مربای زردآلو

248

اگر مربا درست کردن هنوز برایتان یک امر چالش ساز است و نتیجه کار شما راچندان امیدوار نمی‌کند یا از فوتهای کوزه گری آن بی خبر هستید و خمیر شدن, شکرک زدن و … عاصی شده‌اید، این روش متفاوت طبخ مربا را امتحان کنید.

در این روش همه مسئولیت راستی‌آزمایی قوام‌ مربا را به دانه‌های ریز تخم شربتی می‌سپاریم. وقتی این دانه‌ها لعاب انداختند، بخشی از آب مربا را می‌گیرند و اینجاست که ما در  آشپزخانه زیرزمینی خانه‌مان به تولید یک رو کَره‌ای و نان‌شیرین‌کُن خوشمزه نائل می‌شویم که امضادار است.

اگر در این روش موفق شویم، جایزه‌اش این است که در یک حرکت انقلابی می‌توانیم هر میوه‌ای را با این تخم‌های مغذی تبدیل به مربای خانه‌پز کنیم.

مواد لازم برای تهیه مربای زردآلو با تخم شربتی:

مربای زردآلو, آشپزی, صبحانه, آموزش پخت مربا, چگونه مربا بپزیم, آموزش طبخ مربا, آموزش پخت مربای میوه ای, مربای میوه

 

– دو پیمانه زردآلوی شسته و خردشده
– یک تا دو قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه
– یک تا دو قاشق غذاخوری عسل یا یره درخت افرا یا شکر
– دو قاشق غذاخوری تخم شربتی
– یک چهارم پیمانه آب
– یک عدد هل کوبیده (دلبخواه)

روش طبخ مربای زردآلو:

۱- زردآلوی بدون‌هسته و خردشده را با آب در یک ماهیتابه نچسب روی شعله ملایم چراغ می‌جوشانیم. حدود ۱۰ دقیقه که بجوشد احتمالا روی آن کف سفیدی شکل می‌گیرد. بهتر است کف را با قاشق بگیریم و بیرون بریزیم. بعد از کمی شل و ول‌شدن زردآلوها، می‌توانیم با کفگیر یا قاشق چوبی به له‌شدن میوه‌ها کمک کنیم.

۲- وقتی زردآلوها تسلیم شرایط شدند و وا دادند، شعله را خاموش می‌کنیم. حالا زمان اضافه کردن آب لیمو و شکر یا عسل یا ماده شیرین‌کننده موردنظرمان است. برای افزودن شیرینی، بهتر است آرام و با حوصله باشیم تا به مزه موردنظرمان برسیم و ناگهان مربا را زیادی شیرین نکنیم. در این مرحله هم دست از هم زدن برنمی‌داریم و یک تا دو دقیقه حسابی ورزش مچ دست می‌کنیم.

مربای زردآلو و تخم شربتی

۳- هل کوبیده را همراه با تخم شربتی‌های مظلوم اضافه می‌کنیم. بهتر است خشک باشند و با یک فوت خاکشان را گرفته باشیم. اما اگر دل چیز دیگری می‌گوید، می‌توانیم با روش مادربزرگ‌ها تخم شربتی را ریگ‌شور کنیم و تا می‌توانیم آبش را بگیریم و بعد به مواد مربایمان اضافه کنیم. دوباره زیر ماهیتابه را روشن می‌کنیم و می‌گذاریم حدود پنج تا ۱۰ دقیقه خیلی آرام بجوشد و هم می‌زنیم. چند دقیقه بعد تخم شربتی‌ها لعاب می‌اندازند و مربای ما را تبدیل به یک خوراکی حرفه‌ای مامان‌پز می‌کنند. می‌توانیم یک قاشق بیشتر هم تخم شربتی اضافه کنیم تا مربا غلیظ‌تر شود. بعد شعله را خاموش می‌کنیم.

۴- مربا باید در تابه هم‌دمای اتاق شود. نیم ساعت بعد می‌توانیم سراغش برویم و در یک شیشه مخصوص تمیز و استریلیزه‌شده، مربا را ریخته و در یخچال نگهداری می‌کنیم. حدود سه هفته وقت داریم تا از این مربای تازه استفاده کنیم. چون افزودنی ندارد، ممکن است بعد از این مدت خراب شود.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ