پژوهشکده امر به معروف در حوزه ایجاد شود

4

ایت الله مکارم شیرازی

«امر به معروف در جامعه مظلوم واقع شده، سی و چند سال بعد از انقلاب، برخی به فکر احیا کردن این قانون و فریضه افتاده‌اند، در حالی که جلوتر باید این کار صورت می‌گرفت.»

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت‌الله مکارم شیرازی عصر روز گذشته در دیدار اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی که در مدرسه امام سجاد علیه‌السلام قم برگزار شد، اظهار کرد: در مسیری که گام نهاده‌اید برترین جهاد است؛ جهاد فی سبیل‌الله در مقابل امر به معروف، مانند آبی است در دریای پهناور، این تعبیر نشان از اهمیت جایگاه امر به معروف در اسلام دارد.

او ادامه داد: امام محمد باقر علیه‌السلام فرمودند، امر به معروف و نهی از منکر دو فریضه‌ای است که ضامن اجرای همه احکام است. به وسیله این روایت مشخص می‌شود که فریضه امر به معروف و نهی از منکر ضمان اجرای برای سایر احکام است و از این طریق کسب‌ها حلال و مسائل درست و فرائض دیگر برپا می‌شود.

امر به معروف در جامعه مظلوم واقع شده است

او گفت: امر به معروف در جامعه مظلوم واقع شده، سی و چند سال بعد از انقلاب، برخی به فکر احیا کردن این قانون و فریضه افتاده‌اند؛ در حالی که جلوتر باید این کار صورت می‌گرفت.

آیت‌الله مکارام شیرازی اظهار کرد: اگرتصویب قانون ناهیان در سال گذشته به اجرا درآمد به خاطر تاکید مراجع تقلید است، بارها مراجع تاکید کرده و گفتند، چرا فریضه‌ای که به‌عنوان قانون وجود دارد، نباید به اجرا در بیاید، ‌بالاخره باید امر به معروف و نهی از منکر با اجرای قانون از مظلومیت بیرون بیاید.

سم‌پاشی دشمن نسبت به اجرای امر به معروف

این استاد برجسته اخلاق یادآوری کرد: برخی ذهنیت‌ها نسبت به اجرای امر به معروف به‌خاطر افراط کاری برخی‌ها هم به‌دلیل سم‌پاشی دشمنان نسبت به این فریضه است، دشمنان برای این‌که این فریضه را سبک جلوه دهند، آن را توام با خشونت بیان کرده‌اند.

این مرجع تقلید با بیان این‌که حقیقت امر به معروف و نهی از منکر ضرورت جامعه است و هنوز به‌عنوان فرهنگ در جامعه جای نیفتاده، اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر به محبت آمیخته و اگر این مسائل در جامعه بیان شود، قطعا همه عاشق و شیفته آن خواهند شد.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر در عین حال که فردی است، هم همگانی است و در همایش‌ها باید این دو معنا برای مردم به صورت بیان جزییات آن مشخص شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر در محیطی از برنامه فردی به‌صورت برنامه جمعی در حال شکل‌گیری است و این موضوع در جامعه امیدوارکننده است و باید سعی کرد، برنامه‌های امر به معروف را به‌صورت جمعی در جامعه به اجرا درآورد و دیگران را تشویق کرد تا این برنامه به صورت جمعی اجرا شود.

مهم‌ترین باب فقهی

این مرجع تقلید گفت: امر به معروف و نهی از منکر در کتاب فقه در کنار موضوع جهاد بحث شده و در برخی کتاب‌های فقهی به‌صورت گسترده بیان شده است.

او ادامه داد: وقتی در مهاباد تبعید بودم، امر به معروف را به‌صورت درس خارج برای کسانی که در آنجا تبعید بودند، بحث می‌کردم و فهمیدم که امر به معروف و نهی از منکر بحث بسیار مهمی در باب فقه است، باید در حوزه علمیه پژوهشکده‌ای به وجود آید تا طلاب در این پژوهشکده درباره امر به معروف و نهی از منکر  کار علمی کنند و دیگران نیز کار عملی انجام دهند.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ