ترویج فرهنگ شهادت نیازمند هماهنگی دستگاه‌ها است

3

حقایق‌پور

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: با هماهنگ شدن دستگاه‌های اجرایی، می‌توانیم برنامه‌های فرهنگی تاثیرگذاری در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اجرا کنیم.

به گزارش ایسنا، نخستین جلسه‌ ماهانه هماهنگی و نظارت شورای فرهنگ ایثار و شهادت استان قزوین با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی عضو این شورا در دفتر جلسات معاونت سیاسی و امنیتی استانداری قزوین برگزار شد.

در این جلسه، غلامرضا حقایق‌پور، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین، با اشاره به شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت گفت: این شورا با همکاری دستگاه‌های اجرایی عضو به عنوان متولی اصلی توسعه‌ی فرهنگ ایثار و شهادت تشکیل شده است تا بتواند با استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها، این فرهنگ را در جامعه ترویج بدهد.

وی گفت: شورای فرهنگ ایثار و شهادت در کشور به ریاست رئیس جمهور و دبیری رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با هدف توسعه، ترویج و نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت و زنده نگهداشتن یاد شهدا تشکیل شده است.

حقایق‌پور افزود: شورای فرهنگ ایثار و شهادت در استان‌ها نیز به ریاست استانداری قزوین و دبیری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل شده تا برنامه‌های ترویجی موثری را به منظور ترویج این فرهنگ در جامعه انجام بدهد.

وی سیاستگذاری در زمینه احیا، حفظ، ترویج و نهادینه کردن فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت، ساماندهی و هماهنگی در برنامه‌ریزی کلان دستگاه‌ها و نهادهای متولی دولتی و غیردولتی، به کارگیری ظرفیت‌های جامعه و کشور برای تحقق اهداف شهیدان، جانبازان و آزادگان، را از وظایف این شورا عنوان کرد.

این مسئول همچنین ساماندهی نحوه تجلیل و تقدیر از ایثارگران و استفاده از توان و ظرفیت آنان در توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را از وظایف دیگر شورا برشمرد.

حقایق‌پور با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی و تحکیم آن، به برکت فرهنگ ایثار و شهادت بوده است، گفت: این فرهنگ به دلیل اهمیتی که دارد بایستی بیشتر در جامعه ترویج یابد تا این انقلاب هر روز بیش از گذشته، استحکام یابد.

این مسئول افزود: اگر قرار است برنامه‌های فرهنگی تاثیرگذاری در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت انجام بشود باید همه دستگاه‌های اجرایی هماهنگ و هم‌سو باشند تا بتوانیم این برنامه‌ها را با بازخورد مطلوبی در سطح استان اجرا کنیم.

وی با اشاره به اینکه یادواره‌های شهدای مختلفی در سطح استان قزوین برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزاری این یادواره‌ها باید با هماهنگی بنیاد اجرا شود تا از بروز برخی مشکلات جلوگیری شود.

این مسئول با اشاره به اینکه کانون فرهنگی هنرمندان شاهد و ایثارگر استان قزوین برای اولین بار در سطح کشور تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: این کانون ظرفیت‌های خوبی دارد که بایستی در جهت تبیین فرهنگ یاد شده در جامعه از آن‌ها استفاده کنیم.

حقایق‌پور با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در جمع‌آوری آثار شهدا و دیجیتالی کردن آنها اقدامات خوبی انجام داده است، افزود: تلاش داریم با بهره‌گیری راهکاریی، این آثار را بیشتر در دید عموم قرار بدهیم تا آحاد جامعه با سیره، رشادت و ایثارگری شهدا آشنا شوند.

وی، ۱۲عنوان از مسائل مطروحه در شورای فرهنگ ایثار و شهادت استان قزوین را تشریح و مطالبی پیرامون اهمیت اجرای آن‌ها بیان کرد.

بر اساس این گزارش، نحوه‌ی شناسایی طرح‌های ترویجی و اولویت‌های پژوهشی در سطح استان و ارائه به شورا، شیوه‌های هماهنگی و وحدت رویه در اجرای برنامه‌های مرتبط در دستگاه‌های اداری استان در جهت جلوگیری از موازی کاری و اتلاف هزینه‌ها بحث و تبادل نظر از موارد دوازده گانه مسائل مطروحه در شورای فرهنگ ایثار و شهادت استان قزوین است.

همچنین راهکارهای بهره‌مندی مناسب از امکانات شبکه‌های اجتماعی به منظور اطلاع‌رسانی برنامه‌های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت شورا، شیوه‌های تعامل با جامعه‌ی ایثارگر و بهره‌مندی از ایده‌ها و نظرات اجرایی آن و بررسی ضرورت و نحوه‌ی ارائه‌ی فراخوان جهت جمع‌آوری آثار شهدا و ایثارگران موجود در نزد عموم مردم از دیگر موارد مطروحه است.

ایوب رحیمی،معاون سیاسی و امنیتی استاندار قزوین نیز در این جلسه‌ اظهار کرد:این شورا به صورت رسمی فعالیت خود را در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت آغاز کرده که امیدواریم با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی عضو این شورا بتوانیم گام‌های موثری را در نهادینه کردن فرهنگ فوق برداریم.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ ایثار و شهادت موجب پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی شده است،افزود:دشمنان تلاش دارند تا با اجرای برنامه‌های مختلف،این فرهنگ در کشور ما به فراموشی سپرده شده و از توسعه آن جلوگیری شود.

رحیمی برگزاری جلسه شورای فرهنگی ایثار و شهادت را در جهت نهادینه کردن این فرهنگ در جامعه ضروری دانست و گفت: باید همه مسئولین دستگاه‌های اجرایی با ارایه‌ی راهکارها و ایده‌های نو در جهت ترویج فرهنگ یادشده گام‌های موثری را بردارند.

این مسئول با اشاره به اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران در جمع‌آوری آثار شهدا و نگه‌داری آن‌ها در مکان‌های استاندارد و با کیفیت اهتمام دارد، افزود: آثار شهیدان بایستی به منظور محافظت و ماندگاری در اختیار این نهاد قرار بگیرد تا از بین نروند.

رحیمی با بیان اینکه آثار شهدا باید به قشرهای مختلف مردم معرفی شود، اظهار کرد:بایستی با استفاده از این آثار در جهت معرفی شهدا به مردم تلاش کنیم، تحقق این موضوع نیازمند اجرای برنامه‌های ترویجی موثر است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین با بیان اینکه آرامش، آسایش و امنیت خود را مدیون شهدا هستیم، گفت: باید با ابزارهای مختلف هنری، حماسه‌های خلق شده دوران هشت سال دفاع مقدس و ایثارگری و رشادت‌های شهدا را در این دوران به مردم بشناسانیم.

وی ادامه داد: برگزاری جلسات ماهانه هماهنگی و نظارت شورای فرهنگ ایثار و شهادت استان قزوین خوراک فکری شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت است به همین دلیل بایستی کارشناسی‌های دقیق و لازم در خصوص اجرای برنامه‌های فرهنگی صورت بگیرد.

رحیمی اضافه کرد: نمایندگان تام‌الاختیار دستگاه‌های اجرایی عضو این شورا باید طرح‌ها را به تناسب ظرفیت‌های خود تهیه کنند تا با ارائه آن در جلسه فوق، از موازی‌کاری‌های برنامه‌های فرهنگی دستگاه‌ها در سطح استان جلوگیری شود.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین با اشاره به اینکه بخشی از بودجه فرهنگی دستگاه‌های اجرایی مربوطه باید به برنامه‌های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص یابد، افزود: باید از ابزارهای مختلفی استفاده کرد تا این بودجه فقط به همین منظور هزینه شود.

وی بر تشکیل کمیته ارزیابی نسبت به عملکرد جلسات ماهانه هماهنگی و نظارت شورای فرهنگ ایثار و شهادت استان قزوین تاکید کرد و گفت: با تحقق این موضوع می‌توانیم نتایج و بازخورد تشکیل این جلسات را به دست آوریم و با رفع نقاط منفی و تقویت نقاط مثبت، گام‌های بسزایی را برداریم.

رحیمی در این جلسه بر استفاده از ظرفیت‌های کانون فرهنگی و پرتال دانشگاه‌ها، کتابخانه‌ها و شبکه‌های فضای مجازی در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تأکید کرد.

  وی همچنین گفت: نگهداری استاندارد همه آثار شهدا در بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین ضروری است.

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ