نویسنده «خاطرات گوانتانامو» آزاد شد

8

خاطرات گوانتانامو

نویسنده کتاب «خاطرات گوانتانامو» پس از ۱۴ سال حبس،‌ آزاد شد.

به گزارش ایسنا، «تلگراف» نوشت: «محمد الصلاحی» نویسنده کتاب جنجالی «خاطرات گوانتانامو» پس از ۱۴ سال محبوس بودن در این زندان آمریکایی، آزاد شد و به وطنش موریتانی بازگشت.

زندان «گوانتانامو» در خلیجی به همین نام در کوبا واقع است و تحت نظارت ارتش آمریکا اداره می‌شود. «محمد الصلاحی» که حالا ۴۵ سال دارد، در نوامبر سال ۲۰۰۱ در کشور خود موریتانی،‌ دستگیر شد و اعتراف کرد که به مدت دو سال با «القاعده» همکاری می‌کرده، اما از سال ۱۹۹۲ ارتباط خود را با این گروه تروریستی قطع کرده است.

«الصلاحی» در کتاب خاطرات خود که سال ۲۰۱۵ منتشر شد، رنج‌ها و شکنجه‌هایی را که در موریتانی آغاز و پس از اردن و افغانستان به «گوانتانامو» کشیده می‌شود، بازگو کرده است. او با چاپ این کتاب به یکی از مشهورترین زندانیان «گوانتانامو» تبدیل شد و از تحقیرها و شکنجه‌های صورت‌گرفته در این زندان پرده برداشت.

او در آگوست ۲۰۰۲ به عنوان زندانی شماره ۷۶۰ وارد زندان «گوانتانامو» می‌شود. این خاطرات که به صورت دست‌نویس به زبان انگلیسی نوشته شده، بیانگر شیوه محرومیت وی از خواب، تهدید به مرگ، تحقیر جنسی و آزارهایی است که از سوی شکنجه‌گرهای خود شاهد بوده است.

او پس از آزادی از طریق بیانیه‌ای که منتشر کرد، گفت:‌ من از افرادی که پای من ایستادند و دینی به گردن من دارند، تشکر می‌کنم. من فهمیدم که نیکی، ‌فراتر از مرزها ملیتی، فرهنگی و قومیتی است. خیلی ذوق‌زده‌ام که به خانواده‌ام برمی‌گردم.

با آزادی «محمد الصلاحی»، شمار زندانیان ارتش آمریکا در «گوانتانامو» به ۶۰ نفر رسیده است. حکم آزادی ۱۹ تن آن‌ها صادر شده و انتظار می‌رود تا پایان دوارن ریاست‌جمهوری «باراک اوباما» آزاد شوند. «باراک اوباما» از روز دوم کار خود در کاخ سفید دستور انحلال این زندان را صادر کرد اما کنگره آمریکا با این حکم مقابله کرده است.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ