از واکنش به منا تا «آقای هرتز»

4

اختتامیه جشنواره سینما حقیقت

واکنش مستندسازان به فاجعه‌ی منا، رونمایی از مستندی به کارگردانی منوچهر طیاب و اثری با نام «آقای هرتز» از جدیدترین خبرهای جشنواره سینما حقیقت هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، «از مغرب به مشرق» عنوان جدیدترین اثر مستند منوچهر طیاب مستندساز پیشکسوت سینمای ایران است که در بخش غیررقابتی (خارج از مسابقه) دهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» رونمایی می‌شود.

طیاب در این فیلم مستند ۹۵ دقیقه‌ای، سفر دو جوان موتور سوار اتریشی به ایران را با نگاهی متفاوت روایت کرده است.

پژوهشگر، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده این فیلم منوچهر طیاب است که به همراه فرزندش مارتین طیاب آن را فیلمبرداری کرده است. ولفگانگ هولریش (گوینده) و سیاوش نقشبندی (تدوینگر) نیز دو همکار طیاب در ساخت این فیلم مستند بوده‌اند.

منوچهر طیاب متولد سال ۱۳۱۶ (‌۷۹ ساله) در تهران و دانش‌آموخته‌ی رشته کارگردانی سینما و تلویزیون و طراحی صحنه از دانشگاه سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی وین اتریش است.

وی نویسنده و کارگردان بیش از ۸۰ فیلم مستند و آموزشی، استاد رشته سینما در دانشکده‌ هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران، سرپرست رشته سینماتوگرافی و عکاسی دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی تهران، عضو هیات داوران سازمان یونسکو در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاه «کراکو» لهستان، هیات داوران جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «ترنتو» ایتالیا، هیات داوران جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در سال‌های ۸۶ (مسابقه ملی) و ۹۳ (مسابقه بین‌الملل)، جشنواره فیلم فجر در سال‎‌های ۸۷ و ۹۴ و عضو پیوسته‌ی فرهنگستان هنر بوده است.

این مستندساز در طول نیم قرن فعالیت حرفه‌ای خود در سینمای مستند ایران، موفقیت‌های بیشماری کسب کرده که برخی از آن‌ها به روایت ذیل است:

دلفین نقره‌ای برای فیلم «سرامیک» از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و آموزشی تهران ۱۳۴۳، انتخاب فیلم «ریتم» از سوی سازمان یونسکو جهت تدریس تدوین فیلم در آموزشگاه‌های سینمایی آن سازمان ۱۳۴۹، دیپلم افتخار برای فیلم «مسجد جامع اصفهان» از جشنواره بین‌المللی فیلم «برلین» آلمان ۱۳۵۱، دیپلم افتخار برای فیلم «ریتم» و «ایران سرزمین ادیان» از جشنواره بین‌المللی فیلم «وین» اتریش ۱۳۵۲ و ۱۳۵۴‌، دلفین طلایی برای فیلم «معماری دوران صفوی» از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مستند و آموزشی تهران ۱۳۵۶‌، دیپلم افتخار برای فیلم «اصفهان، هندسه‌ای در مقیاس انسانی» از جشنواره بین‌المللی فیلم رشد تهران و…

واکنش مستندسازان به فاجعه‌ی منا

طی یک سال اخیر، مستندسازان سینمای ایران نسبت به فاجعه‌ی منا واکنش نشان دادند که حاصل تلاش آنها، تولید چندین فیلم مستند پیرامون این موضوع تلخ است که در دبیرخانه دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به ثبت رسیده است.

 فاجعه منا روز ۲ مهر ۱۳۹۴ برابر با ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی و ۱۰ ذیحجه ۱۴۳۶ قمری، همزمان با عید قربان در مراسم رمی جمرات در «خیابان ۲۰۴» تقاطع «خیابان ۲۲۳» در منطقه «منا» شهر «مکه» عربستان‌سعودی رخ داد. این فاجعه باعث جانباختن دست‌کم ۲٬۲۳۶ نفر شد که ۴۶۴ نفر ایرانی بودند.

برخی آثار مستند متقاضی شرکت در دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، با موضوع «سفر حج» و «فاجعه منا» به این شرح هستند: عروج بی‌خروش (امیر مهریزدان)، منا بی‌برگشت (فرید ولی‌زاده)، خانه امن (علی پاجانی)، مینا ۵۳۰ (حسین مهدیان)، تنگی نفس (فرود عوض‌پور)، مرجان حاجی (سحر حسن‌زاده)، پایی برای پرواز (حمیدرضا ایوب میگونی)، به خدا نزدیکتر؛ قوم به حج رفته (محمد برادران‌کاظمیان)، سفر بخیر برادر (سیدسعید صدرزاده)، حیاتی (مینا دُرعلی نبی)، مسیر سبز ایران (عبدالله عزیزی) و…

 این فیلم‌های مستند صرفاً به دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت ارائه شده‌اند و نمایش آنها در بخش‌های مختلف جشنواره، منوط به رای هیات انتخاب جشنواره است.

آقای هرتز به سینماحقیقت می‌آید!

صادق داوری‌فر با فیلم مستند «آقای هرتز»، متقاضی شرکت در دهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شده است.

 در خلاصه موضوع این فیلم مستند آمده است: «سیّدخندان از شنوندگان شبانه‌روزی رادیو در زابل است. او قصد دارد همه‌ی بخش‌های زندگی‌اش را متناسب با رادیو بچیند؛ به همین خاطر برای ازدواج خود تصمیم می‌گیرد که با یک شنونده‌ی رادیویی در سالروز تاسیس رادیو در ایران وصلت کند! سیّد هیچ‌کدام از اعضای خانواده‌اش را لایق این امر نمی‌داند و معتقد است یک رادیویی اصیل باید برای او به خواستگاری برود؛ لذا از مریم نشیبا (گوینده برنامه “شب‌بخیر کوچولو” رادیو) می‌خواهد که این کار را پیگیری کند…»

«آقای هرتز» تولید سال ۱۳۹۵ شبکه مستند است و برای اولین نمایش عمومی، به دبیرخانه دهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت ارائه شده است.

عوامل ساخت این فیلم مستند ۷۵ دقیقه‌ای عبارتند از: کارگردان، صداگذار و تهیه‌کننده: صادق داوری‌فر؛ پژوهشگران: علی جانب‌الهی و صادق داوری‌فر؛ تصویربردار: مهدی آزادی؛ صدابردار: حسن شبانکاره؛ تدوینگر: محدثه گلچین‌عارفی؛ مدیر تولید و دستیار کارگردان: علی جانب‌الهی؛ عکاس: نفیسه ظهیری‌ثانی

صادق داوری‌فر متولد سال ۱۳۵۷ در شهر مشهد و فارغ‌التحصیل کارشناسی تئاتر است. تماس، شیخ شوخ کاشی، برعکس عکس، فیه ما فیه، از جمله آثار مستندی است که توسط وی کارگردانی شده و جوایزی را برای این مستندساز به ارمغان آورده است.

 مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۴ تا ۲۱ آذرماه ۱۳۹۵، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ