سالگرد درگذشت پرویز فنی‌زاده و یادی از این هنرمند بزرگ

390

کم‌تر کسی است که دایی‌جان ناپلئون، ساخته‌ی ناصر تقوایی و بر اساس کتاب ایرج پزشک‌زاد را دیده باشد و بازی شاه‌کار پرویز فنی‌زاده در نقش «مش‌قاسم» را بتواند فراموش کند.
پرویز فنی‌زاده در هفتم بهمن‌ماه ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد. او قبل از این‌که فعالیت هنری‌اش را آغاز کند در روزنامه‌ی اطلاعات حروف‌چین بود. محمدعلی کشاورز در مورد آشنایی‌اش با پرویز فنی‌زاده می‌گوید که اولین‌باری که با پرویز برخورد کرده است در زنگ تفریح کلاس حمید سمندریان بوده است. کشاورز می‌گوید که حمید همیشه از استعداد فنی‌زاده صحبت می‌کرده است و وقتی برای اولین‌بار با اجرای نقش «فیگوران» در «پیس پولوفت، شبح کوچک» بر روی صحنه رفت، با همان نقش کوچک جوهر هنری خود را برزو داد.
کشاورز می‌گوید: نخستین نقش بلندی كه روی صحنه بازی كرد، در پیش «غروب روزهای خطرناک پاییز» بود كه نقش مقابل او را من داشتم . . با وجود آنكه جوان بود و كم‌تجربه، ولی نقش خودش را چنان بازی كرد و چنان تمامی ابعاد مختلف پرسوناژ را تجسم بخشید كه واقعا فوق‌العاده بود، هم‌بازی‌بودن با او باعث خوشحالی من بود.» فنی‌زاده در سال ۱۳۳۷ «گروه تئاتر گل سرخ» را با هم‌کاری چند نفر از دوستانش تشکیل داد و بعدها به گروه «پاسارگاد» ملحق شد و فعالیت هنری خود را در تئاتر پی گرفت.
فنی‌زاده در سال ۱۳۵۲ به خاطر بازی در فیلم رگبار، ساخته‌ی بهرام بیضایی به‌ترین نقش اول مرد را از جشنواره‌ی سینمایی سپاس دریافت کرد. «در سال ۱۳۴۸ بود که مجله «فیلم و هنر» با مدیریت «علی مرتضوی» تصمیم گرفت جشنواره فیلم «سپاس» را راه بیاندازد که گرچه با همکاری و زیر نظر وزارت فرهنگ و هنر دولت شاهنشاهی برگزار می‌شد اما با این حال جشنواره‌ای غیردولتی محسوب می‌شد. این جشنواره که در اردیبهشت یا خرداد هرسال برگزار می‌شد، تنها فیلم‌های ایرانی را نمایش می‌داد و نیز فیلم‌هایی را برای داوری انتخاب می‌کرد که از فرودین تا اسفند سال گذشته در تهران یا شهرستان‌ها به نمایش در آمده بودند. این جشنواره هدف خود را «تجلیل و تشویق فعالان صنعت سینمای ملی» تعریف کرده بود و سعی می‌کرد در سنجش و داوری فیلم‌های ایرانی نیز این مساله را در نظر بگیرد.» پرویز فنی‌زاده در مدت بیست سال کار هنری خود در بیش از نوزده فیلم سینمایی و هفتاد نمایش ایفای نقش کرد.
پرویز فنی‌زاده در سال ۱۳۴۴ در فیلم «خشت و آینه» ساخته‌ی ابراهیم گلستان در نقش یک روشن‌فکر پر مدعا ظاهر شد و در سال ۱۳۴۸ در فیلم «گاو» داریوش مهرجویی بازی کرد.
فنی‌زاده سرانجام در پنجم اسفندماه ۱۳۵۸ در ۴۲ سالگی و زمانی که در حال بازی در فیلم سینمایی اعدامی، ساخته‌ی محمدباقر خسروی بود درگذشت.


محمدعلی کشاورز بازیگر باتجربه سینما و تلویزیون ایران که این روزها دوران کهولت را سپری می کند در تازه ترین گفتگوی منتشر شده از وی خاطرات جالبی را درباره تجربیات سینمایی مختلف خود بیان کرده و از جمله از اعتیاد پرویز فنی زاده و تلاش اش برای ترک وی سخن گفته است. در این گفتگو که توسط حمیده شریف راد انجام شده و در مجله «فیلم» منتشر شده کشاورز صحبتهایی را هم درباره همکاری با علی حاتمی بیان کرده است و به ویژه فیلم «تختی» که بنا بود کشاورز در آن نقش «حبیب بلور» را بازی کند. بخشهایی از گفته های کشاورز را در ادامه می خوانید با این تذکر که گفتگو حدودا هفت سال قبل انجام شده اما به تازگی منتشر شده است.

فنی زاده در راه اعتیاد درگذشت
با پرویز فنی زاده 25 سال دوست و همکار بودم. او ابتدا مصحح روزنامه اطلاعات بود و بعد به تئاتر علاقمند شد و به کلاسهای حمید سمندریان رفت. پس از آن در اداره تئاتر ماند و همان جا استخدام شد. استعداد نابی بود و من هر بار با او همبازی می شدم چیز جدیدی در بازی اش می دیدم اما متاسفانه معتاد شد. ده دوازده بار برای ترک در بیمارستان خواباندمش ولی ترک نکرد و در این راه هم درگذشت. به همبن دلیل به هنرمندان می گویم همیشه سرتان در لاک خودتان باشد و از جماعت سرمایه دار دوری کنید که شما را بیچاره می کنند. متاسفانه پرویز از وقتی با این عده حشر و نشر پیدا کرد به اعتیاد دچار شد.

هر چه گفتم پرویز جان تو هنرمندی تو برای خودت گنجی هستی گوش نکرد. دفعه آخر در بیمارستان کیان بستری اش کردم. هر روز بهش سر می زدم. یک روز رفتم و دیدم نیست. داد و فریاد راه انداختم و گفتم این کجاست؟ دیدم بعد از نیم ساعت شنگول و سرحال آمد. به رفیقم گفتم:«صابر پاشو بریم این رفته مواد زده!» فنی زاده گفت:«چرا پولتان را برای دوا و درمان من خرج می کنید؟ بدهید به خودم می دانم باهاش چکار کنم.» سر «دایی جان ناپلئون» هم خیلی باهاش حرف زدم اما گوش نمی کرد تا اینکه پس از انقلاب در نیمه های بازی در فیلم «اعدامی» جانش را از دست داد.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ