طرح «با من بخوان» نامزد جایزه‌ آسترید لیندگرن ۲۰۱۷

2

با من بخوان

برنامه‌ی ترویج کتابخوانی «با من بخوان» از سوی شاخه‌ی ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان بلژیک، به عنوان نامزد جایزه‌ی آسترید لیندگرن ۲۰۱۷، بزرگ‌ترین جایزه‌ی ادبی کودکان و نوجوانان معرفی شد.

به گزارش ایسنا، طرح «با من بخوان» عنوان طرحی است که از چند سال پیش توسط موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با هدف گسترش ترویج کتابخوانی در مناطق دور دست و محروم کشور آغاز به کار کرده و با شعار محوری «همه کودکان حق دارند کتاب‌های با کیفیت بخوانند» اجرا می‌شود.

همچنین «با من بخوان» برنامه‌ای برای ترویج کتاب‌خوانی با کودکان خانواده‌های کم‌درآمد، کودکان محروم و کودکان در بحران است. این برنامه بر پایه‌ی رساندن کتاب‌های مناسب و باکیفیت به دست این گروه از کودکان و نوجوانان است که در وضعیت معمول زندگی به کتاب‌های باکیفیت دسترسی ندارند یا در وضعیت‌های ویژه مانند رخدادهای فاجعه‌بار طبیعی و اجتماعی، نیاز به کتاب‌درمانی و دسترسی به کتاب‌های مناسب دارند.

انتخاب طرح «با من بخوان» از سوی شاخه‌ ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان بلژیک برای نامزدی دریافت جایزه‌ی آسترید لیندگرن ۲۰۱۷،در شرایطی اتفاق افتاده است که بناست هم‌زمان با فرارسیدن هفته‌ کتاب، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان همایش دو روزه‌ «با من بخوان» را در روزهای ۲۰ و ۲۱ آبان سال جاری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار کند.

در این همایش ضمن معرفی برنامه‌ «با من بخوان»، گزارش‌هایی از اجرای این برنامه در مناطق دوردست و محروم ارائه و دستاوردها و تجربه‌های برنامه‌های «خواندن با نوزاد و نوپا» و  «تقویت سواد پایه از راه ادبیات» به اشتراک گذاشته می‌شود.

جایزه‌ی «یادبود آسترید لیندگرن» را دولت سوئد پس از درگذشت آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ برای گرامی‌داشت خاطره‌ی او بنا نهاد. این جایزه، بزرگ‌ترین و گران‌ترین جایزه‌ی نقدی ادبیات کودک و نوجوان و دومین جایزه‌ی بزرگ ادبیات در جهان است.

هر ساله هیات داوران، افراد یا گروه‌هایی را از تمام نقاط جهان برای دریافت جایزه‌ی بزرگ یادبود آسترید لیندگرن پیشنهاد می‌کنند. این نامزدها، فعالان گسترش ادبیات در زمینه‌ی ارتقای سطح ادبی حوزه‌ی کودک و نوجوان یا ترویج خواندن در میان آن‌ها هستند.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ