پیشگامان سقاخانه ایران در ۲۵۰ سالگی حراج کریستیز

6

حراج کریستی

بیست‌ویکمین دوره حراج کریستیز خاورمیانه همزمان با ۲۵۰ سالگی این حراج خانه بین‌المللی، ۲۷ مهرماه در هتل امارات تاورز دبی برگزار می‌شود. در این دوره، ۱۱۳ اثر از هنرمندان ایرانی، عرب و ترک چکش می‌خورند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی این برنامه، حراج کریستیز خاورمیانه که سالانه دوبار در دبی برگزار می‌شود، در بیست‌ویکمین دوره، دست به ابتکاری جالب توجه زده و این‌بار حراجی را با ارائه ۲۷ اثر شاخص ایرانی از مجموعه معنوی مذهبی سقاخانه‌ها آغاز می‌کند. این در حالی است که بالاترین برآورد قیمت این دوره به «هیچ» زرد رنگ پرویز تناولی اختصاص یافته که کریستیز آن را ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار پیشنهاد داده است.

«فراتر از چشمه: پیشگامان سقاخانه» عنوان بخش ویژه کریستیز دبی با ارائه ۱۹ اثر از شش هنرمند ایرانی است، در ابتدای کاتالوگ این دوره حراجی، صفحاتی به هنر سقاخانه‌ای ایران و روند حرکت این هنر از شکل و شمایل سنتی به هنر معاصر از سال‌های آغازین دهه ۶۰ میلادی به این سو اختصاص داده شده که با ارائه آثاری از پرویز تناولی، فرامرز پیلارام، مسعود عربشاهی، سهراب سپهری، صادق تبریزی و ناصر اویسی همراه است.

در این بخش سه اثر از پرویز تناولی، سه اثر از مسعود عربشاهی، سه اثر از سهراب سپهری، دو اثر از ناصر اویسی، سه اثر از صادق تبریزی و پنج اثر از فرامرز پیلارام به‌نمایش درآمده که پیلارام با این پنج اثر، تعداد بیشترین اثر حاضر در حراج را به خود اختصاص داده است. همه این آثار در سال‌های بین ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۵ خلق شده‌اند.

روی جلد کاتالوگ این دوره از حراج کریستیز به اثری از شفیق عبود، هنرمند لبنانی، اختصاص یافته و در پشت جلد این کاتالوگ تصویری از اثر حسین زنده‌رودی منتشر شده که هر دو جزو آثاری هستند که بالاترین تخمین قیمت اولیه حراجی را یدک می‌کشند.

در این دوره، ۱۸ هنرمند ایرانی شرکت دارند که پرویز تناولی در کنار فرامرز پیلارام که بیشترین آثار حراج از آن او است، رکوردار این حراج است. مجسمه «هیچ» تناولی با قیمت پایه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار به‌عنوان گران‌ترین اثر در این حراج شرکت داده شده است.

در این دوره، علاوه بر تناولی و پیلارام آثاری از بزرگان هنر ایران مانند سهراب سپهری، ناصر عصار، رضا مافی و ملیحه افنان و نیز چهره‌های شاخص مدرنیسم مانند حسین زنده‌رودی، منوچهر یکتایی، منیر فرمانفرماییان، سیدمحمد احصایی، کوروش شیشه‌گران، نصرالله افجه‌ای، ناصر اویسی، صادق تبریزی و همین‌طور جوان‌ترها رضا درخشانی، فرهاد مشیری و رکنی حائری‌زاده ارائه شده است.

گران‎ترین هنرمندان این دوره از کریستیز خاورمیانه از ایران، مصر، ترکیه و لبنان هستند، در این فهرست هشت اثر از هشت هنرمند وجود دارد که آثارشان بالای ۱۰۰ هزار دلار قیمت پایه دارند، از میان آن‌ها یک هنرمند از مصر، یک هنرمند از لبنان، یک هنرمند از ترکیه و پنج هنرمند از ایران هستند.

گران‎ترین آثار این فهرست بعد از مجسمه «هیچ» تناولی مربوط به پنج اثر از چهار هنرمند مصری، لبنانی و ایرانی است که هریک با قیمت ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار دلار پیشنهاد شده‌اند. محمود سعید، هنرمند فقید مصری که پس از پرویز تناولی دومین رکورد فروش منطقه را دارد با تابلوی نقاشی «شیخ پیر» متعلق به سال ۱۹۲۷ در این حراج حضور دارد. شفیق عبود هنرمند لبنانی با تابلوی «سال‌های پرنده» متعلق به سال ۱۹۷۹ و فرهاد مشیری با تابلوی سه لته «از هر طرف ستاره‌ها به یکدیگر می‌پیوندند» متعلق به سال ۱۹۷۷ در بالاترین تخمین این دوره حضور دارند. مجسمه منیر فرمانفرماییان نیز تحت عنوان «پنتاگون» محصول سال ۲۰۱۱ یکی دیگر از آثار گران‌قیمت این حراج به‌شمار می‌آید.

دومین برآورد قیمت بالای این دوره ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار است که به دو هنرمند ایرانی و یک هنرمند ترک اختصاص یافته است؛ فرامرز پیلارام با اثری بدون عنوان از سری آثار سقاخانه‌ای متعلق به دهه ۱۹۶۰، فرهاد مشیری با تابلویی با عنوان «دو پلیکان» متعلق به سال ۲۰۰۸ و برهان دوقانکای با اثر «اسب عربی» متعلق به سال ۱۹۷۸ در جایگاه دوم هنرمندان گران‌قیمت قرار دارند.

در جایگاه سوم یک اثر از فرهاد مشیری، محمد احصایی، محمود سعید از مصر، لوبال کیالی از سوریه و عبدالقادر الرئیس از کشور امارات به قیمت ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دلار حضور دارند.

از پرویز تناولی، رکورددار گران ترین هنرمند خاورمیانه، به‌جز مجسمه «هیچ» سه نقاشی در بخش پیشگامان سقاخانه روی میز حراج می‌رود که اثر اولش از مجموعه پرسپولیس با قیمت ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار، نقاشی دوم از سری «لیلی و مجنون» ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار و نقاشی سوم از سری «تصویر اضمحلال» با قیمت ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار عرضه می‌شود.

سهراب سپهری، شاعر و نقاش نوستالژیک ایران که در داخل مرزهای ایران گران‌ترین هنرمند شناخته می‌شود با سه اثر در این حراجی حاضر است؛ نقاشی با عنوان «بیشه» که در دهه ۶۰ میلادی به تصویر درآمده با قیمت ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار به فروش گذاشته می‌شود، دو اثر بدون عنوان دیگر از سهراب سپهری که هر دو آن‌ها نیز متعلق به دهه ۶۰ میلادی هستند با قیمت پایه ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار در معرض فروش خواهد بود.

از رضا درخشانی، نقاش و موزیسین صاحب سبک کشور که همین روزها نمایشگاه آثارش در سوفیاگالری لندن، سن‌پترزبورگ و آلمان توجه اروپاییان را به خود جلب کرده، دو اثر در کریستیز بیست‌ویکم ارائه شده است؛ اثر «خسرو شیرین» که سال ۲۰۱۰_۲۰۱۱ خلق شده با قیمت پایه ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار روی میز حراج می‌رود. همچنین اثر بدون عنوان دیگری هم از او با قیمت پایه ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار در این حراج پیشنهاد شده که محصول سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ است.

چهار اثر سقاخانه‌ای از فرامرز پیلارام در این نمایشگاه عرضه می‌شود که دو اثر با قیمت پایه ۲۵ تا ۳۰ و دو اثر دیگر به ترتیب با قیمت پایه ۴۰ تا ۶۰، ۶۰ تا ۸۰ در حراج حضور دارند.

دو اثر بدون عنوان مسعود عربشاهی نیز که در بخش ویژه حراج کریستیز چکش می‌خورد، با قیمت‌های پایه ۴ تا ۶ هزار دلار و یک اثر با قیمت پایه ۸ تا ۱۲ هزار دلار عرضه می‌شود که هنع متعلق به دهه ۶۰ میلادی هستند.

دو اثر «عطار گل رز» و «نوازنده عود» از ناصر اویسی با قیمت پایه ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار در این حراج عرضه می‌شود که هر دو آن‌ها محصول سال‌های دهه ۶۰ میلادی هستند.

سه اثر از صادق تبریزی که هر سه بدون عنوان هستند به ترتیب با قیمت پایه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار، ۲ تا ۳ هزار دلار و ۴ تا ۶ هزار دلار عرضه می‌شوند، یکی از این نقاشی‌ها محصول ۱۹۶۵ و دو دیگر مربوط به سال‌های دهه ۶۰ میلادی هستند.

«قطعه آبی» اثر ناصر عصار که در سال ۱۹۶۲ خلق شده با قیمت پایه ۸ تا ۱۲ هزار دلار در حراج کریستیز حضور دارد. نقاشی خط بدون عنوان رضا مافی هم که محصول ۱۹۷۲ میلادی است با قیمت پایه ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار در این حراج عرضه می‌شود.

سه اثر بدون عنوان از سری تصاویر اشیای بی‌جان منوچهر یکتایی که به ترتیب محصول سال‌های ۱۹۵۶، ۱۹۶۰ و ۱۹۶۷ هستند با قیمت پایه ۲۰ تا ۳۰، ۴۰ تا ۶۰ و ۶۰ تا ۸۰ عرضه می‌شوند.

اثر «سماور» کورش شیشه‌گران محصول ۱۹۸۶ با قیمت پایه ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار عرضه می‌شود. همچنین اثر دیگری از این هنرمند با عنوان «قوری چای» محصول ۱۹۹۲ با قیمت پایه ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار به حراج گذاشته می‌شود.

محمد احصایی به‌جز اثری که در رده سوم آثار گران‌قیمت حراج قرار دارد، یک اثری چهار تکه‌ای «الله» دارد که در سال ۲۰۰۷ خلق شده و با قیمت پایه ۵۰ تا ۷۰ دلار به فروش می‌رسد.

نصرالله افجه‌ای نیز با یک اثر بدون عنوان محصول ۲۰۱۵ با قیمت پایه ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار در این حراج حضور دارد.

فرهاد مشیری نیز به‌جز دو اثری که در لیست گران‌قیمت‌ها حاضر بود، با دو اثر دیگر در این حراج حضور دارد. تابلوی «B» او که محصول سال ۲۰۰۷ است با قیمت پایه ۶۰ تا ۸۰ و اثر «شیشه سبز روی سطح سفید» محصول سال ۲۰۰۴ نیز با همان قیمت پایه در حراج کریستیز چکش می‌خورد.

«توپ آینه» منیر فرمانفرماییان با قیمت ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار به فروش می‌رسد.

نقاشی بدون عنوان از ملیحه افنان که سال ۲۰۱۶ درگذشت نیز با قیمت پایه ۱۸ تا ۲۲ هزار دلار در این حراج عرضه می‌شود که در سال ۱۹۸۵ به تصویر درآمده است.

«دوئل مشرکان در خیابان» اثر رکنی حائری‌زاده محصول سال ۲۰۰۷ با قیمت پایه ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار آخرین اثر از هنرمندان ایرانی در بیستمین حراج کریستیز دبی است.

بخش نمایشگاهی بیست‌ویکمین حراج کریستیز دبی ۲۵ مهر در هتل امارات تاورز برپا می‌شود و پس از دو روز فرصت تماشای آثار، حراج این دوره ساعت ۷ بعدازظهر در سالن گودفین این برج برگزار می‌شود.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ