بازآفرینی «ماجراهای خاله سوسکه و آقا موشه» هنرمندانه است

0

نشست

حسین فتاحی گفت: ابداع و بازآفرینی «ماجراهای خاله سوسکه و آقا موشه» هنرمندانه است. ریتم سوال‌ها و جواب‌ها در این کتاب تغییر نمی‌کند و این امر کتاب را جذاب و خواندنی می‌کند.

به گزارش ایسنا، نشست نقد و بررسی مجموعه شش‌جلدی «ماجراهای خاله سوسکه و آقا موشه» نوشته سوسن طاقدیس با حضور نویسنده اثر، حسین فتاحی، فاطمه مشهدی‌رستم، حمیدرضا سیدناصری، سمیه علیپور و  ملیسا معمار عصر دوشنبه ( ۲۶ مهرماه ۱۳۹۵) در سرای اهل قلم برگزار ‌شد.

در ابتدای این نشست، حسین فتاحی  با بیان اینکه کتاب «ماجراهای خاله سوسکه و آقا موشه» با نگاهی جدید به قصه‌ای قدیمی نوشته شده است، گفت: این نوع نوشتن از زمان‌های گذشته رسم بوده است. از نمونه کتاب هایی که به این صورت نوشته شده می‌توان به کتاب‌های شاهنامه فردوسی، لیلی و مجنون، مثنوی معنوی، کلیله و دمنه و… اشاره کرد.

او ابداع و بازآفرینی قصه «ماجراهای خاله سوسکه و آقا موشه» را هنرمندانه توصیف کرد و گفت: ریتم سوال‌ها و جواب‌ها در این کتاب تغییر نمی‌کند و این امر کتاب را جذاب و خواندنی می کند. آدم‌ها در این کتاب از طبقات مختلف اجتماعی هستند. کتاب به دنبال ارائه نوعی آموزش است و واقعیت‌های اجتماعی، نوع برخورد با آدم‌های مختلف در جامعه و شیوه درست گفت‌وگو  را به بچه‌ها یاد می‌دهد.

فتاحی با بیان اینکه رویکرد کلی این کتاب یک قصه نیست، بیان کرد: در قصه اصلی، متن به صورت کلی بیان شده و پیام آن برای مخاطبان عام عرضه شده است اما در نسخه جدید مسائل به صورت جزئی بیان شده است.  این کتاب زمان خودش بعد آموزشی تاثیرگذاری داشته و با هدف خاصی نوشته شده است. بنابراین اگر ناشر قصه اصلی را هم چاپ می‌کرد به زیبایی کار کمک  می کرد چرا که به این صورت مقایسه ای بین کتاب جدید و قدیم صورت می گرفت.

این نویسنده به محتوای آموزشی کتاب اشاره کرد و گفت: مودب حرف زدن، دوراندیشی، انتخاب راه درست برای حل مشکلات و… از ویژگی‌های این کتاب است و سطح فکر جامعه در زمان قدیم را نشان می دهد چرا که قصه‌ها فرهنگ جامعه را منتقل می‌کنند.

وی پیشنهاد کرد: بهتر بود اشعار موجود در این کتاب را به یک شاعر متخصص کودک می سپاردید تا جذابیت قصه افزایش پیدا می کرد. بهتر بود که در تصویرگری،  تصاویر به واقیعت قصه و شخصیت ها شباهت بیشتری پیدا می کرد. این کتاب جزو اقتباس های خوب در حوزه کودک و نوجوان است که شش قصه سرگرم کننده را بیان کرده است.

فتاحی در پایان گفت: هر مساله ای برای جاودانگی به ادبیات نیاز دارد. ادبیات ظرفیتی دارد که می توان هر چیزی را در قالب آن بیان کرد. نویسنده هر چه بتواند از این ظرفیت بیشتر استفاده کند بهتر می‌تواند قصه و داستان خلق کند. از این رو نویسندگان باید سعی کنند کتاب قبلی از کتاب بعدی آنها بهتر باشد. در این صورت می توانیم شاهد رشد ادبیات در جامعه باشیم.

در ادامه، فاطمه مشهدی رستم با تاکید بر اینکه پرداختن به قصه های قدیمی تنها از عهده نویسندگان متبحر بر می آید، گفت: نمونه هایی داشتیم که به دنبال بازنویسی قصه های کهن بودند اما نتوانستند نظر مخاطب را جلب کنند چرا که تنها با تعویض فعل و فاعل داستان به دنبال بازنویسی بودند.

وی ادامه داد: نوشتن قصه های قدیمی و قصه هایی که عمری با نسل های مختلف در ارتباط بودند در نوع خود می تواند یک اقتباس باشد اما باید از منظر تازه به آنها نگاه شود. با قلم و تبحر نویسندگی و پرداختن به زوایای پنهان و جدید داستان های قدیمی می توان قصه ها را برای مخاطبان جذاب کرد تا قابلیت درک قصه برای مخاطب نسل جوان ایجاد شود.

مشهدی رستم بیان کرد: زمانی که خبر انتشار این کتاب را شنیدم فکر کردم همان قصه قدیمی را بازگو می کند اما با خواندن کتاب متوجه شدم با قلم نویسنده در مورد سوژه این کتاب اتفاق تازه‌ای افتاده که آن را به فال نیک گرفتم. جنبه های تربیتی و آموزشی در کل قصه این کتاب به خوبی بیان شده است. آموزش روابط صلح آمیز و آشتی جویانه، پیدا کردن راه حل برای مشکلات،  مثبت اندیشی با آموزش غیر مستقیم، تعیین هویت مشخص، توجه به  بقا و دوام زندگی حیوانات، همدلی، همفکری، انتقال مفاهیم بر پایه دوستی و محبت، انتقال پیام های مثبت، تولید سوال برای بچه ها و… از جمله موضوعاتی است که در این کتاب به آن‌ها اشاره شده است.

وی در ادامه بیان کرد: نویسنده در این کتاب سعی دارد بر اساس گفت‌وگو و اعمال مثبت  مهرآموز،  فرهنگ سازی کند. بعضی اصلاحات در بیان کلمه علی رغم ظاهر غلط انداز به خوبی در داستان جا گرفته است. قصه سوم این کتاب جزو شاخص ترین قصه های کتاب است. قاعدتا گذشت، ایثار، محبت و همدلی در این قصه موج می زند و به بچه ها یاد می دهد به جای بحث، جدل، قضاوت ناعادلانه و ارائه عکس العمل ناعادلانه به ریشه و چرایی قضیه فکر کنند و روحیه گذشت را در خود تقویت کنند. به عبارتی این داستان بچه ها را به چالش فکر کردن وا می دارد تا از درون قصه ها نکات مهم و پر محتوا را کشف کنند.

بر اساس گزارش رسیده از روابط عمومی خانه کتاب، سوسن طاقدیس نویسنده کتاب «ماجراهای خاله سوسکه و آقا موشه» نیز در این نشست گفت: این کتاب ها را ۳۰ سال پیش نوشتم. وقتی این قصه را می بینم که بعد از ۳۰ سال هنوز مورد توجه جامعه مخاطب و ناشر آن است، بسیار خوشحال می شوم و مرا به این فکر می برد که کاش ما زودتر و بیشتر از اینها به این کتاب ها توجه می کردیم.

وی ادامه داد: احتمالا این کتاب کاری است که تا سال های آینده باقی خواهد ماند. ما در این ۳۰ سال میلیون ها کودک داشتیم که می توانستند این کتاب ها را بخوانند. اگر زودتر سیاستگذارهای مملکت به اتفاقاتی از این نوع توجه می کردند شاید بعد از ۳۰ سال به این فکر نمی کردیم که مردم ما کتاب نمی خوانند.

این نویسنده عنوان کرد: بهتر است بازنویسی را به طور کل کنار بگذاریم و یک کار جدید و خلاقیتی روی کارها انجام دهیم. من بازآفرینی و کارهایی را که از خلاقیت خودم سرچشمه بگیرد  بیشتر دوست دارم. اگر نویسنده ای خلاقیت دارد می تواند آثار جدیدی را خلق کند و به سمت بازآفرینی متون کهن برود چرا که  بازنویسی صرفا تکرار یک موضوع است.

در ادامه، سمیه علیپور درباره تصویرگری کتاب «ماجراهای خاله سوسکه و آقا موشه» توضیح داد و گفت: حدود سه ماه در مورد داستان اصلی کتاب تحقیق کردم. سعی کردم بخش های مخاطب گریز داستان را حذف کنم و تصویری زیبا از شخصیت «خاله سوسکه» داستان ارائه کنم. از این رو به دنبال این بودم که تصاویر شخصیت های داستان از زیبایی همسانی تبعیت کنند. هر چند ممکن است به نظر عده ای از منتقدان این اتفاق صورت نگرفته باشد.

علیپور به شیوه تصویرگری متون کهن اشاره کرد و گفت: متن به تصویر می فهماند که به چه شیوه تصویرگری کند و اقتضائات و زبان متن نوع تصویرگری را مشخص می کند. برای سهولت در انجام تصویرگری نویسنده و تصورگر باید با هم در ارتباط باشند.

حمیدرضا سیدناصری، مدیر انتشارات ذکر نیز گفت: طبق نیازسنجی ها به این نتیجه رسیده ایم که قصه یکی از نیازهای حوزه کودک است. شعار کلیدی  ما این است که «با خواندن قصه و تقویت تخیل کودکان قدرت حل مشکلات را در آنها افزایش دهیم». خواندن قصه برای بچه‌ها قدرت تخیل آنها را افزایش می دهد. در حوزه کودک بازنویسی خیلی مورد توجه نیست بلکه در حوزه نوجوانان مورد توجه است.

او به ویژگی های  قلم سوسن طاقدیس نویسنده کتاب «ماجراهای خاله سوسکه و آقا موشه» اشاره کرد و گفت:  نثر این نویسنده روان و کودکانه است. کتاب های قوی بعد از ۳۰ سال برای بازنویسی نیاز به بازنویسی کمی دارند و  این به قلم توانای ایشان مرتبط است. با تصویرگری جدید کار بیشتر مورد توجه قرار گرفت و توانست در لیست کتاب های برگزیده لاک‌پشت پرنده قرار بگیرد چرا که مخاطبان ما به دنبال داستان های ایرانی هستند و معتقدند مهارت خواندن با داستان های ایرانی شروع می شود.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ