فناوری هسته‌ای به علم باستان‌شناسی کمک می‌کند

11

مسعود سلطانی‌فر

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تلاش داریم با همکاری سازمان انرژی اتمی از فناوری هسته‌ای در باستان‌شناسی و به ویژه عمرسنجی آثار باستانی استفاده کنیم.

به گزارش ایسنا، مسعود سلطانی‌فر در حاشیه سمینار کاربرد فناوری هسته‌ای در پژوهش‌های میراث فرهنگی در جمع خبرنگاران گفت: ایران از سابقه ۱۰ هزار ساله برخوردار است و به گفته کارشناسان ۸۰۰ تا یک میلیون بنای تاریخی در کشور می‌توانیم داشته باشیم. ما تاکنون موفق شده‌ایم ۱۰۰ تا ۱۴۰ هزار بنا را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: ما امیدواریم با همکاری سازمان انرژی اتمی در بحث استفاده از فناوری هسته‌ای در باستان شناسی و به ویژه عمرسنجی و حفظ آثار باستانی همکاری کنیم.

سلطانی‌فر گفت: تلاش کرده‌ایم مشکلات میراث فرهنگی را که در سال‌های قبل با جابجایی پژوهشگاه، معاونت صنایع‌دستی و معاونت میراث فرهنگی از تهران به شیراز به وجود آمد را رفع کنیم و خوشبختانه این سه بخش از سازمان به تهران برگشت و دوستان متوجه اشتباه بودن این تصمیم شدند.

وی ادامه داد: در رابطه با تجهیزات مربوط به باستان‌شناسی بخشی از این تجهیزات را سازمان تامین می‌کند بخشی از دستگاه‌های دیگر و بخشی هم باید در همکاری با کشورهای دیگر تهیه شود. ما امروز کارشناسان و متخصصان خبره‌ای در زمینه باستان‌شناسی داریم که از طریق یونسکو کارهای کارشناسی را در سطح منطقه انجام می‌دهند.

او افزود: کارشناسان ما همچنین قرار است در همکاری با یونسکو در کشورهای سوریه و عراق در رابطه با آثاری که در اثر حملات تروریست‌ها صدمه دیده اند مشارکت کنند. بنابراین سازمان خود را برای فعالیت گسترده همراه با تکنولوژی های روز آماده می‌کند.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ