قدردانی دبیر هیات نظارت بر مطبوعات از رسانه‌ها و پلیس فتا

3

ظهوریان

سیدعلاءالدین ظهوریان، از رسانه‌ها برای حضور در ستاد انتخابات و پوشش برخط اخبار و از پلیس فتا برای همراهی ویژه با انتخابات الکترونیکی نماینده مدیران مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات قدردانی کرد.

به گزارش ایسنا، دبیر هیات نظارت بر مطبوعات ضمن اعلام رضایت نمایندگان سه قوه از برگزاری نخستین انتخابات الکترونیکی در کشور، تصریح کرد: علاوه بر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قاضی سراج به عنوان نماینده قوه قضائیه و محمدعلی وکیلی نماینده مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات به عنوان اعضای کمیته نظارت بر انتخابات، ضمن بازدید از ستاد انتخابات، روند برگزاری الکترونیکی انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت را مطلوب ارزیابی کردند.

ظهوریان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت با بیان اینکه، زمان برگزاری انتخابات از ساعت ۱۰ الی ۱۶ اعلام شده بود ولی به دلیل استقبال و مشارکت بسیار خوب مدیران مسئول و با نظر کمیته نظارت بر انتخابات، دوبار ساعت رای گری تمدید شد، که یک بار به مدت یک ساعت و بار دوم برای ۳۰ دقیقه دیگر تمدید شد.
وی با بیان اینکه ۳هزار و ۳۹ نفر واجد شرایط برای شرکت در انتخابات بودند، افزود: ساعت ۱۷ و ۱۱ دقیقه نصاب انتخابات در مرحله اول رد شد و نصف بعلاوه یک نفر از مدیران مسئول واجد شرایط در انتخابات شرکت کردند ولی با توجه به اعلام زمان تمدید تا ساعت ۱۷.۳۰ سامانه برای رای گیری از واجدان شرایط باز ماند.

ظهوریان میزان مشارکت در این انتخابات را ۵۲ درصد اعلام کرد و افزود: در دوره های قبلی انتخابات نماینده مدیران مسئول، همواره بین ۱۵ تا ۲۰ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت می کردند که از جمله مشکلات انتخابات کاغذی متمرکز در تهران بود که این عدد در انتخابات این دوره به ۵۲ درصد رسید.
ظهوریان در همین زمینه اضافه کرد: از میان ۳هزار و ۳۹ واجد شرایط، ۱۵۶۵ مدیر مسئول در انتخابات شرکت کردند که از این میزان، حسین انتظامی با کسب حدود ۷۲ درصدآرا یعنی ۱۱۲۶ رای به عنوان نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت انتخاب شد.

به گفته دبیر هیات نظارت بر مطبوعات،۱۵۴۵ نفر از مدیران مسئول بعد از رای گیری در نظرسنجی سامانه جامع رسانه ها مبنی بر نوع برگزاری انتخابات شرکت کردند که ۱۱۴۲ نفر (۹۳.۳ درصد) به انتخابات الکترونیکی و ۱۰۳ نفر به انتخابات کاغذی رای دادند.

ظهوریان همچنین به تعداد نامزدهای این دوره اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ثبت نام از نامزدهای نمایندگی نیز به صورت الکترونیکی بود، ۲۶۲ نفر برای نمایندگی ثبت نام کردند که بعد از بررسی صلاحیت‌ها در کمیته سه نفره متشکل از نمایندگان سه قوه، ۳۰ نفر حائز صلاحیت برای نمایندگی مدیران مسئول شناخته شدند که از این تعداد، ۵ نفر قبل از آغاز انتخابات انصراف دادند و ۲۵ نفر برای انتخاب نهایی با ثبت سوابق در سامانه جامع رسانه ها، در معرض انتخاب مدیران مسئول قرار گرفتند.

وی همچنین با قدردانی از تیم پشتیبانی فنی سامانه جامع رسانه‌های کشور و همچنین پلیس فتا برای نظارت و تامین امنیت سامانه، تصریح کرد: نمایندگان سه قوه از روند برگزاری آرام، منطقی و اطمینان بخش انتخابات به شکل الکترونیکی اعلام رضایت کردند و این انتخابات را نمونه خوبی برای برگزاری سایر انتخابات در کشور به شیوه الکترونیکی عنوان کردند.

وی در عین حال تصریح کرد: نرم افزار سامانه جامع رسانه های کشور طوری طراحی شده که تمام آرا، محرمانه تلقی شده و هیچ فردی به رای افراد دسترسی ندارد و تا پایان زمان رای گیری نیز امکان دریافت گزارش تجمیعی آرا وجود نداشت که همین نکات مورد توجه کمیته نظارت بر انتخابات قرار گرفت.

ظهوریان با قدردانی ویژه از رسانه‌ها برای پوشش برخط انتخابات و تشکر از حضور خبرنگاران در ستاد انتخابات و اطلاع رسانی دقیق و لحظه به لحظه از انتخابات، تصریح کرد: با توجه به ویژگی های برگزاری انتخابات نماینده مدیران مسؤول به شکل الکترونیکی و تایید صحت و سلامت انتخابات از سوی کمیته سه نفره متشکل از نمایندگاه سه قوه، این روند جدید می تواند بر فضای انتخاباتی کشور بسیار موثر باشد چرا که در کاهش هزینه ها، افزایش مشارکت و افزایش شفافیت در اطلاع رسانی و سرعت اعلام نتایج، بسیار کارگشاست.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ