خود باب دیلن هم از انتخاب شدنش استقبال نکرد!

3

شرق نوشت: غیرمنتظره‌بودن جایزه نوبل ادبیات ٢٠١۶ با پاسخ‌ندادن‌های باب دیلن به آکادمی نوبل، این جایزه را با وضعیت غیرمنتظره‌تری مواجه خواهد کرد.
هر سال در دهم دسامبر، پادشاه سوئد در مراسم ویژه‌ای جایزه نوبل ادبیات را به برنده‌اش اهدا می‌کند و با آنکه نزدیک به بیست‌ودو روز تا آن روز باقی است و تاکنون باب دیلن به دریافت جایزه هیچ واکنشی نشان نداده و از پاسخ به تماس‌های آکادمی نیز خودداری کرده است، گمانه‌زنی‌ها به این سمت خواهد رفت که شاید این برای باب دیلن  یک شوخی باشد و او نیز متعاقبا می‌خواهد آکادمی نوبل را سر کار بگذارد و تحت هیچ شرایطی این جایزه را دریافت نکند و اگر هم بخواهد آن را دریافت کند، در شرایطی غیر از آنچه در این سال‌ها از سوی پادشاه سوئد انجام شده است، این کار را انجام دهد. بنابراین وضعیت کمی پیچیده شده است؛ زیرا هنوز این خواننده، شاعر و ترانه‌سرای آمریکایی، جواب روشنی نداده و حتی سکوتش نیز یکی از متفاوت‌ترین برخوردها با این جایزه است؛ چون این طبیعی است و برخی از برندگان این جایزه، با صراحت اعلام کرده‌اند به چه دلیلی از دریافت آن امتناع می‌کنند.
«تلگراف» در این باره نوشت: آکادمی نوبل ادبیات پس از تلاش‌های مکرر برای برقراری تماس با «باب دیلن» ۷۵‌ساله، از ادامه این کار دست کشیده است.
تنها خبری که پس از تعلق‌گرفتن مهم‌ترین جایزه ادبی جهان به این موسیقی‌دان منتشر شد، روی‌صحنه‌رفتن او در لاس‌وگاس و خودداری از اظهارنظر درباره کسب این جایزه بود.
در این کنسرت که روز جمعه (۲۳ مهر) برگزار شد، اعضای «رولینگ استونز» هم پس از «دیلن» روی صحنه رفتند. «میک جَگِر» که برنده‌شدن «دیلن» را در توییتر خود تبریک گفته بود، در این اجرا رو به او گفت: می‌خواهم از «باب دیلن» برای این برنامه فوق‌العاده تشکر کنم. ما هرگز پیش از این با یک برنده نوبل روی صحنه نیامده بودیم. «باب» مثل «والت ویتمن» خودِ ماست.
پس از او «کیت ریچادز» نیز گفت: نمی‌توانم به کسی شایسته‌تر از او فکر کنم.  به گزارش ایسنا، آکادمی سوئدی نوبل که جایزه را در ماه دسامبر به برنده اعطا می‌کند، اعلام کرده هنوز پاسخی از «باب دیلن» دریافت نکرده است. «سارا دانیوس»، دبیر دائمی این آکادمی، در‌این‌باره گفت: درحال‌حاضر ما هیچ کاری نمی‌کنیم. من با نزدیک‌ترین همکارانش تماس تلفنی و ایمیلی داشتم و جواب‌های دوستانه‌ای دریافت کردیم. تا اینجا، مسلما همین کافی است.
«دانیوس» گفته نمی‌داند آیا «دیلن» در مراسم دهم دسامبر که در استکهلم برای اعطای جایزه به برنده برگزار می‌شود، حضور پیدا می‌کند یا نه. او ادامه داد: اگر نخواهد بیاید، ‌نمی‌آید. در هر صورت این یک جشن بزرگ خواهد بود و افتخار از آن اوست. من اصلا نگران نیستم. فکر می‌کنم پیدایش می‌شود.
حضورنیافتن «دیلن» در مراسم اعطای جوایز سابقه‌دار است؛ او سال ۲۰۰۰ به‌عنوان برنده تندیس اسکار بهترین ترانه اوریجینال در فیلم «پسران شگفت‌انگیز» انتخاب شد؛ اما به جای حضور در مراسم و دریافت مستقیم جایزه‌اش، از طریق تماس ویدئویی از استرالیا با حاضران ارتباط برقرار کرد.
«باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا که در توییتر خود خوشحالی‌اش را از اعطای این جایزه به شاعر محبوب خود ‌ابراز کرد، پیش‌تر از تمایل‌نداشتن او به حضور در کاخ سفید و نواختن، خبر داده بود. «دیلن» یک‌بار دعوت «اوباما» را در سال ۲۰۱۰ به مناسبت بزرگداشت تاریخ سیاه‌پوستان پذیرفت؛ اما بعد از اجرا بدون اینکه از رئیس‌جمهور درخواست عکس کند یا حرفی بزند، مجلس را ترک کرد.
«اوباما» سال ۲۰۱۳ در یکی از مصاحبه‌هایش گفت: آن ویژگی «باب دیلن» که خیلی دوست دارم این است که او دقیقا همانی است که انتظار می‌رود. او معمولا در تمرین‌ها شرکت نمی‌کند، همه این افراد پیش از اجرای شب خود برای تمرین می‌آیند. او نمی‌خواست با من عکس بگیرد، معمولا تمام چهره‌ها می‌میرند تا با من و «میشل» عکس بگیرند؛ اما او اصلا پیدایش نشد.
«اوباما» ادامه داد: او آهنگ را تمام کرد. من درست ردیف اول نشسته بودم. او آمد، به من دست داد، کمی سرش را خم کرد، یک لبخند کوچک تحویلم داد و بعد رفت. همین بود… بعد رفت. این تنها ارتباط نزدیک ما با او بود. بعد من فکر کردم: این همان ‌«باب دیلن»ی است که تو می‌خواستی، نه؟ دوست نداشتی با تو بگو‌و‌بخند داشته باشد. دلت می‌خواست او در تمام این برنامه کمی خاص برخورد کند.  آکادمی نوبل، روز پنجشنبه (۲۲ مهر) نام «باب دیلن» را به‌عنوان برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۶ اعلام و «خلق تعابیر جدید شاعرانه در سنت شعر آمریکایی» را علت برگزیدن او عنوان کرد. انتخاب یک ترانه‌سرا و خواننده به‌عنوان برنده نوبل ادبیات، واکنش‌های مثبت و منفی بسیاری را به همراه داشته؛ «باراک اوباما»، «جویس کرول اوتس»، «استفن کینگ»، «لئونارد کوهن» و «میک جَگِر» از جمله افرادی هستند که این افتخار را با خوشحالی به «دیلن» تبریک گفتند؛ اما «ایروین ولش» داستان‌نویس اسکاتلندی و «هاری کونزرو» نویسنده و روزنامه‌نگار هندی- انگلیسی، از منتقدان سرسخت این جریان بودند.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ