اشرق الاوسط: 300 حاجی ایرانی باعث این فاجعه شدند

261

روزنامه اشرق الاوسط در گزارشی به نقل از منابع رسمی عربستان مدعی شد ایرانیان باعث بروز حادثه منا شدند. تحقیقات درباره علت ایجاد ازدحام در مراسم حج که به کشته شدن 717 زائر و زخمی شدن بیش از 800 نفر دیگر منجر شد، همچنان ادامه دارد.

به نقل از روزنامه «الشرق‌الاوسط»، یکی از مقام‌های سازمان حج عربستان مدعی شد: حدود 300 زائر ایرانی برخلاف آموزش‌های داده شده عمل کردند و در جهت خلاف مسیر دیگر زائران به حرکت درآمدند. این اقدام ناهماهنگ حاجیان ایرانی موجب برخورد ناگهانی و ایجاد ازدحام در خیابان 204 مشعر منا شد.

به‌ ادعای این مسئول، این مجموعه 300 نفری بامداد پنج‌شنبه مستقیم از مشعرالحرام برای «رمی جمرات» حرکت کردند، در صورتی‌که طبق آموزش‌های داده‌شده این افراد می‌بایست در چادرهایشان توقف می‌کردند تا زمان حرکت آن‌ها از مسئولان ذی‌ربط اعلام می‌شد ولی آن‌ها برخلاف دستورهای ارائه‌شده عمل کردند و در جهت مخالف حرکت دیگر زائران قرار گرفتند.

این مسئول افزود: هنگامی‌که ازدحام ایجاد شد، این مجموعه 300 نفری در مسیر حرکت ده‌ها هزار حاجی توقف کردند و این توقف به افزایش ازدحام منجر شد.

«منصور ترکی» سخنگوی رسمی وزارت کشور عربستان روز پنج‌شنبه گفته بود یکی از مهمترین دلایل وقوع حادثه منا، حرکت شماری از زائران در خیابان 204 برخلاف حرکت زائرانی که از خیابان 223 به‌سوی «رمی حجرات» می‌رفتند بود، موضوعی که منجر به برخورد ناگهانی، ایجاد ازدحام و بروز حادثه شد.

این درحالیست که در نقطه مقابل برخی از رسانه های وطنی با پیشگامی صدا و سیما هم در واکنشهایی بهرجویانه و احساسی روایتهای احساسی و بعضا عجیب و غریب از این فاجعه تلخ به دست میدهند. و تلاش میکنند تا قربانیان مظلوم حادثه منا (فاجعه منا) را ملعبه برای تامین مقاصد سیاسی نمایند.

بعنوان نمونه در آخرین موارد شاهکارهایی از این دست شخصی بنام خانم دکتر حاج عبدالباقی، کارشناس برنامه آفتاب شرقی در تحلیلی در خصوص فاجعه درگذشت حجاج در منا، آمریکا را مسئول و آمر این فاجعه معرفی کرد.

این کارشناس ثابت برنامه های مذهبی تلویزیون در این برنامه زنده گفت:”رژیم عربستان دست نشانده آمریکا است؛حالا اگه بخواهیم بگوییم علت این اتفاق چه بوده . ممکن است همین باشد چوناین رژیم دست نشانده آمریکاست . احتمال اینکه عمدی باشد . وجود دارد،چون آمریکا از بحث هسته ای ایران ناامید شده این دستور را داده”

حاج عبدالباقی گفت:اگر بنابر هر دلیلی؛ ملتی توانایی مالی انجام حج را ندارند؛ مسئولان و حکام باید به مردم وام بدهند تامردم حج روا برگزار کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت:مردم صلاحیت تعطیل حج را ندارند، بلکه مراجع و امام عصر(عج) این صلاحیت را دارند که در صورتی که نیاز باشد؛ انجام مراسم حج را کنسل کنند مانند امام خمینی که ٦سال از رفتن به مکه و انجام اعمال حج ممانعت کردند.


مطالب مرتبط:

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ