فرانکفورت، المپیک صنعت نشر کتاب

8

نمایشگاه کتاب فرانکفورت

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت، معروف‌ترین و بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب در جهان است. این نمایشگاه را درواقع ویترین به‌روزترین دستاوردهای حوزه‌ی چاپ و نشر می‌دانند که هر ساله در ماه اکتبر در شهر فرانکفورت، در جنوب کشور آلمان، در قلب اروپا برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، این نمایشگاه پنج‌روزه، ضوابط و شرایط خاصی دارد. سه روز نخست آن به دست‌اندرکاران صنعت نشر و نمایندگان رسانه‌های گروهی اختصاص دارد و دو روز پایانی آن مختص بازدید عموم است. ضمن آن‌که نمایشگاه، صرفا نمایشگاه کتاب است و در آن تک‌فروشی کتاب صورت نمی‌گیرد. با این حال، نمایشگاه کتاب فرانکفورت، بزرگ‌ترین بازار انعقاد قراردادهای نشر میان بنگاه‌های نشر با یکدیگر و نیز مؤلفان آثار است.

درواقع نمایندگان شرکت‌ها و مؤسسه‌های چاپ و نشر کتاب و شرکت‌های چندرسانه‌ای از سراسر جهان برای مذاکره درباره‌ی حقوق چاپ و نشر بین‌المللی به نمایشگاه کتاب فرانکفورت سفر می‌کنند. این نمایشگاه توسط یک شرکت متشکل از ناشران و کتابفروشان انجمن آلمانی سازمان یافته و پس از خاموش شدن شعله‌های جنگ جهانی دوم و زمانی که کشور آلمان به ویرانه‌ای تبدیل شده بود و می‌خواست برخیزد، از سال ۱۹۴۹ تاکنون در حال برگزاری است. در این نمایشگاه هرساله بیش از هفت‌هزار غرفه‌دار از بیش از صد کشور جهان حضور می‌یابند.

می‌گویند که پییشینه‌ی نمایشگاه کتاب فرانکفورت به زمان گوتنبرگ برمی‌گردد که پس از اختراع تاریخ‌سازش، دستگاه چاپ، یک نمایشگاه کتاب توسط کتابفروشان محلی برپا شد. پس از جنگ جهانی هم در آلمان جنگ‌زده‌ی آن زمان، نخستین دوره‌ی نمایشگاه دور جدید، در کلیسای سنت پل برگزار شد.

 این نمایشگاه محبوب ناشران، کتابفروشان، کتابداران، دانشگاهیان، تصویرگران، ارایه‌دهندگان خدمات چاپ، تهیه‌کنندگان فیلم، مترجمان، مهندسان نرم‌افزار و تامین‌کننده چندرسانه‌ای است. در این نمایشگاه حدود نیم میلیون کتاب عرضه می‌شود و حدود هشت هزار خبرنگار از سراسر جهان آن را پوشش می‌دهند.

فرانکفورت را گرم‌ترین شهر آلمان می‌دانند. با این حال، نمایشگاه کتاب آن در آغاز پاییز، در روزهای کمی سرد و بارانی برگزار می‌شود. دیگر نمایشگاه معروف این شهر، نمایشگاه خودرو آن است. در ایام برگزاری این دو نمایشگاه، مسافرت بسیاری به این شهر انجام می‌شود. فرودگاه آن بسیار پر رفت و آمد است و از این نظر مشکلی وجود ندارد اما هتل‌های فرانکفورت که تعدادشان به اندازه‌ی شهرهای مشهور گردشگرپذیر اروپا نیست، افزایش قیمت فوق‌العاده‌ای را تجربه می‌کنند.

در طول برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت جایزه صلح کتابفروشان آلمان طی یک مراسم خاص در کلیسای پائول داده می‌شود. این جایزه از سال ۱۹۵۰ هرساله اعطا شده است.

جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه سال ۲۰۱۶ فرانکفورت که از ۲۸ مهرماه برگزار می‌شود، در سالن بزرگسال غرفه‌ای در حدود ۲۰۰ متر و در سالن کودک غرفه‌ای حدود ۴۰ متر دارد.

طبق اعلام، حدود ۱۶۰۰ عنوان کتاب منتخب تشکل‌های نشر ایران در نمایشگاه فرانکفورت به نمایش درخواهد آمد. همچنین حدود ۱۰ نویسنده در این نمایشگاه حضور خواهند یافت که تعدادی از آن‌ها با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عازم می‌شوند. حضور حدود ۲۰۰ نفر از فعالان نشر ایران نیز در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت قطعی است. همچنین ۲۵ نشست تخصصی عموما به زبان غیرفارسی تدارک دیده شده است.

ایسنا – علیرضا بهرامی

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ