نباید فقط نام و یاد شهدا در خانواده و عکس آنان بر روی دیوار بماند

4

رئیسی

تولیت آستان قدس رضوی گفت: داعش و القاعده دست ساخته صهیونیست است که با هدف اختلاف‌افکنی در جامعه اسلامی فعالیت می‌کند.

به گزارش ایسنا،، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دومین روز کنگره ۳۰۰۰ شهید خراسان شمالی در جمع طلاب و روحانیون شیعه و سنی و دانشجویان اظهارکرد: کرامت به عنوان یک امر ذاتی در میان افراد متفاوت بوده و خداوند نیز درآفرینش بین انسان‌ها و سایر موجودات در میزان بخشش کرامت تفاوت‌هایی قائل است.انسان‌ها در کرامت اکتسابی نیازمند این هستند که خود را به قله برسانند که برای کسب این کرامت انسان و کتاب کامل از سوی پروردگار فرستاده شده است.آنچه در همه هستی حکمرانی می‌کند وابسته به ذات مقدس ربوبی است و سنگ زیربنای تفکر و اندیشه امام شهیدان این بود که همه عالم در محضرخدا است.کرامت جایگاه برخوردارشدن انسان از یک روحیه کمال و خدا محوری در مقابل شیاطین است.در کرامت باید انسان‌ها به نقطه‌ای برسند که انسان توحیدی شوند یعنی آن طلبه در دروس حوزه و آن دانشجو در شیمی، فیزیک و زمین شناسی دانشگاه، خدا را ببینند.

وی با بیان اینکه روحانیت در میان سایر اقشار جامعه بالاترین شهید را دارد، گفت: روحانیت به افراد نمی‌گوید بروید بلکه می‌گوید به سمت اسلام بیایید به همین جهت میان سیاقت و قیادت تفاوت وجود دارد.در واقعه عاشورا تصور بر این بود که باید عاشورا پایان عاشوریان باشد،اما عاشورا تولد شخص و شخصیت بوده زیرا روز عاشورا ، روز تولد عاشوریان است.باید سبک زندگی را از امام حسین (ع) بیاموزیم و سبک زندگی بصیرت آفرین و تمدن‌ساز عاشورایی را از معظم له در همین استان آموختیم.

وی با بیان اینکه سنگ زیربنای جامعه را باید براساس دین و آموزه‌های دینی تشکیل دهیم، ادامه داد: امروز بزرگترین بداخلاقی و بی‌اخلاقی‌ها را جامعه غربی نسبت به جامعه بشری انجام می‌دهد.

وی با ذکراینکه امروز جوامع مدعی پیشرفت، بیشترین ظلم را به انسان می‌کنند، خاطرنشان کرد: هم اکنون ۷۰ سال که مردم فلسطین از دست تمدن و جریان‌های استکباری بی خانمان شده‌اند.

رئیسی با تاکید بر اینکه داعش را یک جریان دینی و مذهبی و اهل سنت نمی‌دانیم، گفت: القاعده و داعش دست ساخته صهیونیست برای اختلاف‌افکنی در جامعه اسلامی بوده و اهداف استکباری آنان را دنبال می‌کنند.

وی با ذکراینکه به گفته امام سجاد(ع) که نباید عاشورا در عاشورا بماند، افزود: عاشورا محضر تحولات اجتماعی بوده و سبب خیزش حق خواهی در عالم می‌شود. نظام اسلامی امتداد جریان عاشورا است و نباید فقط نام و یاد شهدا در خانواده و عکس آنان بر روی دیوار بماند بلکه باید با برپایی این کنگره‌ها راه، روش و سیره شهدا در دل‌ها جای بگیرد.

وی با اشاره به برپایی کنگره ۳۰۰۰ شهید خراسان شمالی، افزود: از نتایج برپایی این کنگره هزاران عالم و دانشمند در آینده تربیت می‌شود.

رئیسی با اشاره به تجاوز آل سعود از یک سال گذشته در یمن، یادآورشد: این جریان استکباری در منطقه امتداد جریان یزیدی است.

وی با بیان اینکه اتفاقاتی که برای شیخ زکاکی و شیخ نمر به دست دشمنان افتاده، جریان بیداری اسلامی را محو نخواهد کرد، ادامه داد: امام حسین (ع) در آن زمان و امروز نیز شهدا با خون خود جهل‌زدایی کردند. جاهلیت مدرن و اتو کشیده فقط مربوط به برخی از افراد بوده و آنان شاخص تمدن را زشت‌ترین و بدترین کار در جامعه می‌دانند.

وی خاطرنشان کرد: امروز به برکت خون شهدا و رهبری جامعه اسلامی، تمدنی براساس دین و آموزه‌های آن تشکیل داده که نقش مهمی برای ایجاد پیوند میان فرهیختگان، طلاب و دانشحویان ارائه کرده و ملجاء و پناهگاه مستضعفان عالم است.

وی گفت: معنویت و عقلانیت سنگ زیربنای توحید بوده و در این مکتب بسته‌ای از شاخص‌های متفاوت برای رشد و تعالی انسان تعریف شده‌ است.

حجت‌الاسلام ابوالقاسم یعقوبی  قائم مقام ولی فقیه درخراسان شمالی نیز در این کنگره اظهارکرد: اگر در جامعه فساد باشد آن جامعه به تباهی کشیده شده ، بنابراین در قدم اول باید خودسازی صورت گیرد تا جامع‌سازی شکل بگیرد و برپایی کنگره ۳۰۰۰ شهید در استان سبب ایجاد پیوند میان شهدا و نسل جدید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: باید همه با هم با تمام وجود راه شهدا را ادامه دهیم تا یاد و خاطره آنان زنده بماند.

انتها یپام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ