نظرات رییس سیا درباره ایران و تحولات منطقه خاورمیانه

22

 

“جان برنان” رییس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) در تازه ترین مصاحبه خود نظراتش درباره توافق هسته ای و پیامدهای آن و چگونگی وضعیت داعش را مطرح کرد.

برنان درباره برنامه هسته ای ایران در می گوید:”کار اطلاعاتی در این باره به پایان نرسیده است. ما نیاز ادامه نظارت و ارزیابی هستیم. باید اطمینان کسب کنیم که ایران به تعهداتش پایبند است. هم چنین ما قصد داریم تا از تجربیات چندین دهه ای مان برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران استفاده کنیم تا ارزیابی های مان آگاهانه تر باشند”.

او در پاسخ به این پرسش که آیا مطمئن است که ایران به تعهدات هسته ای اش پایبند خواهد ماند یا خیر می گوید:”من مطمئن هستم که سازمان سیا همراه با شرکای اطلاعاتی اش در ایالات متحده و خارج از آن در این مسیر حرکت می کند که هرگونه تخلفی از جانب ایران شناسایی شود”.

برنان هم چنین درباره تصمیم اخیر شرکت اپل در ممانعت از ارائه اطلاعات گوشی یکی از کاربرانش که متهم به ارتباطات تروربیستی بوده گفت:”من فکر می کنم که اف بی آی به وضوح مشروعیت قانونی دریافت اطلاعات را داشته است. اطلاعات موجود در گوشی مربوط به بخشی از یک تحقیق بسیار فعال بوده اند”.

 

 اخبارسیاست  خارجی ,خبرهای  سیاست  خارجی,رییس سیا

رییس سازمان سیا در ادامه با اشاره به این که القاعده بسیار کوچکتر از داعش است می گوید:”القاعده هنوز هم در یمن حضور دارد اما در کل حضوری بسیار کم دارد و کوچکتر از قبل شده است. القاعده هنوز در سوریه حضور دارد. جبهه النصره هم همین طور. این سازمان هنوز هم مرگبار است و می تواند آسیب رسان باشد. او در ادامه اشاره می کند که سیا در همکاری بسیار نزدیک با دولت عراق و دستگاه های امنیتی آن کشور برای بازداشت ابوبکر البغدادی رهبر داعش است. بسیاری از بازداشت شدگان در اختیار نهادهای قضایی قرار گرفته اند”.

برنان در ادامه اشاره می کند که سیا ترجیح می دهد که تروریست ها را مورد بازجویی و یا بازداشت قرار دهد تا آن که آنان را به قتل برساند”.

رییس سیا در پاسخ به این پرسش که انتهخابات ریاست جمهوری امریکا چه تاثیری بر جایگاه و شغل اوخواهد گذاشت می گوید:”من نمی دانم چه زمانی این مقام را ترک خواهم کرد. سه نفر هستند که در این باره تصمیم یگری می کنند: رییس جمهوری، من و همسرم که شریک زندگی من در طول 37 سال گذشت بوده است. او یک رای در انتخابات خواهد داشت و من نیز یک رای”.

برنان اشاره می کند که بهترین شغل را دارد و می افزاید:”من با عجیب ترین انسان ها و با استعدادترین آنان کار کرده ام. کار بر روی مسائلی که بیش ترین پیامدها را برای کشور دارند برای من لذتبخش است”.

برنان در پاسخ به این پرسش که آیا سیا نیروهای معارض سوری را آموزش می دهد می گوید:”من قصد ندارم در مورد هر اقدامی که سیا درباره منطقه انجام می دهد صحبت کنم. اما دولت امریکا مشخص کرده که از مخالفان میانه رو در داخل سوریه حمایت می کند. در میان مخالفان افراط گرایان نیز حضور دارند که به عنوان تروریست شناخته می شوند. حمایت ما از میانه روها و نه تروریست هاست”.

برنان هم چنین اشاره کرده که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه رویکردی “بسیار تهاجمی” دارد و راهبردش در قبال سوریه را علاوه بر هزاران نفغر از پرسنل نظامی از طریق سرویس های امنیتی خبره روسیه انجام می دهد.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ