تفاوت دو مجلس با مقایسه آرای دانش آشتیانی در دو سال قبل و حالا

2

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,آشتیانی

دانش آشتیانی به عنوان وزیر علوم به مجلس نهم معرفی شد اما رأی اعتماد نیاورد جون تنها ۷۰ نماینده رأی موافق دادند و حال باید دید چند نفر رأی موافق می دهند تا وزیر شود؟

  به گزار ش عصر  ایران ؛ معرفی فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در حالی است که احتمال معرفی محمد علی نجفی پس از اظهارات دو روز پیش خود او بیشتر به نظر می رسید.

 

دو سال پیش و در ۲۰ آبان ۱۳۹۳ و پس از استیضاح و کنار گذاشتن رضا فرجی دانا از وزارت علوم و رأی اعتماد ندادن به دو وزیر پیشنهادی بعدی – جعفر میلی منفرد و محمود نیلی احمدی – دانش آشتیانی در ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۳ به مجلس رفت تا رأی اعتماد بگیرد اما تنها ۷۰ نماینده به وزارت او رأی دادند و ۱۷۱ نفر رای مخالفت کردند و ۱۶ نماینده رأی ممتنع دادند.

 

 بدین ترتیب مجلس اصول گرایان این پیام را برای دولت روحانی فرستاد که حاضر نیست به وزیر علوم با گرایش اصلاح طلبانه رأی بدهد و وزیر بعدی و کنونی اگر چه سابقه وزارت در دولت میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی را داشت اما صبغه سیاسی کم رنگ تری داشت و دارد و سرانجام او وزیر شد و فعلا همچنان وزیر است.

 

نوع مواجهه نمایندگان با وزارت دانش آشتیانی می تواند تفاوت دو مجلس نهم و دهم را نشان دهد و اکثریت رای دهنده به فهرست اصلاحات – اعتدال هم می توانند نتیجه حضور خود در انتخابات هفتم اسفند ۹۴ را در آیینه فاصله ۷۰ رای مجلس قبلی با آرای موافق این مجلس مشاهده کنند که پیش بینی می شود دانش آشتیانی را به وزارت برساند.

 

نکته جالب دیگر درباره پیشینه  این استاد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی این است  که در سال ۱۳۷۸ گزینه اول شورای شهر اول برای شهرداری تهران بود اما عبدالله نوری رییس شورا و عضو پرنفوذ آن مخالفت کرد و حتی روزنامه سلام خبر از قهر نوری داد تا این که معرفی دانش منتفی شد.

 

  عبدالله نوری دانش را یک چهره صرفا دانشگاهی می دانست و معتقد بود شهردار باید شخصیت اجرایی با صبغه سیاسی باشد و مایل بود روند شهرداری تهران در دوره غلامحسین کرباسچی ادامه یابد و همین مخالفت ها سبب شد مرتضی الویری شهردار تهران شود.

 

پس از آن دیگر از او خبری نبود و ۱۵ سال به امور آموزشی اشتغال داشت تا سال ۹۳ که دوباره مطرح شد واکنون پس از دو سال همراه دو نفر دیگر در حالی معرفی می شود که وجه مشترک هر سه این است که پشت سد مجلس قبلی ماندند و اکنون در پی بازماندن اکثر اصول گرایان رادیکال روحانی امید دارد ردای وزارت را بر بالای آنان ببیند.

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ