در یک روز هم اسکی کنید، هم به آب‌گرم بروید

5

مسعود سلطانی فر در مراسم بزرگداشت روز جهانی موزه

در دیدار معاون رئیس جمهور و کمیسیونر بازار داخلی صنعت، کارآفرینی و شرکت‌های داخلی اتحادیه اروپا، دو طرف با ابراز علاقه نسبت به امضای سند همکاری در زمینه گردشگری، بر توسعه همکاری‌ها در این بخش تاکید کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، «مسعود سلطانی‌فر» در دیدار با «الیزابت بن کوفسکا»، کمیسیونر بازار داخلی صنعت، کارآفرینی و شرکت‌های داخلی اتحادیه اروپا، با اشاره به فضای جدیدی که پس از لغو تحریم‌های ناعادلانه در ایران فراهم شده گفت: امروز شرایطی به وجود آمده است تا ایران و سایر کشورها به طور متقابل از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در جهت رشد و توسعه خود استفاده کنند.

وی در ادامه با اشاره به مسئولیت‌ها و وظایف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نقش ویژه‌ی این سازمان در فرآیند توسعه فرهنگی و اقتصادی کشور، بیان کرد: ایران به لحاظ دارا بودن هویت تاریخی و تمدنی بیش از ۱۰ هزار سال و با وجود محوطه‌ها، سایت‌ها، بناها و مکان‌های تاریخی و فرهنگی، یک کشورموزه است که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است.

در یک هم روز اسکی کنید  و هم از آب گرم استفاده

معاون رئیس جمهور همچنین با بیان سایر ظرفیت‌های گردشگری کشور در بخش‌های مذهبی، طبیعی، سلامت و بوم‌گردی اضافه کرد: تنوع اقلیمی ایران که این امکان را به گردشگران می‌دهد تا در عرض یک روز هم امکان اسکی کردن و استفاده از آب‌های گرم معدنی را داشته باشند، مورد توجه بسیاری از گردشگران است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افزود: بالا بودن سطح کیفی خدمات درمانی و ارزان بودن ارائه این خدمات باعث شده تا در چند سال اخیر، آمار گردشگرانی که برای استفاده از خدمات درمانی به ایران سفر می‌کنند، افزایش پیدا کند.

وی همچنین به رشد ۱۰ درصدی گردشگران ورودی به کشور اشاره کرد و گفت: در رابطه با گردشگران ورودی از کشورهای اروپایی ما با رشد ۲۰،۳۰ و در برخی موارد ۴۰ درصدی مواجه بودیم.

با تحریم‌های ناعادلانه، در ورود گردشگران خارجی عقب ماندیم

سلطانی‌فر ادامه داد: براساس سند چشم‌انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران، ما باید تا ۲۰ سال آینده از ۳۰ میلیون گردشگر میزبانی کنیم، این در حالیست که در ۱۰ سال گذشته به دلیل اعمال تحریم‌های ناعادلانه ما از دستیابی به این هدف عقب ماندیم.

او افزود: اما با توجه به نرخ رشد ۱۰ درصدی که امروز شاهد آن هستیم تا ۱۰ سال آینده با جبران این عقب ماندگی به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا خواهیم کرد.

معرفی جاذبه‌های ایران به دنیا، هدف سازمان میراث فرهنگی

معاون رئیس جمهور در ادامه به اقدامات صورت گرفته در رابطه با توسعه صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: امکان صدور ویزای فرودگاهی برای اتباع ۱۹۰ کشور دنیا در ۹ فرودگاه کشور، افزایش زمان ویزای فرودگاهی به ۳ ماه با قابلیت تمدید ۱۵ روزه، امکان صدور ویزای الکترونیک تا پایان سال ۲۰۱۶ و در دستور کار بودن لغو روادید با سایر کشورها، از جمله اقدامات مهمی است که در این بخش صورت گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین افزایش هتل‌های ۴ و ۵ ستاره، افزایش اقامتگاه‌های بوم‌گردی، نوسازی و گسترش امکانات حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی، ارتقای سطح کیفی خدمات در هتل‌ها و تاسیسات گردشگری در قالب برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در دستور کار قرار گرفته است و اقدامات بسیار اثربخشی در این زمینه‌ها به انجام رسیده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه به میزبانی ایران از چندین همایش و اجلاس بین‌المللی اشاره کرد و افزود: راه‌اندازی دفاتر اطلاع رسانی در کشورهای هدف گردشگری که براساس سوابق روابط با ایران شناسایی شده‌اند از دیگر اقداماتی است که صورت گرفته و تاکنون ۲۵ دفتر راه‌اندازی شده است، معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری ایران به مردم سایر کشورها از مهمترین اهداف این دفاتر است.

مسائل بانکی، یکی از چالش‌های بخش گردشگری

معاون رئیس جمهور ادامه داد: مسائل بانکی، یکی از مهمترین موضوعات و مشکلات در بخش گردشگری است که امیدواریم در چند ماه آینده شاهد برطرف شدن این موانع باشیم.

وی گفت: ما تلاش می‌کنیم تا از همه ظرفیت‌های موجود در کشور برای توسعه صنعت گردشگری و رشد و توسعه اقتصادی و فرهنگی ایران استفاده کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه بر توسعه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی و همچنین توسعه همکاری‌ها در بخش گردشگری تاکید کرد و گفت: با توجه به برنامه ها و اقدامات صورت گرفته در بخش گردشگری، امروز فرصت خوبی برای سرمایه گذاران کشورهای مختلف اروپایی وجود دارد تا وارد بازار گردشگری ایران شوند.

معاون رئیس جمهور همچنین بر ایجاد زیرساخت‌های دیجیتالی بخش گردشگری تاکید کرد و گفت: در زمینه توسعه زیرساختهای فعالیت‌های گردشگری و امکانات مربوط به این بخش اقداماتی در حال انجام است.

امضای سند همکاری، زمینه‌ساز افق همکاری ها با اتحادیه اروپا

سلطانی‌فر اضافه کرد: امضای سند همکاری بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اتحادیه اروپا، زمینه اجرایی شدن و افق همکاری ها در بخش گردشگری را فراهم می کند.

او ادامه داد: ارائه این پیشنهاد از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مورد استقبال و توجه کوفسکا کمیسیونر بازار داخلی صنعت، کارآفرینی و شرکت های داخلی اتحادیه اروپا قرار گرفت و وی اذعان داشت پیگیری این موضوع به عنوان یکی از موارد بسیار مهم را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

ایران در حال تبدیل به یکی از مقاصد مهم گردشگران اروپا

همچنین «الیزابت بن کوفسکا»، کمیسیونر بازار داخلی صنعت، کارآفرینی و شرکت های داخلی اتحادیه اروپا، با بیان اینکه برای پیگیری بحث‌های مطرح شده در سفر «فدریکا موگرینی»، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی ایران، به کشورمان سفر کرده است، گفت: یکی از مهمترین فعالیت‌های اقتصادی ما گردشگری است که اشتغالزایی و درآمدزایی فراوانی را به دنبال دارد.

وی افزود: در کمیسیون بازار داخلی صنعت، کارآفرینی و شرکت‌های داخلی اتحادیه اروپا ما بر این باوریم که پتانسیل رشد گردشگری در ایران بسیار بالاست و در چند سال آینده این صنعت در ایران توسعه خواهد یافت.

«کوفسکا» در ادامه افزود: ایران در حال حاضر در حال تبدیل شدن به یکی از مقاصد مهم گردشگران اروپایی است.

وجود چالش‌هایی در بخش گردشگری اتحادیه اروپا

وی اضافه کرد: چالش‌هایی همچون سرمایه گذاری و مهارت در بخش گردشگری اتحادیه اروپا نیز وجود دارد و ما تلاش می‌کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌های سازمان جهانی گردشگری و همکاری با اینگونه موسسات بین‌المللی این موانع و مشکلات را برطرف کنیم.

کمیسیونر بازار داخلی اتحادیه اروپا افزود: اقداماتی که در زمینه ویزا در ایران صورت گرفته است بسیار اثر بخش و مهم است.

ایران سابقه خوبی در زمینه صنایع دستی دارد

«کوفسکا» ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مهمی که ارتباط مستقیم با گردشگری دارد، صنایع خلاق و صنایع دستی است که ایران در این زمینه دارای سابقه بسیار خوبی است.

وی  گفت: امروز گردشگری به سمت دیجیتالی شدن و استفاده از برنامه ها و نرم افزارهای مختلف پیش می رود و باید زیرساختهای مورد نیاز این بخش نیز مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ