John F. Kennedy and Jacqueline Kennedy at Hyannis Port ۱۹۵۹ © ۲۰۰۰ Mark Shaw

ژاکلین کندی از مزایای داشتن شوهری جذاب و خانم باز می‌توانست به این دلخوش کند که بانوی اول امریکاست. نام ژاکلین کندی همسر جان اف کندی در کنار شوهرش مصادف است با اولینهای بسیاری در تاریخ امریکا.

کاخ سفید، کاخ آرزوهای ژاکلین کندی بود. او همه سختی‌ها و جنجال‌ها و مرارت‌های رقابتهای بی‌رحمانه پیش از انتخابات در امریکا را (از جمله افشاگری‌های تند و تیز رقبای سیاسی شوهرش درمورد خانم‌بازی‌های کندی) تحممل کرده بود تا به کاخ آرزوهایش برسد. کاخی که خلفش هیلاری کلینتون برای بازگشت دوباره به آن «هرکاری» می‌کند. از حمله مردانه به ترامپ تا پارس کردن مانند سگ‌ها!!!

خیلی‌ها می‌گویند مفهوم بانوی اول امریکا در زمان ورود ژاکلین و شوهرش به کاخ سفید به شکل امروزینش تغییر یافت. زنی که کاخ سفید را از فرم کلاسیک و همیشگی آن تغییر داد و از خود و شوهر و فرزندانش سلبریتی‌های جهانی ساخته بود ۴۸ سال پیش در چنین روزی تصمیمی گرفت که جامعه امریکا و مخاطبان همیشگی نشریات زرد را به شوک اساسی فرو برد.

زمانی که میشله اوباما به کاخ سفید رفت با آن نوع انتخاب لباسهایش و صحبت‌های جذاب برای جوانهای امریکایی بانوی اولی شایسته محسوب می‌شد. اما موی سپید کرده‌های امریکایی می‌گفتند که میشله ادای ژاکلین را درمی‌آورد. به باور یک روزنامه‌نگار مشهور امریکایی ژاکلین کندی اورژینال‌ترین بانوی اول امریکا بود.

جان اف کندی خود محصول تناقضات متعددی در جهان بود. وی خواهان دمکراسی لیبرال در کشورهایی بود که متحد امریکا محسوب می‌شدند. در امریکا چهره‌ای محبوب و رئوف محسوب می‌شد اما در مبارزه با کشورهایی که آنها را دشمن تلقی می‌کرد بسیار مصمم بود. مصمم‌تر از اوباما! زمان کندی بود که جنگ سرد پا گرفت و دیوار برلین بنا شد. اما در بدو ورودشان به کاخ سفید همه‌چیز رویایی بود.

کندی‌ها  فضا و محیط کاخ سفید را عوض کرد. او باور داشت که کاخ سفید باید مکانی برای جشن گرفتن تاریخ، فرهنگ و دستاوردهای آمریکا باشد و هنرمندان، نقاشان، نویسنده‌ها، دانش‌مندان، شاعران، موسیقی‌سازان، بازیگرها، برندگان نوبل و ورزشکاران بسیاری را به کاخ سفید دعوت می‌کرد. ژاکلین کندی نیز با تعویض فضای هنری و مبلمان کاخ سفید تقریباً تمام اتاق‌هایش را مجدداً تزئین کرد.

همچنین حضور دو فرزند جوان کندی، «کارولین» و «جان کندی پسر»، فضای کودکانه‌تری به کاخ سفید آورد. کندی‌ها بیرون محوطهٔ کاخ سفید یک کودکستان، استخر شنا و خانهٔ درختی تأسیس کردند.

۸cebe977d0-images-new_photo-msoflio-amerika-jaklin-kenedi-da-jon-kenedi

ژاکلین کندی در ۳۹ سالگی یعنی مدت کوتاهی پییش از آنکه نشانه‌های کهولت و میانسالی در چهره‌اش دیده شود با یک مرد ثروتمند ِ نه‌جندان خوشنام ِ یونانی بنام «ارسطو اوناسیس» ازدواج کرد.

این ازدواج آنقد خبرساز و مهم تلقی شد که تعدادی از روانشناسان امریکایی تصمیم گرفتند با بررسی دقیق مصاحبه‌ها و مطالعه روی ویژگیهای شخصیتی ژاکلین پی به این مهم ببرند که این زن که می‌توانست اسطوره‌ای ابدی در تاریخ امریکا باقی بماند چرا دست به چنین کاری زد. نتیجه این پژوهش اما برای کسانی که از ژاکلین و همسرش بت ساخته بودند ناامید کننده بود.

این روانشناسان مدعی شدند بیوه جان اف کندی پس مدت کوتاهی زندگی پرزرق و برق و کسب ثروت و مکنت قابل توجه از قبل بزرگترین حادثه سیاسی امریکا در قرن بیستم به ثروت زیادی دست‌یافته بود. اما با ته کشیدن ثروتش و به دلیل اعتیاد شدید به زندگی پرزرق و برق تصمیم گرفت تا پیشنهاد ازدواج یک مرد زن‌باره دیگر را هم بپذیرد. به هرحال این زن زمانی آنقدر محبوب و مورد توجه بود که بقول برخی از هم‌شهری‌هایش بریتیش‌ها از روی حسادت به جایگاه وی پرنسس دایانا را علم کردند!

هرچند برخی روزنامه‌های امریکایی او را عروس غمگین نامیدند اما وی در مصاحبه‌ای پس از این ازدواج گفت که «احساس خوشبختی می‌کند».

شوهر جدید ژاکلین یک مرد آویزان و البته زرنگ و فرصت‌طلب به تمام معنا بود.آدمی امی و کم‌سواد که از سر یک ازدواج به همه‌چیز رسید. البته نه ازدواج با ژاکلین. اوناسیس که تحصیلاتی نداشت در جوانی با ازدواج با دختر مردی که دارای چندین کشتی بود موفق به ایجاد یک شرکت نفتکش از آن خود شده و با خرید یک قمارخانه بزرگ در مونت کارلو و ایجاد شرکت هواپیمایی المپیک دارای ثروت و شهرت و همنشین دولتمردان و سیاستمداران بنام گردیده بود که نه تنها به آنان هدیه گرانبها می داد بلکه به جزیره اختصاصی خود دعوت می کرد و با کشتی تفریحی اش به گردش می برد و …

رسانه‌های امریکایی و یونانی عکسهای زیادی از مراودات صمیمانه او با زنان مشهور گرفته بودند و مراوده عاشقانه وی با ماریا کلاس خواننده یونانی‌تبار ِ متولد امریکا شهره آفاق بود.

ژاکلین کندی در دیدار با رونالد ریگان و همسرش
ژاکلین کندی در دیدار با رونالد ریگان و همسرش

اما ژاکلین با نادیده‌گرفتن تمام این حرف و حدیثها و  بدور از چشم رسانه‌های مزاحم با این مرد ازدواج کرد تا یک «کاخ آرزوهای دیگر» بسازد. کاخی که مال خودش باشد نه مال امریکا.

 

 

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ