دست دادن ظریف و اوباما؛ داغترین اتفاق نیویورک

233

بلومبرگ, ها آرتص, بی بی.سی از جمله رسانه هایی بودند رویارویی و دست دادن باراک اوباما و مجمدجواد ظریف را رسانه‌ای کردند.

شاید یک ملاقات از پیش تعیین نشده بین دو مقام عالی رتبه (که آنهم به یک سلام و لبخند و چند تعارف دیپلماتیک خلاصه شد) چندان ارزش رسانه‌ای نداشته باشد. اما وقتی می‌فهمیم که این دو مقام عالی رتبه رئیس جمهور امریکا و وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران بودند همه چیز فرق می‌کند و یک معانقه ساده تبدیل به یک اتفاق بی‌سابقه و شاید تاریخی می‌شود.

ظریف پس از امضای تفاهمنامه ِژنو نشان داد که او و دولت با حمایت مقام معظم رهبری آمده تا تاریخساز شود.

و بنظر میآید او بعنوان آلترناتیو تکنوکراتها  درحال ایجاد فاصله از رقباست. فاصبلومبرگ، بامداد هفتم مهر ماه گزارش داده است که این موضوع را یک مقام دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، تائید کرده است.

برخی دیگر خبرنگاران حاضر در مجمع عمومی سازمان ملل، از جمله خبرنگار روزنامه «هاآرتص» نیز گزارش مشابهی از «دست دادن تاریخی» اوباما و طریف منتشر کرده‌اند.

دیداری حتی کوتاه و «دست دادن» وزیر خارجه ایران و رئیس‌جمهوری ایالات متحده، اتفاقی بی‌سابقه توصیف می‌شود.

روابط دیپماتیک ایران و آمریکا از سال 1979 قطع شده و مقام‌های ارشد دو کشور نیز تا زمان دور تازه‌ی مذاکرات اتمی، دیداری در انظار عمومی نداشته‌اند.

دو سال پیش در جریان نشست همگانی سازمان ملل متحد، گفت‌وگویی تلفنی میان حسن روحانی و باراک اوباما رخ داد، که آن نیز در زمان خود «تاریخی» به شمار می‌رفت.

این گفت‌وگو در آغاز مراحل اولیه مذاکرات تازه اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی انجام شده بود. مذاکراتی که در نهایت به توافقی ۲۳ تیر ماه در وین انجامید.

در دور تازه مذاکرات، وزیران خارجه ایران و آمریکا بارها با یکدیگر دیدار کردند.

سلام و احوال پرسی ظریف و اوباما برنامه ریزی شده نبود

یک منبع مطلع نزدیک به هیئت ایرانی در پاسخ به سؤال خبرنگاران درخصوص دیدار ظریف و رئیس جمهور امریکا گفت: نقل قول‌ها در مورد «دیدار از قبل تعیین شده» به‌هیچ‌وجه درست نیست.

به گزارش «انتخاب»، روز گذشته (دوشنبه) پس از پایان سخنرانی آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان در هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، ظریف وزیر امور خارجه در حال خروج از سالن مجمع عمومی بود که به طور کاملا اتفاقی با باراک اوباما رئیس جمهور و جان کری وزیر امور خارجه امریکا روبه‌رو شد، دو طرف «سلام و احوالپرسی» کردند و دست دادند.

زمانی که حاکمیت به این نتیجه رسید که پرونده هسته‌ای ایران باید یکبار برای همیشه باید بسته شود شاید گزینه‌های زیادی برای انجام این مسئولیت خطیر روی میز نظام بودند اما ظریف کسی بود که بقول روحانی زبان کدخدا را می‌فهمید.

در همین حال منصور حقیقت‌پور نماینده مردم اردبیل و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر احوال‌پرسی و دست دادن ظریف با اوباما، گفت: امیدواریم این خبر تائید نشود چرا که در صورتی که آقای ظریف چنین کاری کرده باشد، قطعا خطوط قرمز نظام را نادیده گرفته است.

وی با بیان اینکه، شرایط برای دست دادن با رئیس‌جمهور آمریکا فراهم نیست و آمریکایی‌ها هنوز به حقوق ملت ایران احترام نمی‌گذارند، تصریح کرد: تا وقتی آمریکا از تروریست‌ها حمایت می‌کند و به حقوق مردم ما احترام نمی‌گذارد نباید از دست دادن با مقامات آمریکا سخن گفت.

حقیقت‌پور همچنین گفت: اگر خبر منتشره مبنی بر دست دادن آقای ظریف با آقای اوباما صحت داشته باشد و تائید شود، قطعاً نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نسبت به آن بی‌تفاوت نخواهند بود و این اقدام با واکنش مجلس همراه خواهد شد. آمریکا همچنان دشمن ملت ایران است و بر دشمنی با ملت ایران اصرار دارد لذا دست دادن با دشمن مخالف مبانی انقلاب و مغایر با حقوق ملت است و چنین کاری از سوی آقای ظریف بعید به نظر می‌رسد.

عضو کمیسیون امینت ملی تصریح کرد: نمایندگان مجلس درباره صحت و سقم دست دادن ظریف با اوباما تحقیق خواهند کرد تا موضوع مشخص شود اما امیدواریم که این موضوع تائید نشود.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ