از اینکه تحریم‌های رفع شده را به صورت دیگری اعمال کند.

نهاوندیان گفت در ارتباط با تحریم‌های آمریکا در حوزه‌های غیرهسته‌ای ما مجاز نبودیم با آمریکا وارد گفت‌وگوی سیاسی شویم.

نهاوندیان گفت که به طور جدی ساختار تحریم‌ها شکسته شده، فضای روانی همکاری اقتصادی به طور جدی در جهت مثبت تغییر کرده است. هدف کشورها در مبادله با ایران را می‌بینید. اما برنامه دولت «اقتصاد مقاومتی» است و دولت تهدیداتی را دارد که انتظارات و تقاضاهای جامعه را مدیریت کند و با جلوگیری از ایجاد انتظارات بی جا جلوگیری می‌کند.

روایتهای دیگر:

اما کاوه احمدی مسوول اداره اخبار مجلس شورای اسلامی به ايرنا گفت: تیم تصویربرداری صداوسیما در جلسه امروز حضور داشته اما ضبط کامل تلویزیونی نکرده و فقط بخش هایی از نشست را تصویربرداری خواهد کرد. اين خبرگزاري نوشته است که نبود دوربین های صداوسیما و ضبط نشدن کامل نشست برجام با درخواست هیات رییسه کمیسیون ویژه بررسی برجام بوده است.

مهدی کیائی مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس اما به ايسنا گفت که روابط عمومی مجلس و کمیسیون برجام تصمیمی در مورد عدم پخش تلویزیونی نداشتند. به گفته وي، صدا و سیما خودش از ضبط برنامه خودداری کرد و مجلس ممانعتی دراین زمینه نداشته است.

خبرگزاري مهر اما روايت ديگري دارد و عدم ضبط تلويزيوني اين جلسه را به دستور رئيس مجلس مي داند. به نوشته اين خبرگزاري به دستور علی لاریجانی رئیس مجلس، پخش جلسات کمیسیون برجام از رسانه ملی از صبح امروز سه شنبه متوقف شد.

برخي سايت هاي خبري در تحليل هايشان اينگونه نوشته اند که پاسخ هاي قاطع و روشنگرانه ظريف و همکارانش به ادعاهاي تيم مذاکره کننده پيشين، منجر به قطع پخش تلويزيوني اين جلسات شده است. چرا که تاثير انتشار جلسات با حضور جليلي بر افکار عمومي را به نوعي تحت الشعاع قرار داده بود.

گفتني است نشست های قبلی کمیسیون برجام بطور کامل توسط صداوسیما پوشش تصویری داده می شد و شبکه خبر بصورت نوبتی در ساعات مختلف روز اين نشست ها را پخش می کرد. از ابتدای هفته گذشته هر روز گزیده ای از جلسات کمیسیون برجام که با حضور عراقچی و تخت روانچی اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای و همچنین سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، شمخانی دبیر فعلی شورای عالی امنیت ملی و محمد جواد ظريف وزير امورخارجه در روز های مختلف هفته برگزار شده بود از رسانه ملی پخش شد. البته اعضای کمیسیون برجام قبلا هم نسبت به پخش گزینشی جلسات کمیسیون با اعضای فعلی و پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای اعتراض کرده بودند.

لازم به ذکر است که صدا و سیما با صدور بیانیه ای حذف بخشی از صحبتهای ذکر شده در جلسات را تایید کرد

پخش گزینشی تنها یک روی سکه است…

البته نباید فراموش کرد که مسئله تنها به پخش گزینشی مذاکرات خلاصه نمیشود بلکه نحوه مدیریت جلسات و نوع برخورد با مهمانان و حضور فرصت طلبانه برخی از افراد نیز من جمله موارد هستند که مورد انتقاد ابوترابی و ولایتی قرار گرفتند. اما وقتی به چرایی این مسئله فکر میکنیم متوجه میشویم که همه ماجرا در یک اعمال سلیقه رسانه ای خلاصه نمیشود.

حال سوالی که مطرح می‌شود اینست که ایشان به چه دلیل مسامحه با دلواپسان و تیم مذاکره کننده آقای جلیلی را کنار گذاشته اند؟

همه میدانند که امثال دکتر ولایتی و ابوترابی به رغم اینکه در جایگاه اصولگرایان قرار دارند ولی من جمله سیاستمداران مورد اعتماد رهبری محسوب میشوند و در بزنگاههای مهمی برایشان مسئولیتهای حساسی واگذار شده است.

با در نظر گرفتن این مهم همه میدانیم که تیم مذاکره کنند قبلی به سرپرستی دکتر جلیلی کوچکترین توضیحی نه به مجلس, و نه به افکار عمومی و رسانه ها درباره روند مذاکرات ارائه نمیداد، و برخی عمیقا معتقد بودند همین عدم پاسخگویی باعث زیاده خواهی غربیها شده بود تا آنها در عین وقاحت غنی سازی را خط قرمز ما بدانند.

پیشتر گمان میشد که باتوجه به حساسیت موضوع و نظارت سفت و سخت نهادهای حاکمیتی بر خروجی گزارشات و اخبار سیاسی بخصوص مذاکرات هسته ای، آنچه روی آنتن میرود، منویات نظام است. اما انتقادات امثال دکتر ولایتی و بخصوص آقای ابوترابی نشان میدهد که این رویکرد در انعکاس رسانه ای توافق هسته ای و مسائل مربوط به آن یک رویکرد حاکمیتی نیست!

اما در چنین شرایطی که رهبر اصرار دارد نقش مجلس در مذاکرات نادیده گرفته نشود، و برخی با اتکا به همین سخن رهبری سعی در سوء استفاده سیاسی دارند، امثال ابوترابی و ولایتی به این جریانات هشدار می‌دهند که از موقعیت ایجاد شده برای تصفیه حساب سیاسی استفاده نکنند.

امثال ابوترابی و ولایتی به خوبی می‌دانند که الغای توافقی در این سطح که با تعهد و حمایت اغلب کشورهای جهان همراه بوده و امکان سرازیر کردن سرمایه و اعتبار به کشورمان را دارد، توسط مجلسی‌ها (تقریبا) غیر ممکن است. بنابراین حضور طلبکارانه و سخنان عجیب امثال جلیلی تنها می‌تواند به تصفیه حساب سیاسی تاویل شود.

چه اینکه دکتر ولایتی به نیکی می‌داند که در مقطعی از مذاکرات دکتر جلیلی راضی شده بود غنی سازی در ایران متوقف شده و اورانیوم مورد نیاز ایران از طریق چین و یا روسیه تامین شود. و احتمالا در آن مقطع دلواپسان رفته بودند گل بچینند.

دکتر ولایتی و آقای ابوترابی که در دولت قبل درمورد روند مذاکرات سکوت کرده بودند امروز مسامحه با جلیلی را کنار گذاشتند و نقدهایشان را به جلیلی و حامیانش به صراحت گوشزد می‌کنند. چه اینکه آنها می‌دانند که با توجه به تلاش دولت امریکا برای خنثی کردن موانع کنگره و سنا (آنهم با چنگ و دندان) توپ در زمین ایران است و در چنین شرایطی  بر این مهم واقفند که نمی‌توان در چنین مسئله‌ای که مستقیما با منافع ملی کشور در ارتباط است، برای تامین منافع جناحی, مانع جدی ایجاد کرد که اگر چنین شود مردمی که حامی مذاکرات دکتر ظریف بودند در انتخابات مجلس از خجالت دوستان دلواپس درمیآیند.

کما اینکه رهبری نیز در مقابل توجیهات مذاکره کنندگان درباره محدودیتها قانع شده‌اند.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ