مرمت دو گنبد شاه اسماعیل و الله الله مجموعه جهانی شیخ صفی اردبیل

7

شیخ صفی‌الدین اردبیلی

مدیر پایگاه مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی از پایان عملیات مرمت گنبد شاه اسماعیل صفوی این مجموعه جهانی پس از یک ماه خبر داد.

به گزارش ایسنا، «عبدالرحمان وهاب‌زاده» با اعلام این خبر، گفت: هم‌اکنون عملیات مرمتی گنبد شاه اسماعیل صفوی با کاشی‌های خشتی و معقلی به وسعت ۲۴ مترمربع به پایان رسیده است.

وی عملیات مرمت گنبد شاه اسماعیل را شامل پاکسازی، تثبیت، استحکام بخشی کاشی‌ها، تعویض کاشی‌های شکسته و فرو ریخته، تثبیت و پاکسازی نهایی برشمرد.

مدیر پایگاه مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی با بیان این‌که کتیبه‌های کمربندی گنبد الله الله که براثر رطوبت و فرسودگی آسیب دیده بودند نیز مرمت شدند، افزود: عملیات مرمتی کتیبه‌های یاد شده شامل پاکسازی، تثبت کاشی‌ها و بندکشی بوده که هم‌چنان ادامه دارد.

وهاب‌زاده اضافه کرد: بخش بالایی مقبره شاه اسماعیل به شکل برج استوانه‌ای بوده و روی خروجی متصل به گوشه شمال غربی بنای حرمخانه قرار گرفته است. بدنه این بنا با آجر ساخته شده و دارای گنبد کوچک پوشیده شده از نره کاشی‌های الوان و بدنه کتیبه‌ای حاوی صلوات کبیره در بخش بالایی با خط رقاع سفید رنگ است که بین دو حاشیه از کاشی خشتی الوان برجسته نصب شده است.

وی بناهای اصلی مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی را شامل سردر، رواق یا قندیل خانه، بقعه شیخ صفی، مقبره شاه اسماعیل و حرمخانه و چینی خانه واقع در سمت شرقی صحن بقعه توصیف و خاطرنشان کرد: درب ورود به تمام بناها در انتهای شمالی دیوار شرقی صحن متصل به گوشه شرقی دیوار نمای مسجد جنب سرا بوده و دارای سردر عالی مزین با کاشی‌ها و کتیبه‌های معرق است.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ