اظهارات مهتاب کرامتی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

2

نمایشگاه کتاب فراکفورت

در دومین روز نمایشگاه کتاب فرانکفورت نسخه آلمانی کتاب «افسانه پادشاه و ریاضیدان» با سخنرانی مهتاب کرامتی رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، طبق گزارش رسیده، در مراسم رونمایی نسخه آلمانی کتاب «افسانه پادشاه و ریاضیدان» سفیر صلح ایران در یونیسف – مهتاب کرامتی – محمود حسینی‌زاد و افشین شحنه تبار با حضور در غرفه ایران سخنرانی کردند.

در این مراسم مهتاب کرامتی با اشاره به هم‌خانوادگی ادبیات و سینما به اهمیت توجه به کتاب و نقش آن در انتقال فرهنگ پرداخت.

این بازیگر درباره ارتباط کتاب و سینما به فیلم «پادشاه سکوت» اشاره کرد و با بیان اینکه این از کتاب «من قاتل پسرت هستم» اقتباس شده است، گفت: جدای موفقیت با ارزش چند فیلم از اصغر فرهادی، متاسفانه اکثر آثار سینمایی ایرانی در بیرون از کشور امکان اکران خوبی را ندارند.

کرامتی با تمجید از کار سخت و با ارزش نغمه‌ ثمینی در تبدیل یک اثر پیچیده علمی به داستانی نمایشی در کتاب «افسانه پادشاه و ریاضیدان» از وی تقدیر کرد.

محمود حسینی‌زاد نیز در این مراسم اظهار کرد: توجه به ذائقه مردم کشورهای هدف ،برای ترجمه آثار از زبان فارسی به زبان‌های مختلف در زمره مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به تفاوت‌های فرهنگی کشورهای مختلف به استفاده از مترجمان با ترجمه و بومی، ادامه داد: استفاده از چنین مترجم‌هایی اولین قدم در معرفی خوب آثار به زبان‌های دیگر است.

افشین شحنه تبار – مدیر انتشارات ایرانی – انگلیسی شمع و مه – نیز در این مراسم از کار دشوار در پنج سال گذشته در برگردان این کتاب و ثبت آن در یونسکو گفت.

این ناشر در سخنانی گفت: با توجه به همکاری خانه ریاضیات آلمان و پروفسور آلبرش بایتسپاخر، همچنین پروفسور شریل تریر در این هماهنگی باید این موضوع را نشان ارزشمند دانستن این اثر دانست. اگر این اثر از زبان فارسی به زبان‌های دیگر ترجمه نمی‌شد، هیچ‌گاه توان خودنمایی نداشت.

او ضعف حضور ایران در محافل بین‌المللی ادبی را در نبودن مترجمان قدرتمند از زبان فارسی به دیگر زبان‌ها و هم‌چنین کم‌کاری ناشران ایرانی دانست.

کتاب نمایشنامه آموزشی «افسانه پادشاه و ریاضیدان» تالیف دکتر مهدی بهداد و نغمه ثمینی است که با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران منتشر شد.

این کتاب در بردارنده سه مولفه هنر نمایش، فرهنگ سنتی و بومی و علم ریاضی است.

در این کتاب دو استاد در نمایش و ریاضی با نگرشی همسو نمونه‌ای نو از ادبیات توسعه را به نمایش گذاشته‌اند.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ