اعلام حمایت گوگل، فیس بوک و توییتر از اپل در جنگ با FBI

با مقاومت تیم کوک مدیر عامل اپل در برابر خواسته‌های FBI برای در اختیار گرفتن اطلاعات خصوصی کاربران، جنگ بین اپل و نهادهای امنیتی آمریکای وارد مرحله جدیدی شده است. در این میان اعلام حمایت گوگل، فیس بوک و توییتر از اپل در جنگ با FBI سبب بهتر شدن موضع اپل در برابر رقیب‌اش شده است.


 

قرار است دادگاه عالی آمریکا به پرونده اپل و FBI رسیدگی کند. برخی از رسانه‌های آمریکایی اپل را به قانون شکنی متهم کردند. تیم کوک نیز در نامه‌ای سرگشاده به مشتریان اپل اعلام کرد که:

درخواست‌های دولت آمریکا برای ارائه اطلاعات کاربران اپل یک اقدام نابجا است و این شرکت از اطلاعات ده‌ها میلیون شهروند آمریکا محافظت خواهد کرد. محصولات این شرکت دارای امنیت بسیار بالایی هستند و دستور مقامات قضایی ممکن است سبب تضعیف امنیت تولیدات اپل شده و راه را برای نفوذ هکرها مهیا کند. البته ما از تلاش‌های نهادهای امنیتی تشکر می‌کنیم اما به شدت نگران نقض آزادی‌های فردی هستیم.

سایر نهادها و شرکت‌هایی که از اپل حمایت کرده‌اند

بنیاد مرز‌های الکترونیک (EFF): این نهاد که یک گروه مدافع آزادی‌های مدنی در آمریکا است از اقدامات اپل حمایت کرده است. مدیر این نهاد اعلام کرده است که آن‌ها از سایر شرکت‌ها نیز که اقدامی مشابه اپل انجام دهند حمایت خواهد کرد.

فیسبوک: فیسبوک در بیانیه‌ای اعلام کرد که این شرکت با تروریسم و خشونت مخالف است و با همه قربانیان این جرایم همدردی می‌کند اما با تضعیف آزادی‌های فردی نیز مخالف است.

ساندارا پیچای مدیر اجرایی گوگل: گوگل با تایید اقدامات اپل اعلام کرد که اجبار شرکت‌ها به نقض حریم شخصی کاربران به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. او همچنین گفت که اجرای قانون و حفاظت از مردم قابل احترام است اما افشای اطلاعات کاربران نمی‌تواند راه مناسبی برای تامین امنیت باشد.

جک دوروسی مدیر اجرایی تویئتر: ما هرگونه اقدامی که در جهت تضعیف حریم شخصی و افشای اطلاعات کاربران باشد را محکوم می‌کنیم.

مایکروسافت، واتس آپ، اوبر و موزیلا: این شرکت‌ها نیز در بیانیه‌هایی حمایت خود از اپل را اعلام کرده‌اند.

مدتی است که اپل از ارائه اطلاعات کاربرانش به نهادهای امنیتی آمریکا خودداری کرده است و این نهادها برعلیه این شرکت اعلام شکایت کرده‌اند. برخی از کارشناسان معتقدند که این اقدام نوعی شوی تبلیغاتی و اقدامی در جهت افزایش محبوبیت اپل است اما برخی دیگر نیز معتقدند که صبر مدیران این شرکت در برابر خواسته‌های روز افزون FBI به سر آمده است و آن‌ها قصد دارند با این اقدام جلوی زیاده خواهی‌های دولت آمریکا را بگیرند.

 

 

گفتنی ست نظرسنجی‌های مختلف انجام شده از سوی نهاد‌ها، سازمان‌ها و یا حتی وب‌سایت‌های مختلف در خصوص مناقشه میان اپل و FBI بر سر مسئله دسترسی به اطلاعات آیفون یکی از مظنونین حاضر در واقعه سن‌برناردینو، جدیدترین راهکاری است که موافقان و مخالفان دو سمت این کشمکش به عنوان سندی برای نمایش قضاوت افکار عمومی رو می‌کنند. این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز تحقیقاتی Pew و همچنین وب‌سایت نظرسنجی Survey Monkey اکثریت آمریکایی‌ها در این موضوع، حق را به دولت می‌دهند.
به عنوان نمونه تنها 38 درصد از شرکت‌کنندگان حاضر در نظرسنجی مرکز تحقیقاتی Pew معتقدند اپل نباید در انجام تحقیقات به‌منظور دسترسی به اطلاعات گوشی هوشمند مظنونین به دولت کمک کند. 51 درصد معتقدند اپل باید راهکارهای لازم را در اختیار دولت قراردهد و 11 درصد در این موضوع اعلام بی‌طرفی کرده‌اند.
در نظرسنجی Survey Monkey نیز شاهد نتایج مشابهی هستیم. در این نظر سنجی، چیزی بیش از 40 درصد از آمریکایی‌ها از سیاست اپل و چیزی در حدود 50 درصد از سیاست اف‌بی‌آی دفاع کرده‌اند.
بخوانید :‌ تیم‌کوک می‌گوید که دستور FBI برای هک آیفون را نمی‌پذیرد
لازم به ذکر است که در نظرسنجی Pew چیزی در حدود 1000 نفر و در نظرسنجی Survey Monkey نیز چیزی در حدود 2000 نفر شرکت کرده‌‌اند.
بیش از 50 درصد از افراد حاضر در نظرسنجی Survey Monkey عنوان داشته‌اند نگران این موضوع هستند که دولت نتواند راهکارهای لازم به منظور دفاع از امنیت ملی را در اختیار داشته باشد.
این در حالی است که این دو دستگی در میان افراد مرتبط با قربانیان حادثه سن‌برناردینو نیز دیده می‌شود. برخی دوستان و اطرافیان قربانیان این حادثه موضع مقابله با سیاست‌های جاری اپل را در پیش گرفته‌اند

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ