ثبت آیین‌ها با نگاه علمی و غیرانحصاری باشد

0

اجرای آیین‌های محلی کردی در تاق‌بستان

رییس مرکز پژوهشی کاشان شناسی دانشگاه کاشان گفت: یکی از دلایل ثبت آیین‌ها در فهرست میراث ناملموس کشور، توجه بیشتر به اهمیت و گستردگی آن است.

به گزارش ایسنا، محمد مشهدی نوش آبادی اظهار کرد: احتمال دارد آیینی به نام یک منطقه جغرافیایی ثبت شود ولی زوایای دیگر آن آیین در نقطه جغرافیایی دیگر کشف شود.

وی افزود: ثبت آیین‌ها در میراث ناملموس معمولاً با سختی‌های فراوان همراه بوده و بدون چشم داشت مادی و صرف یک ریال هزینه دولتی، فقط با انگیزه ارتفا فرهنگی یک منطقه توسط مردم و فرهیختگان مستندسازی می‌شود.

رییس مرکز پژوهشی کاشان شناسی دانشگاه کاشان در باره اعتراضات صورت گرفته به ثبت آیین کتل بردای نوش آباد توسط اهالی نصرآباد گفت: اگرچه آیین‌های دو نقطه جغرافیایی هر دو از یک منشأ هستند ولی در نوش آباد این آیین دربردارنده ده ها عنصر آیینی و زیباشناختی است.

مشهدی افزود: ممکن است مناطق دیگری هم آیین کتل داشته باشند، اما آیین کتل برداری در مناطقی مانند نصرآباد در مقایسه با نوش آباد بسیار ساده برگزار می‌شود، در هنگام ثبت یک آیین در فهرست میراث فرهنگی کیفیت‌های آیینی و زیباشناختی اهمیت غیر قابل انکار دارد و نمی‌توان از آن چشم پوشید.

عضو مؤسس انجمن دوست داران میراث فرهنگی نوش آباد با اشاره به ثبت پخت نان نذری عباسعلی به آران وبیدگل تصریح کرد: نان عباسعلی منحصر به نصرآباد و یا شهر دیگری نیست بلکه سنتی دیرینه در بسیاری از شهرها و آبادی‌های کاشان و آران وبیدگل و بسیاری دیگر از مناطق ایران است.

وی در ادامه افزود: ثبت آیین‌ها به نام یک منطقه خاص موضوع جدیدی نیست به گونه‌ای که آیین هوربابایی که در کاشان ثبت شده در بسیاری از مناطق دیگر از جمله نوش آباد نیز به شکل باشکوهی انجام می‌شود و یا ممکن است در آینده پخت حلیم در نوش آباد با وجود ویژگی‌ها خاص خودش به نام نصرآباد ثبت شود.

وی در مورد اعتراض انجمن دوستداران میراث فرهنگی نصرآباد نسبت به توجه زیاد به شهر زیرزمینی نوش آباد گفت: شهر زیرزمینی نوش آباد در مدت دو دهه گذشته با تلاش مردم نوش آباد و دوستداران میراث فرهنگی در ایران و جهان مطرح شده که در صورت حمایت‌های لازم مسئولان ظرفیت ثبت جهانی هم دارد.

مشهدی خاطرنشان کرد: دوستداران میراث فرهنگی باید با تلاش و جدیت بیشتر در برابر ناملایمات موجود ایستادگی کرده و بدون ضربه زدن به عناصر فرهنگی دیگر مناطق به دنبال معرفی و حفظ آثار تاریخی و آیین‌های فرهنگی منطقه خود باشند.

این فعال حوزه میراث افزود: به جای اعتراض‌های بی مورد باید همگی به دنبال ساماندهی ثبت آیین‌ها در فهرست میراث معنوی کشور با نگاهی علمی و غیر انحصاری باشیم.

مشهدی خاطرنشان کرد: ثبت آیین‌ها باعث خواهد شد تا مردم نگاه جدی‌تری به عناصر فرهنگی و هویت بخش محل زندگی خود کرده و با پذیرفتن آیین به عنوان یک سرمایه اجتماعی از آیین‌های من درآوردی و یا غیر بومی که تناسبی به فرهنگ آن‌ها ندارد، اجتناب کنند.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ