مرد آشنای حلقه مشاوران روحانی کیست؟

0

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی , آشنا

حسن روحانی برای چهره‌هایی همچون «اکبر ترکان، اسماعیل سماوی، محمود سریع‌القلم، محمدعلی نجفی، مسعود نیلی، حسن نمازی و علی یونسی» حکم مشاوره زده است. در این میان اما کمتر کسی از این حلقه مشاوران بوده است که در قامت مشاور واقعی برای او کار کند. حسام‌الدین آشنا اما در این میان ترجیح داد که نشان دهد مشاور متفاوتی است.

  به گزارش «اعتماد؛ تابستان سال ٨٨ اخبار ساعت ١۴ شاهد یک سنت‌شکنی ویژه بود. محمود احمدی‌نژاد که به سبب رابطه بسیار حسنه‌اش با صدا و سیما هرچند روز یک‌بار مهمان رسانه ملی بود، به جای گفت‌وگوهای شبانگاهی‌اش با مردم، در میانه ظهر به قاب تلویزیون رفته بود تا در روزهای ناآرام ٨٨ به صورت غافلگیرانه‌ای از لیست وزرای مورد نظرش برای معرفی به مجلس اول به مردم خبر بدهد.

 

سنت‌شکنی او صدای مجلس را در آورد. این‌بار مشاور حسن روحانی بود که سنت‌شکنی کرد. مشاوری که روزهای اخیر نشان داد قرار است، متفاوت باشد. در حلقه مشاوران حسن روحانی یک نفر «مشاورتر» است. دانشگاه «امام صادق» رفته‌ای که متن سخنرانی می‌نویسد، در مورد آنها که باید از کابینه بروند مشاوره می‌دهد و از آنها که باید بیایند از مردم نظر می‌خواهد. کمتر محافظه‌کار است و صراحتاً رقبای رئیس‌جمهور را توصیه می‌کند.

 

می‌گویند سابقه آشنایی حسام‌الدین آشنا با حسن روحانی به ١٨ سال قبل بازمی‌گردد؛ به روزهایی که هر دو برای بهتر شدن شرایط مرحوم آیت‌الله منتظری تلاش می‌کردند. با این همه در میان حلقه مشاورانی که قرار است به روحانی مشاوره بدهند، مشاوره‌های حسام‌الدین آشنا بیشتر به چشم می‌آید. خوی محافظه‌کاری‌اش بنا به سابقه کار اطلاعاتی که داشته است متفاوت است و حتی برخی مواقع از آن صراحت است که به چشم می‌آید. خیلی‌ها حضور او در ستاد انتخاباتی حسن روحانی را دیرتر از بقیه می‌دانند اما حالا او به حسن روحانی نزدیک است.

 

در روزهایی که سایر مشاوران روحانی تا اندازه زیادی انفعال را ترجیح داده‌اند حسن روحانی به‌شدت تحت تاثیر یکی از مشاوران خود قرار گرفته است که شاید علت اصلی کنار رفتن علی جنتی از کابینه نیز همین تاثیر باشد. هرچه که هست حلقه مشاوران حسن روحانی هرچند مثل همه روسای جمهور گسترده است اما حسام‌الدین آشنا در سه سال اخیر توانسته از انفعال سایر مشاوران استفاده کند و روحانی را تا اندازه‌ای از تنهایی دربیاورد. همین هم باعث شده است که حسام‌الدین آشنا این‌بار در یک سنت‌شکنی از مردم برای معرفی وزرا کمک بخواهد.

 

علاقه به حضور در فضای مجازی

 

مشاور ۵٣ ساله حسن روحانی تمایز خود را بیش از هر چیز دیگری در حضورش در فضای مجازی نشان داد. هرچند که آنچنان علاقه‌ای به گفت‌وگو با رسانه‌ها در سال‌های اخیر از خود نشان نداده است اما او درست در روزهایی که حضور دولتمردان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی یک تابو بود، حسام‌الدین آشنا با صفحه‌ای که در فیس‌بوک داشت این تابو را شکست؛ تابویی که کمی بعدتر توسط محمد‌جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان هم شکست و با استقبال مردم مواجه شد.

 

اصلی‌ترین حضور حسام‌الدین آشنا به عنوان فردی نزدیک به حسن روحانی در یکی از پست‌هایش در وبلاگ شخصی‌اش به چشم آمد. آنجا که پنجم تیرماه ١٣٩٢ طی یادداشتی نوشت: «در وبلاگش «فرهنگ و ارتباطات»، نوشت: «سلام علیکم. پیشنهاد می‌کنم در همین جا به آقای دکتر روحانی وزرای مورد نظر خود را پیشنهاد فرمایید و کمی هم در مورد دلیل خود توضیح دهید. ممنونم». تقاضایی که کمی بعدتر با خبرهای تکمیلی‌تر او روبه‌رو شد.

 

حسام‌الدین آشنا ۱۱ روز بعد خبر داد: «سلام بر همه. از مشارکت جدی و مسئولانه همه عزیزان تشکر می‌کنم. پیشنهادها در حال جمع‌بندی، ارزیابی و نهایی شدن است. این فراخوان تا سه شنبه ١٨ تیر معتبر است.» اما در ادامه حسام‌الدین آشنا در فیس‌بوک و کمی بعدتر در توئیتر بود که با مردم ارتباط داشت. گاهی به مخالفان دولت توصیه‌هایی می‌کرد و گاهی به نمایندگان مجلسی که برای دولت سنگ‌اندازی می‌کردند. در نتیجه نظرخواهی دو روز پیش او از مردم در فضای مجازی هم به نوعی ادامه همین مسیر بود که ترجیح می‌داد، نشان دهد با موج مردم همراه است. حتی در پیشنهاد تازه‌اش که از مردم گزینه پیشنهادی خواسته اعلام کرده بود که هر کامنتی که از مردم می‌خواند را «لایک» می‌کند و البته این مساله به این معنی است که حسام‌الدین آشنا تمایل ویژه‌ای دارد تا نشان دهد که پیگیر این نظرات است.

 

مشاوری که بیشتر از سایرین در جریان بود

 

اما چه شد که در میان حلقه مشاوران حسن روحانی شانس حسام‌الدین آشنا بیشتر شد؟ حسن روحانی در روزهایی که در پاستور بوده است برای چهره‌هایی همچون: «اکبر ترکان، اسماعیل سماوی، محمود سریع‌القلم، محمدعلی نجفی، مسعود نیلی، حسن نمازی و علی یونسی» حکم مشاوره زده است. در این میان اما کمتر کسی از این حلقه مشاوران بوده است که در قامت مشاور واقعی برای او کار کند. حسام‌الدین آشنا اما در این میان ترجیح داد که نشان دهد مشاور متفاوتی است. به ویژه آنکه ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری را نیز برعهده داشت.

 

آشنا برای حسن روحانی متن سخنرانی می‌نوشت، او را در جریان امور می‌گذاشت و زودتر از همه از ماجرای ترمیم کابینه صحبت کرده بود. حتی در روزهایی که زمزمه رفتن برخی وزرا از کابینه شنیده می‌شد این هم شنیده می‌شد که یکی از اصلی‌ترین چهره‌ها که به دنبال کنار گذاشتن چهره‌های غیر همسو در دولت است، حسام‌الدین آشنا بوده است. حسام‌الدین آشنا ترجیح داده بود تا لباس روحانیت نپوشد اما سابقه او سابقه جالبی است. داماد آیت‌الله دری نجف‌آبادی که در روزهای حساسی که دری نجف‌آبادی وزیر اطلاعات بود به عنوان معاونت ویژه اطلاعات کار می‌کرد.

 

با این همه او این روزها در تلاش است چهره متفاوتی از خود نشان دهد. چهره‌ای که شاید بتوان گفت در دولت بعدی حسن روحانی قدرت بیشتری از «مشاور فرهنگی» رییس‌جمهور داشته باشد. همین هم باعث می‌شود تا با توجه به خلق و خوی نوسان‌دار حسام‌الدین آشنا آنچنان از مشاوره‌های بعدی که قرار است او به حسن روحانی بدهد پیش بینی وجود نداشته باشد.

 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ