لزوم توسعه گردشگری کویر تا کرانه

4

در نشست مشترک کارشناسان پروژه کویر تا کرانه بر توسعه گردشگری دو استان سمنان و مازندران بر راه اندازی تورهای ارزان قیمت و اسکان ارزان قیمت، تاکید شد.

به گزارش ایسنا، مشاور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در نشست کارشناسان و مسئولان مرتبط با پروژه کویر تا کرانه شهرهای سمنان، دامغان، مهدی شهر، شاهرود، سوادکوه شمالی، گلوگاه، بهشهر و ساری که در سالن اجتماعات فرمانداری ساری برگزار شد، اظهار کرد: سمنان و مازندران در بسیاری از حوزه های محیط زیستی، گردشگری و میراثی، هم‌پوشانی دارند.

علی ماهفروزی با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته دنیا از کویر استفاده های مناسبی دارند در حالی که نگاه ما به کویر، محل بدون استفاده است، اظهار کرد: کویر فرصتی برای توسعه گردشگری و جذب گردشگران اروپایی است. باید از ظرفیت هم‌پوشانی دو استان سمنان و مازندران برای توسعه، بهره ببریم. از نظر ویژگی های فرهنگی هم این دو استان به هم نزدیک هستند و در بسیاری مسائل نمی توان، تفکیکی قائل شد.

وی یادآور شد: علاقه مندیم تا پایان امسال، کتاب راهنمای گردشگری کویر تا کرانه را به دو زبان انگلیسی و فارسی منتشر کنیم.

محمدرضا ناسار، مسئول روابط عمومی فرمانداری سمنان نیز در این نشست اظهار کرد: سمنان استان بکری از نظر گردشگری است و با توجه به اقلیم متفاوتی که دارد از ظرفیت‌های بسیاری در این حوزه برخوردار است. بر پیگیری اسکان ارزان قیمت گردشگران در این دو استان تاکید می‌شود.

 در ادامه این نشست حمیدرضا دوست محمدی، سرپرست اداره میراث فرهنگی سمنان گفت: برای اینکه گردشگری دچار رکود نشود باید سرشاخه‌های این حوزه را به سرشاخه های اصلی متصل کنیم. کریدور کویر تا کرانه می‌تواند از سرشاخه های اصلی حوزه گردشگری باشد تا در کنار خود، مسائل مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را به هم گره بزند.

وی با بیان اینکه به دنبال برندسازی در حوزه های گردشگری هستیم، تصریح کرد: ۸۰ میراث معنوی در استان سمنان داریم که به صورت زنده اجرا می شود.

ایرج دوالفقاری، رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان سمنان نیز گفت:‌ اقلیم های متفاوت در سمنان، نوعی ظرفیت محسوب می شود که باید مورد بهره برداری قرار گیرد. این پراکنش اقلیمی برای گردشگر خارجی بسیار جالب است.

وی با بیان اینکه اسکان ارزان قیمت، در گسترش گردشگری مهم است، خاطرنشان کرد: باید در حوزه گردشگری داخلی کار کرده و تجربه کسب کنیم و از این تجربیات در جذب گردشگر خارجی بهره ببریم.

کارشناس اداره جهاد کشاورزی شهرستان ساری با اشاره به اینکه موضوع مرتبط با بازار از مشکلات اساسی در گردشگری است، افزود: باید با ایجاد بازار مشترک، به برندسازی محصولات بپردازیم و همچنین محصولات جدیدی برای این بازار تعریف کرد. تولید محصول سالم می تواند یکی از برندها در بازار مشترک باشد. نمایندگان بخش خصوصی و دانشگاه در این نشست ها حضور یابند تا بتوانیم این پروژه را به شکل مناسب تری به سرانجام برسانیم.

رضا دانش زاده، مسئول میراث فرهنگی  شهرستان سوادکوه شمالی اظهار کرد: شهرستان سوادکوه دارای ۱۲ منطقه نمونه گردشگری است. باید رفع موانع بر سر راه توسعه گردشگری، یکی از اهداف پروژه کویر تا کرانه باشد.
انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ