«واقعیت شخصی» ۱۱ عکاس به‌نمایش درمی‌آید

3

واقعیت شخصی

نمایشگاه گروهی عکس‌ «واقعیت شخصی» از ۳۰ مهرماه در گالری «تار و پود» شیراز گشایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این برنامه، در نمایشگاه یادشده ۴۴ عکس در ابعاد ۳۲ ×۳۲ سانتی‌متر از ۱۱ عکاس با نمایشگاه‌گردانی نیلوفر فلکیان به‌نمایش درمی‌آید. عکاسان شرکت‌کننده در نمایشگاه «واقعیت شخصی» الناز امینی، پیمان پوست‌دوزان، روزبه روزبهانی، سیوا شهباز، مرتضی فرهنگی، نیلوفر فلکیان، مسعود قرائی، علی کاظمی، نسام کشاورز، نعما محمدیان روشن و مرتضی نیک‌نهاد هستند.

در قسمتی از بیانیه‌ی این نمایشگاه به قلم نعما محمدیان روشن آمده است: «عکاسی اساسا قدرتش را از نامیرا کردن لحظاتی می‌گیرد که عکاس انتخاب می‌کند. این نامیرایی در خود حامل وجه قوی دیگری نیز هست و آن، قدرت شکل‌دهی به روایتی است که خود حاصل گسترش پرسپکتیو و دید ماست. هر چند عکاسی در ظاهر، آینه‌وار واقعیت بیرونی را منعکس می‌کند، اما نوع نگرش ما از طریق عکس، به‌شدت با دیدن معمولی جهان متفاوت است. علت این تفاوت، قدرت خاص عکاسی است.

عکس‌ها این قدرت را دارند که واقعیت را تغییر دهند. نه به معنای تغییر عامدانه، بلکه ذات عکس به گونه‌ای است که می‌تواند واقعیت را به گونه‌ای جلوه دهد که به طور معمول دیده نمی‌شود و به همین علت، عجیب، غریب یا غیرواقعی جلوه می‌کند. چنین عکس‌هایی یک فاصله ایجاد می‌کنند بین چیزی که بازنمایی می‌کنند و چیزی که ما از واقعیت می‌دانیم. این فاصله ذهنی همراه با آن باور ذهنی که عکس، بازنمایی واقعیت است، ذهن را به بازی می‌گیرد و باعث توجه چندباره به عکس‌ می‌شود. از سوی دیگر، این مفهوم را می‌توان به «دگرگون‌سازی واقعیت» تعبیر کرد. این حس در برابر یک تصویر نقاشی که سعی در بازی با واقعیت دارد، هیچ‌گاه ایجاد نخواهد شد، چون ذهن ما می‌داند که تصویر نقاشی، بازنمایی صادق واقعیت نیست در حالی که عکاسی در ذات خود، چنین حسی در ذهن بیننده ایجاد می‌کند. این تاثیر ذهنی باعث گسترش قدرت روایی خواهد شد.»

طراح پوستر این نمایشگاه احمدعلی عسلی است.

گشایش نمایشگاه «واقعیت شخصی» که با حمایت بخش خصوصی برگزار می‌شود، روز جمعه ۳۰ مهر ساعت ۱۸ خواهد بود و تا پنجم آبان هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۲ در  نگارخانه «تار و پود» به نشانی شیراز، چهارراه حافظیه، مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس ادامه خواهد داشت.

«واقعیت شخصی» پس از شیراز در شهرهای دیگری چون اصفهان، رشت، بندرعباس … و در نهایت تهران به نمایش گذاشته خواهد شد.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ