بحران آب جدی‌ است/ از جانب وزیر برای جلوگیری از سقوط قیمت‌ها تحت فشار هستیم

3

  اخبااقتصادی ,خبرهای   اقتصادی,جهاد کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: از جانب وزیر جهاد کشاورزی تحت فشار هستیم که در بازار از سقوط قیمت محصولات کشاورزی جلوگیری کنیم.

 به گزارش ایلنا، عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در نهمین نمایشگاه ملی  تکنولوژی زیرساخت کشاورزی بیان داشت: در دو تا سه سال اخیر مجبور به مداخله برای کنترل قیمت کالاهای کشاورزی شدیم و دولت برای جلوگیری از افت قیمت سیب‌زمینی اقدام به خرید کرده است و حتی برای صادرات این محصولات یارانه پرداخت می کند. 

 

به گزارش  ایلنا، عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی در نهمین نمایشگاه ملی  تکنولوژی زیرساخت کشاورزی بیان داشت: در دو تا سه سال اخیر مجبور به مداخله برای کنترل قیمت کالاهای کشاورزی شدیم و دولت برای جلوگیری از افت قیمت سیب‌زمینی اقدام به خرید کرده است و حتی برای صادرات این محصولات یارانه پرداخت می کند.

 

او افزود: این امر نشان‌ دهنده این است که قیمت محصولات در بازار مصرف رشد معناداری نداشته است و رشد قیمت را تنها در بخش برنج شاهد هستیم.

 

کشاورز در ادامه گفت: واردات محصولات کشاورزی طی سال‌های ۹۰ و ۹۲، ۲۲ میلیون تن بوده است که این رقم به ۱۴ میلیون تن کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری میزان واردات این محصولات به کمتر از ۱۰ میلیون تن کاهش یابد. سیاست‌ها و تلاش‌های کشاورزان موجب شد در امر کاهش واردات موفق عمل کرده و از میزان واردات بکاهیم تا به تولید داخلی تکیه کنیم.

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بحران آب در کشور بیان داشت: این مسئله جدی‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم و نباید به آن به صورت موردی و منطقه‌ای نگاه شود. کلیدی‌ترین خط قرمز وزارت جهاد کشاورزی آب است و برای کاهش مصرف آب در این بخش باید به سمت توسعه کشت دیم و کاهش توسعه کشت آبی سوق پیدا کنیم.

 

او افزود: در دو سال گذشته تولید برنج در مناطق غیر شمالی به میزان چشمگیری کاهش یافته است و این محدودیت را براساس اختیاراتی که داشته‌ایم کنترل کرده‌ایم.

 

کشاورز در ادامه تاکید کرد: درصورتی که وزارت صنعت،  معدن و تجارت اقدامات لازم را برای ایجاد کارخانه‌های قند و شکر در خوزستان به عمل آورد ظرف مدت سه سال می‌توانیم در تولید شکر خودکفا شویم که این امر با یک‌ سوم مصرف آب و اتکا به آب باران امکان‌پذیر خواهد بود.

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ