رئیس جمهوری را با جا دزدیدند!

40

تصور کنید که شما یک رئیس جمهور هستید، و همراه نخست وزیر و دو وزیر کابینه تان به سرقت برده میشوید! آنهم نه توسط عوامل ناشناس بلکه توسط تیم حفاظت خودتان!

آنچه گفتیم یک داستان جاسوسی یا فانتزی نیست! اتفاقی ست که دیروز در بورکینافاسو افتاد و کل این کشور را در شوک فرو برد

امروز پنجشنبه، ٢٦ شهریور (١٧ سپتامبر) رئیس پارلمان کشور آفریقایی بورکینافاسو تایید کردکه روز گذشته، نفرات تیپ حفاظت ریاست جمهوری وارد جلسه هیات دولت شدند و میشل کافاندو، رئیس جمهوری، ایزاک زیدا، نخست وزیر دولت انتقالی و دو تن از وزیران کابینه را ربودند و با خود بردند.

ساعاتی بعد، نیروهای تیپ حفاظت ریاست جمهوری وارد ایستگاه رادیو بین‌المللی فرانسه و ایستگاه رادیو خصوصی امگا شدند و به کارکنان آنها دستور دادند تا پخش برنامه‌های خود را متوقف کنند. رئیس رادیو امگا گفته است که نظامیان تهدید کردند که در صورت ادامه برنامه، کارکنان رادیو را خواهند کشت.

با انتشار خبر ربوده شدن رئیس جمهوری و نخست وزیر، چند صد تظاهرکننده در برابر کاخ ریاست جمهوری در اواگادونو، پایتخت،تجمع کردند و علیه اقدام نظامیان شعار دادند. گفته می‌شود ربوده شدگان در این محل در بازداشت نظامیان هستند.

خبرنگاران گفته‌اند که از محل تظاهرات صدای شلیک گلوله به گوش رسیده اما مشخص نیست که آیا نظامیان به شلیک تیر هشدار اکتفا کرده‌اند یا کسانی در این محل زخمی شده‌اند.

شورای امنیت سازمان مل با صدور بیانیه‌ای بازداشت رئیس جمهوری و نخست وزیر دولت انتقالی را به شدت محکوم کرده و خواستار آزادی فوری آنان شده است. دبیرکل سازمان ملل نیز اقدام نظامیان بورکینافاسو را “نقض فاحش قانون اساسی و بیانیه برقراری شرایط انتقالی” توصیف کرده است. اتحادیه آفریقا و جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا در بیانیه مشترکی این اقدام را به شدت محکوم کرده و در مورد هرگونه آسیبی به بازداشت شدگان هشدار داده‌اند.

هواداران رئیس جمهور به خیابانها ریختند و کشور در حالت نیمه تعطیل به سر میبرد.
هواداران رئیس جمهور به خیابانها ریختند و کشور در حالت نیمه تعطیل به سر میبرد.

فدراسیون عمومی کارگران بورکینافاسو، بزرگترین اتحادیه کارگری این کشور در واکنش به اقدام تیپ حفاظت ریاست جمهوری یک روز اعتصاب عمومی در سراسر کشور اعلام کرده است.

معلوم نیست که آیا انگیزه نظامیان از بازداشت مقامات دولتی اعتراض به طرح انحلال این یگان توسط دولت بوده یا اینکه در نظر دارند قدرت را در دست بگیرند. کمیسیون آشتی و اصلاحات ملی بورکینافاسو در گزارشی در روز دوشنبه توصیه کرد که این یگان منحل شود. در ماه ژوئن هم نفرات این واحد خواستار برکناری سرهنگ دوم ایزاک زیدا، نخست وزیر انتقالی و از معاونان فرماندهی این یگان شدند. سرهنگ زیدا گفته بود که به منظور “تقویت امنیت ملی” لازم است این واحد منحل شود.

تیپ حفاظت ریاست جمهوری واحد نخبه ارتش بورکینافاسو محسوب می‌شود و در گذشته، حمایت آن برای دوام دولت‌ها ضرورت داشته است.

قرار است به زودی انتخابات ریاست جمهوری در بورکینافاسو برگزار شود و فعالان سیاسی این کشور و نهادهای بین‌المللی انتظار دارند که نتیجه انتخابات به تحکیم دموکراسی در این کشور کمک کند.

در ماه اکتبر سال گذشته، بلیز کومپائوره، رئیس جمهوری، در پی تظاهرات مخالفان ناگزیر به کناره‌گیری از قدرت شد و به خارج از کشور رفت. او در سال ١٩٨٧ با دست زدن به یک کودتای نظامی قدرت را در دست گرفته بود و در دهه‌ای ١٩٩٠ و ٢٠٠٠ میلادی هم در انتخاباتی که برگزار کرد، به پیروزی رسید. آخرین دوره ریاست جمهوری آقای کومپائوره در سال جاری به پایان می‌رسید اما او در صدد تغییر قانون اساسی و شرکت مجدد در انتخابات بود که سقوط کرد.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ