مجموعه‌ای از شعرهای عاشورایی رونمایی شد

3

شهید

مجموعه شعر فارسی و کردی عاشورایی با عنوان «شه‌هید ئه‌سر» (شهید اشک) در حوزه هنری ایلام رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، کتاب «شه‌هید ئه‌سر» که مجموعه‌ای از شعرهای عاشورایی است و با همت «حبیب‌الله بخشوده» گردآوری و توسط انتشارات زانا منتشر شده دوشنبه ۲۶ مهر رونمایی شد.

در این برنامه که با اجرای جلیل صفربیگی برگزار شد، «روح‌الله باقلانی»، «حسین شکربیگی»، «محمدرضا رشیدی» و «فرهاد شاهمرادیان» شعر عاشورایی خواندند و «علی‌مراد مطیری» از مداحان استان با یکی از شعرهای «حبیب‌الله بخشوده» نوحه‌سرایی کرد.

تاکید بر ضرورت هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی برای محتوا بخشیدن به مداحی‌ها

«محمدعلی قاسمی» رییس حوزه هنری ایلام در این مراسم  اظهار کرد: یکی از مشکلات جامعه‌ی مداحان اهل‌بیت (ع)، مخصوصاً در استان ایلام این است که این ارادتمندان اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) با کمبود محتوا مواجه هستند و بسیاری از اشعاری که می‌خوانند از محتوای اصیل برخوردار نیستند؛ ازاین‌رو همواره اختلافاتی بین مداحان و عالمان دغدغه‌مند وجود داشته است.

وی با بیان اینکه حوزه هنری به‌عنوان یکی از متولیان ادبیات دینی تلاش‌هایی اثرگذار داشته است،، تصریح کرد: تبلور این تلاش‌ها در راه‌اندازی کانون شعر «هانا» باهدف تولید محتوا بر اساس مبانی فلسفه عاشورا خود را نشان داد.

رییس حوزه هنری ایلام برگزاری چندین دوره سوگواره‌ی «شین» در آستانه‌ی اربعین را از نتایج تشکیل این کانون عنوان کرد و گفت: کتابی که امروز شاهد رونمایی از آن هستیم یکی از نتایج برگزاری این سوگواره در چند سال متوالی است.

قاسمی بر ضرورت همکاری دستگاه‌های فرهنگی در این زمینه تأکید کرد و گفت: امیدواریم این دستگاه‌ها بتوانند در راه پر کردن این خلاء فرهنگی تلاش‌های اثرگذاری داشته باشند.

گاهی یک شعر از چند سخنرانی تأثیرگذارتر است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «محمد فتاحی» مدیرکل تبلیغات اسلامی استان در این مراسم اظهار کرد: قیام امام حسین (ع) و حادثه‌ی عاشورا بعد از ظهور اسلام مهم‌ترین حادثه‌ای است که تمام احساسات را از آن خود کرده است و هرروز بر عظمت آن نیز افزوده می‌شود و موردتوجه تمام آزادیخواهان در سراسر جهان است.

وی با بیان اینکه امسال مردم ایلام ارادت خود را در قالب ۹۰۰ هیئت مذهبی در ۷۰۰ مکان مذهبی و با حضور ۴۳۰ مبلغ به سید و سالار شهیدان نشان دادند، تصریح کرد: کانون مداحان استان ایلام ۸۰۰ عضو دارد و به‌صورت متناوب برای آن‌ها دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود.

فتاحی با اشاره به وجود برخی آسیب‌ها در مداحی‌ها گفت: نباید در این برنامه‌ها از توطئه‌های دشمن غافل شد و باید به ظرافت‌های این کار توجه داشت.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تأکید کرد: یک شعر خوب می‌تواند به‌اندازه‌ی چند سخنرانی مفاهیم انتقال دهد ازاین‌رو باید مداحان و شاعران به هم نزدیک‌تر شوند و این کار حوزه‌ی هنری یعنی رونمایی از کتاب اشعار عاشورایی می‌تواند این هدف والا را محقق کند.

فتاحی به‌کارگیری موسیقی در مراسم‌ عزاداری حضرت‌ سیدالشهدا (ع) را کاری ظریف دانست و پیشنهاد داد: کانون شاعران آیینی در حوزه هنری تشکیل شود.

وی با تأکید بر اینکه در مراسم «تعزیه» و «چمر» آسیب‌هایی وجود دارد گفت: این موارد باید بررسی شود و در برطرف کردن آن‌ها تلاش کرد.

پیشنهاد گردآورنده‌ی «شه‌هید ئه‌سر» برای ایام اربعین

«حبیب‌الله بخشوده» گردآورنده‌ی مجموعه‌ی «شه‌هید ئه‌سر» با تأکید بر اینکه شعر گفتن برای ائمه یک افتخار بزرگ است و منابع تاریخی نشان می‌دهد برخی ائمه شعر گفته‌اند و برخی از آنان به شاعران صله داده‌اند، اظهار کرد: این کتاب از دو بخش فارسی و کردی تشکیل‌شده و حاصل زحمت پیشکسوتان و نوآمدگان به دنیای شعر و شاعری است.

وی ادامه داد: شعر عاشورایی در ایلام در شرایط کنونی موفق‌ترین و مترقی‌ترین دوره‌ی خود را به زبان‌های فارسی و کردی می‌گذراند و خوشبختانه این موضوع مورد استقبال اغلب شاعران پیشکسوت و جوانان قرار گرفته است.

گردآورنده‌ی «شه‌هید ئه‌سر» گفت: بخش کردی این کتاب محصول سوگواره‌ی «شین» در طول ۵ سال گذشته است و شعر ۴۰ نفر از شاعران استان در این کتاب آمده است.

وی ادامه داد: این مجموعه منبع خوبی برای مداحان و شاعران است و امیدواریم مورد استفاده آنها واقع شود.

بخشوده با اشاره به در پیش بودن اربعین حسینی و گذر زائران عتبات از ایلام، گفت: تنها تبلیغات محیطی کافی نیست و ارگان‌های فرهنگی باید در این ایام محافل مختلفی را با حضور مداحان و شاعران اهل بیت (ع) برگزار کنند تا شاهد تاثیرگذاری همایش اربعین در معرفی پتانسیل‌های فرهنگی استان باشیم.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ