پیغام مهم اصلاح‌طلبان به روحانی

2

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,اصلاح‌طلبان

 آیا بین عارف و روحانی پس از انتخابات ریاست مجلس فاصله ایجاد شده است؟ آیا اصلاح‌طلبان مجبور هستند در انتخابات آینده از آقای روحانی حمایت کنند یا گستره بازی سیاسی در جنبه‌های مختلف را دارند؟ آیا اصولگرایان به سمت آقای روحانی گرایش پیدا کرده‌اند یا اینکه آقای روحانی به سمت اصولگرایان گرایش پیدا کرده است؟ این سوالات از مهم‌ترین سوالاتی است که در شرایط کنونی افکار عمومی را به خود مشغول کرده است. به همین دلیل و برای پاسخ به این سوالات با دکتر فیاض زاهد تحلیل‌گر مسائل سیاسی و استاد دانشگاه گفت‌وگو کردیم.

 

دکتر زاهد در گفت‌وگو با «آرمان امروز» خاطرنشان می‌کند:«به تازگی اصلاح‌طلبان به آقای روحانی پیغام فرستاده‌اند که هیچ نیازی نیست که آقای روحانی نسبت به برخی مسائل عصبانی باشد و عصبانیت خود را بروز دهد. اصلاح‌طلبان به آقای روحانی عنوان کردند نیاز نیست شرایط را به شکلی برای افکار عمومی تداعی کند که ایشان قصد دارد اقداماتی را انجام دهد اما برخی نهادهای قدرت مانع از این اقدامات می‌شوند». در ادامه گفت‌وگوی«آرمان امروز» با دکتر فیاض زاهد را می‌خوانید.

 

در دولت اول آقای روحانی اصلاح‌طلبان به جای قوه‌عاقله دولت قرار گرفتند و بدون هیچ چشمداشتی در مقابل مخالفان دولت سینه سپر کردند. آیا در دولت دوم آقای روحانی نیز این اتفاق خواهد افتاد یا اینکه شرایط به گونه دیگری خواهد بود؟ 

اصلاح‌طلبان در طول سه سال گذشته هیچگاه به دنبال این نبودند که با حمایت از آقای روحانی سهمی در کابینه داشته باشند. تعامل اصلاح‌طلبان با آقای روحانی در سه سال گذشته همواره دو طرفه بوده و هیچگاه کفه ترازو به یک سمت سنگینی نکرده است. هنگامی که گزینه‌های اصلی جریان اصلاحات مانند آیت‌ا…‌هاشمی و رئیس دولت اصلاحات امکان حضور در انتخابات را پیدا نکردند نوعی عقلانیت و دوراندیشی بر جریان اصلاحات حاکم شد که در نهایت به اجماع بر آقای روحانی منجر شد.

 

با این وجود ما باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که آقای روحانی کاندیدای اصلی هیچ کدام از جریان‌های سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا نبود. این وضعیت برای آقای عارف هم وجود داشت. آقای عارف اگر چه دارای خاستگاه اصلاح‌طلبی بود اما با ماموریت جریان اصلاحات به صحنه نیامده بود. آقای روحانی در شرایطی سکان هدایت کشور را به دست گرفت که یک زمین سوخته را از آقای احمدی‌نژاد به ارث برده بود.

 

با این وجود آقای روحانی در طول سه سال گذشته موفق شد با توافق برجام یکی از مهم‌ترین بحران‌های پیش روی کشور در عرصه بین‌المللی را به صورت منطقی حل کند که در نوع خود دستاورد بسیار بزرگی است. از سوی دیگر آقای روحانی در بخش اقتصادی نیز موفق شد تورم را کنترل کند و وضعیت اقتصادی کشور را تاحدود زیادی ساماندهی کند. بدون شک استراتژی اصلاح‌طلبان برای دولت دوم آقای روحانی مبتنی بر رویکرد تعامل دو طرفه خواهد بود. به نظر من آقای روحانی در دولت دوم خود تا حدود زیادی محافظه‌کار‌تر خواهد شد. به نظر من آقای روحانی حتی در مبارزات انتخاباتی خود اظهارات ساختارشکنانه به زبان نخواهد آورد و مانند انتخابات۹۲ موضع‌گیری صریح نخواهد کرد.

 

چرا آقای روحانی در دولت دوم خود محافظه‌کار‌تر خواهد شد؟ 

آقای روحانی به این نتیجه رسیده که جریان اصلاحات در مقابل ایشان هیچ بدیلی نخواهد داشت. ایشان به خوبی به این مساله پی برده که اصلاح‌طلبان و بزرگان این جریان سیاسی بیش از آنکه به فکر موقعیت و جایگاه خود باشند به دنبال بهبود اوضاع کشور و بالا رفتن کیفیت زندگی مردم هستند. برخی عنوان می‌کنند آقای روحانی در دولت دوم خود ممکن است به سمت رفع حصر حرکت کند. با این وجود ارزیابی من این است که مساله رفع حصر در نهایت به یک تعامل ملی تبدیل خواهد شد و به همین دلیل جز اولویت‌های نخست دولت در چهار سال آینده نخواهد بود. اگر آقای روحانی قصد داشت رفع حصر را به نام دولت خود تمام کند در سه سال گذشته اقدامات جدی‌تری در این زمینه انجام می‌داد. البته منظور من این نیست که آقای روحانی در طول سه سال گذشته اقدامات موثری در این زمینه صورت نداده است.

 

بدون شک ایشان در پشت پرده اقدامات موثری را انجام داده است. با این وجود آقای روحانی گمان می‌کرد این اقدامات باید بدون حضور نیروهای اجتماعی صورت بگیرد. در شرایط کنونی آقای روحانی از پایگاه رای خود مطمئن است. این در حالی است که آقای روحانی این مساله را مدیون مخالفان خود است. آتش توپخانه مخالفان دولت همچنان علیه دولت شلیک می‌کند و دولت را تحت فشار قرار می‌دهد. هنگامی که آقای روحانی از پایگاه رای خود مطمئن است در یک اقدام هوشمندانه تلاش می‌کند به سمت دیگر گروه‌های اجتماعی تمایل پیدا کند و از بین آنها نیروهایی را شکار کند. به همین دلیل نیز در شرایط کنونی آقای روحانی به سمت اصولگرایان گرایش پیدا کرده است. آقای روحانی تلاش می‌کند از بین گروه‌هایی نیروهای خود را انتخاب کند که زمانی خود نیز در آن گروه‌ها حضور داشته است.

 

بدون شک آقای روحانی نمی‌تواند از بین اعضای جبهه پایداری یا حامیان محمود احمدی‌نژاد نیروهای خود را انتخاب کند. با این وجود در بین نیروهای راست سنتی و محاظه کار افرادی وجود دارند که از نظر تفکر و دیدگاه سیاسی با آقای روحانی قرابت بالایی دارند. در نتیجه تعامل این گروه‌ها با آقای روحانی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری شکل جدی‌تری به خود گرفته است.

 

آیا اصلاح‌طلبان مجبور هستند در انتخابات آینده از آقای روحانی حمایت کنند یا گستره بازی سیاسی در جنبه‌های مختلف را دارند؟ 

اگر منظور شما از«مجبور»، تحمیل سیاسی است به هیچ عنوان چنین چیزی نیست و اصلاح‌طلبان مجبور نیستند از کسی حمایت کنند بلکه با اشتیاق و اراده خود از آقای روحانی حمایت می‌کنند. اصلاح‌طلبان در دوران احمدی‌نژاد هشت سال«سیاه» را پشت سر گذاشتند اما در اجبار هیچ اقدامی انجام ندادند. بدون شک آقای روحانی بدون حمایت اصلاح‌طلبان نمی‌توانست به ریاست‌جمهوری دست پیدا کند. در انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز اصلاح‌طلبان نقش کلیدی در همسو کردن مجلس با سیاست‌های دولت آقای روحانی داشتند. رئیس جریان اصلاحات با یک فیلم پنج دقیقه‌ای که در فضای مجازی منتشر شد تمام سناریوهای انتخاباتی را جابه‌جا کرد و باعث شد آرای مردم به سمت حامیان دولت آقای روحانی سرازیر شود.

 

اصلاح‌طلبان از آقای روحانی انتظار ندارند که تنها در گفتار خود را به جریان اصلاحات متصل کند. با این وجود اصلاح‌طلبان انتظار دارند که اقدامات و سیاست‌های دولت آقای روحانی در راستای تحقق مطالبات مردم و کشور باشد. به همین دلیل در طول سه سال گذشته اصلاح‌طلبان از آقای روحانی رضایت دارند. به همین دلیل آقای روحانی همچنان می‌تواند یک گزینه مطلوب برای اصلاح‌طلبان به شمار برود. به نظر من اگر آقای احمدی‌نژاد در انتخابات شرکت می‌کرد یک دوگانه انتخاباتی در کشور شکل می‌گرفت که آقای روحانی احساس خطر بیشتری می‌کرد و به همین دلیل مجبور می‌شد در تحقق مطالبات مردم جدی‌تر باشد.

 

با این وجود احتمال به وجود آمدن این دو گانه با عدم حضور آقای احمدی‌نژاد از بین رفته است. در شرایط کنونی آقای روحانی با یک زمین بازی خالی مواجه است که حتی در دروازه مقابل دروازه بان نیز حضور ندارد. از سوی دیگر «خرد ناب» حاکمیت سیاسی ایران به این نتیجه رسیده که تدوام دولت آقای روحانی در چهار سال آینده به سود کشور است. به همین دلیل جریان راست سنتی ایران تلاش می‌کند با نزدیک کردن مواضع خود به دولت آقای روحانی سهم بیشتری در کیک قدرت به دست بیاورد.

 

اصلاح‌طلبان از نزدیکی اصولگرایان به آقای روحانی و وضعیت عکس آن نگران نخواهد شد؟ 

اصلاح‌طلبان نباید از ایجاد فاصله بین اصلاح‌طلبان و دولت نگران باشند بلکه کسی که باید نگران این فاصله باشد آقای روحانی است. اصلاح‌طلبان هیچگاه به دنبال سهم خواهی در کابینه آقای روحانی نبوده و در آینده نیز نخواهند بود. «جان نش» معتقد است: «در یک بازی سیاسی تنها منافع مشترک است که تعاملات سیاسی را معنا می‌کند». آقای روحانی برای اصلاح‌طلبان دارای کارکردهای متفاوتی است. از سوی دیگر نیز اصلاح‌طلبان دارای مزیت‌های اجتماعی مهمی برای آقای روحانی هستند.

 

اگر احمدی‌نژاد در انتخابات شرکت می‌کرد انتخابات شکل دو قطبی به خود می‌گرفت و در این فضای دو قطبی نیروهای خاکستری و نیروهایی که قصد شرکت در انتخابات را نداشتند به صحنه می‌آمدند و در نتیجه انتخابات شکل جدی‌تر و البته مهم‌تری به خود می‌گرفت. در چنین شرایطی تعارض‌های شهری و روستایی و شهرهای بزرگ و شهرهای کوچک خود را نشان می‌داد و سرنوشت انتخابات را مشخص می‌کرد. اصولگرایان گمان می‌کردند احمدی‌نژاد در روستاها و شهرهای کوچک از پایگاه رای بیشتری نسبت به آقای روحانی برخوردار است.

 

این در حالی است که با گسترش شبکه‌های ارتباط جمعی کیفیت زندگی در روستاها تا حدود زیادی به شهر شباهت پیدا کرده و آقای روحانی نباید نگران این مساله می‌بود. در نتیجه انتخابات۹۶ فرصت مناسبی بود تا مشخص شود که این شهرنشین‌ها هستند که مدار سیاست را در ایران مشخص می‌کنند.

 

آیا اصولگرایان به سمت آقای روحانی گرایش پیدا کرده‌اند یا اینکه آقای روحانی به سمت اصولگرایان گرایش پیدا کرده است؟ 

به نظر من هر دو اتفاق در حال رخ دادن است. یعنی هم اصولگرایان به سمت آقای روحانی گرایش پیدا کرده‌اند و هم اینکه آقای روحانی به اصولگرایان تمایل پیدا کرده است. به تازگی اصلاح‌طلبان به آقای روحانی پیغام فرستاده‌اند که هیچ نیازی نیست که آقای روحانی نسبت به برخی مسائل عصبانی باشد و عصبانیت خود را بروز دهد. اصلاح‌طلبان به آقای روحانی عنوان کردند نیاز نیست شرایط را به شکلی برای افکار عمومی تداعی کند که ایشان قصد دارد اقداماتی را انجام دهد اما برخی نهادهای قدرت مانع از این اقدامات می‌شوند. از نظر اصلاح‌طلبان آقای روحانی باید اعتماد نظام سیاسی ایران را حفظ کند و اجازه ندهد فضای حاکمیت سیاسی در ایران دو قطبی شود.

 

نیاز نیست آقای روحانی با اظهارات آوانگارد فضای سیاسی ایران را پر تب و تاب کند. نکته دیگر اینکه در شرایط کنونی بزرگ‌ترین سم برای نظام جمهوری اسلامی فاصله بین آیت‌ا…‌هاشمی و بزرگان نظام است. بنده در سفری که آیت‌ا…‌هاشمی به گیلان داشتند و از بنده نیز خواسته بودند در خدمت ایشان باشم به ایشان عنوان کردم: «حضرتعالی همچنان از صبر و سعه صدر کویری و تاریخی بهره ببرید؛ چرا که رمز ثبات و آرامش کشور همدلی و همراهی بین شما و رهبر معظم انقلاب است. از سوی دیگر آقای روحانی باید مخالفان خود را درجهت توسعه ایران با خود هماهنگ کند و تلاش کند منافع مشترکی را برای هر دوطرف تعریف کند.

 

آقای روحانی به جای اینکه انرژی بیشتری روی همراهی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون بگذارد باید با هنر خود نهادهای مزاحم دولت را با خود همراه کند. از سوی دیگر اصولگرایان قرار دارند که در هشت سال دولت احمدی‌نژاد به یک «بازنده بزرگ» تبدیل شدند. اصلاح‌طلبان نیز در هشت سال دولت احمدی‌نژاد با مشکلات زیادی مواجه شدند. با این وجود، مشکلات این هشت سال مانند پس‌اندازی بود که در بزنگاه ریاست‌جمهوری۹۲ به کار جریان اصلاحات آمد. زمینه‌های از دست رفتن پایگاه اجتماعی اصولگرایان پس از دولت آیت‌ا…‌هاشمی به وجود آمد و در دولت اصلاحات به یک مساله جدی تبدیل شد. پس از آن در دولت احمدی‌نژاد به دلیل دافعه‌ای که نسبت به اصولگرایان در افکار عمومی به وجود آمد پایگاه اجتماعی اصولگرایان با تردید جدی مواجه شد.

 

دردو دهه اخیر اصولگرایان نتوانستند برای نسل جدید جاذبه ایجاد کنند و زنان و مردانی را تربیت کنند که ایدئولوژی دوران گذار را بفهمند و بتوانند مبانی اصولگرایی را با مطالبات نسل جدید انطباق دهند. احمدی‌نژاد به عنوان سمبل به اصطلاح پابرهنگی به دنبال انتقام طبقاتی بود. جنبش احمدی‌نژاد نوعی شورش حاشیه نشینان بر متن نشینان بود. این در حالی است که معمولا چنین دولت‌هایی فاسد‌ترین ساختارها را به وجود می‌آورند. این وضعیت دقیقا برای دوستان آقای احمدی‌نژاد در ونزوئلا به وجود آمد. تردید نکنید اگر سعید جلیلی که به عنوان نماد تفکر بنیادگرایی بود به جای آقای روحانی به ریاست‌جمهوری رسیده بود ما امروز با وضعیتی شبیه ونزوئلا مواجه شده بودیم و مجبور بودیم برای تامین مایحتاج زندگی خود سوپر مارکت‌ها را غارت کنیم.

 

در شرایط کنونی دغدغه بزرگان جریان اصلاحات و از جمله رئیس دولت اصلاحات نسبت به ادامه رویکرد آقای روحانی در کشور چیست؟ 

رئیس دولت اصلاحات بارها این نکته را عنوان کرده‌اند که آقای روحانی تحت فشارهای شدیدی در حال فعالیت است و اگر این فشارها نبود تحقق مطالبات مردم شکل بهتری پیدا می‌کرد. در ماه مبارک رمضان آقای روحانی یک ضیافت شام در منزل خود ترتیب می‌دهد و از آیت‌ا…‌هاشمی، آقای ناطق نوری، سید حسن خمینی، سید علی خاتمی و رئیس دولت اصلاحات دعوت می‌کند که در این ضیافت شام شرکت کنند.

 

در این جلسه بزرگان کشور برخی دغدغه‌های خود را درباره مجلس، برجام و همچنین ترکیب کابینه اعلام می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این جلسه که بزرگان درباره آن صحبت کرده‌اند این بودکه که پس از تشکیل یک مجلس همسو ترکیب کابینه می‌تواند بهتر از گذشته باشد. البته آیت‌ا…‌هاشمی در برخی جاهای دیگر عنوان کرده بودند که آقای روحانی اگر بخواهند می‌توانند از فرصت به وجود آمده در فضای سیاسی کشور بهتر استفاده کنند و از برخی مدیران توانمند استفاده کنند.

 

تحلیل شما از رفتار دکتر عارف در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری۹۶ چیست؟آیا عدم حمایت حامیان دولت از ایشان در مساله انتخاب رئیس مجلس باعث ایجاد فاصله بین آقای عارف و آقای روحانی شده است؟ 

اگر عنوان کنم بین آقای عارف و آقای روحانی پس از اتفاقات پیرامون انتخاب رئیس مجلس فاصله نیفتاده دروغ گفته‌ام. بنده از جمله افرادی بودم که قبل از انتخابات مجلس به آقای عارف گفتم بهتر است شما در انتخابات مجلس کاندیدا نشوید. آقای عارف قصد داشت از سکوی ریاست مجلس به سمت صندلی ریاست‌جمهوری خیز بردارد. بدون شک آقای عارف برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال۱۴۰۰برنامه جدی دارد و قصد دارد برای به دست آوردن ریاست‌جمهوری مبارزه کند. بنده به آقای عارف گفتم اگر قصد دارید در انتخابات ریاست‌جمهوری۱۴۰۰به موفقیت دست پیدا کنید از مجلس برای خود سکوی پرتاب درست نکنید و تلاش کنید فارغ از سازو کار مجلس به انتخابات ریاست‌جمهوری بیندیشید.

 

با این وجود آقای عارف به سخنان کسانی که با حضور ایشان در انتخابات مجلس مخالف بودند گوش نکرد و در انتخابات شرکت کرد. در شرایط کنونی آقای عارف احساس می‌کند که از یک اعتبار تاریخی برخوردار شده که نباید این اعتبار را در همه مسائل ریز و درشت خرج کند بلکه باید این اعتبار را در یک وقت مقتضی استفاده کند. به نظر من بهتر این بود که آقای عارف مدیریت انتخابات را برعهده می‌گرفت و شخصا وارد عرصه انتخابات نمی‌شد.

 

 اخبار  سیاسی  –  آرمان  

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ