حق‌شناس : تغییر وزیر ارشاد خارج از اراده دولت بود

2

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,  حق‌شناس

 بعد از تشکیل مجلس دهم و حضور اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در ساختار قوه مقننه،‌اصلاح‌طلبان هر از گاهی به رئیس‌جمهور پیشنهاد می‌کردند که وی برای پیشبرد اهداف خود حال که مجلسی هماهنگ را در ساختار سیاسی کشور پیش رو دارد به اصلاح کابینه بپردازد.

 

نکته‌ای که هر مقدار مورد تاکید اصلاح‌طلبان قرار می‌گرفت اما تحریکی از سوی دولت در این زمینه را شاهد نبودیم تا جایی که منتقدان با توجه به ماه‌های باقی‌مانده از عمر دولت دیگر از هر توصیه‌ای به رئیس‌جمهور در این زمینه صرفنظر کردند. اما موضوع فشار بر علی جنتی به خاطر مواضع قانونی وی در وزارات ارشاد به استعفای وزیر ارشاد از این وزارتخانه منجرشد. روحانی نیز با استفاده از این فرصت به آن توصیه‌ها توجه کرد و وزیر آموزش و پرورش که به هیچ‌وجه با سیاست‌های دولت و حامیان آن همراه نبود را تغییر داد. از سوی دیگر تغییر وزیر ورزش وجوانان نیز از جمله نکات مثبت درتغییر و تحولات کابینه است و نشان از توجه ویژه روحانی به حوزه ورزش و جوانان دارد.

 

برای بررسی تغییر و تحول‌های اخیر در کابینه «آرمان امروز» با محمد جواد حق شناس فعال سیاسی اصلاح‌طلب به‌گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

 

در طول سه سال اخیر خصوصا درفاصله تشکیل مجلس دهم تا به امروز همواره از سوی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت به شخص رئیس‌جمهور تغییرکابینه توصیه می‌شد. اما روحانی چند ماه مانده به پایان ریاست‌جمهوری تصمیم به تغییر درکابینه خود گرفته است، علت چیست؟ 

اصولا مسئولیت ریاست‌جمهوری یک دوره چهارساله است. رئیس‌جمهور بر اساس عهدی که با مردم بسته باید بر اساس قانون عمل کند و به مردم و سیستم نظارتی پاسخگو باشد. اما در این مورد که چرا حالا که کمتر از یک‌سال به پایان دولت روحانی باقی مانده آقای رئیس‌جمهور از ظرفیت و اختیارات خود استفاده می‌کنند باید گفت این تصمیم دربازه فعلی نه تنها نقطه ضعف نیست بلکه نقطه قوت دولت روحانی است. البته این نقد به آقای روحانی وجود دارد که چرا از اختیار خود زودتر استفاده نکردند؟ هر چند همین که رئیس‌جمهور در زمان فعلی هم تصمیم به بازسازی کابینه خود گرفتند جای تعجب دارد، زیرا ایشان خواهان نوعی ثبات در همه حوزه‌های تحت نظر خود هستند.

 

علی جنتی در ماجرای برگزاری کنسرت در مشهد کوتاه آمد. این در حالی بود که آقای روحانی از ایشان ایستادگی در انجام وظایف قانونی را می‌خواستند. علت استعفای اصلی استعفای آقای جنتی چه بود؟ 

 بنده تغییر در وزارت ارشاد را ناشی از تصمیم انفرادی آقای جنتی وموافقت دولت نمی‌دانم. تغییر در وزارت ارشاد گسترده‌تر از حوزه تصمیم‌گیری آقای جنتی و روحانی بود. قطعا عوامل موثر دیگری خارج از اراده دولت وجود داشته که موجب اتخاذ این تصمیم شده است. در چند سال گذشته شاهد نقدها و نگرانی‌های جدید از سوی منتقدان وزارت ارشاد در قم و مشهد بودیم. البته در برخی از حوزه‌ها وزارت ارشاد مقاومت کرد. اما درحوزه‌هایی هم وزیر ارشاد نتوانست به تنهایی مقاومت کند و مجبور به عقب‌نشینی شد و موجبات گلایه‌مندی آقای روحانی را فراهم آورد. اگر منصفانه به قضایای وزارت ارشاد بنگریم، این وزارتخانه نیاز به حمایت‌های جدی‌تری توسط مجموعه دولت ونهاد‌های دیگر داشت. آقای جنتی نمی‌توانست به تنهایی در مقابل فشارهای ساختاری به وزیر ارشاد مقاومت کند و همین امر موجب استعفای وزیر ارشاد بود.

 

شما از فشارهای ساختاری به وزارتخانه ارشاد سخن گفتید در حالی که آقای جنتی تنها کاری که در این مدت انجام دادند، برداشتن موانع ایجاد شده در وزارت ارشاد توسط دولت قبل بود. یعنی آن ساختار اجازه برداشته شدن موانع ایجادی قبلی را هم نمی‌دهد؟ 

درسنجش عملکرد آقای جنتی باید از متراژ و شاخصه‌های هماهنگ و یکسان در مقایسه با دیگران استفاده کرد. اگر بخواهیم دولت آقای روحانی را ارزیابی کنیم. به نظر می‌رسد عملکرد آقای جنتی از متوسط عملکرد کابینه بهتر بوده است. اگر بخواهیم منصفانه موضوع استعفای آقای جنتی را بررسی کنیم باید به نقاط ضعف و قوت آقای جنتی توام با هم بنگریم. اگر معیار درستی برای سنجش عملکرد آقای جنتی وجود داشته باشد.

 

باید اذعان کرد عملکرد وی در طول این مدت نسبتا مثبت بود. یکی از مشکلات این وزارتخانه این است که تنها ۱۷ درصد از بودجه حوزه فرهنگ را در دست دارد. به این معنا که نزدیک به ۸۳ درصد بودجه فرهنگی کشور دراختیار سایر نهاد‌هاست که هیچ کدام پاسخگو نیستند. آقای جنتی با ۱۷ درصد از بودجه فرهنگی به جای تمامی حوزه‌های فرهنگی پاسخگو بود. این موارد مشکلات ساختاری وزارت ارشاد است که باید به صورت دقیق‌تر و کارشناسی مورد قضاوت قرار بگیرد.

 

اما مواردی درممنوعیت چاپ کتاب و ممنوع‌التصویری برخی از هنرمندان در دولت قبل وجود داشت که بر طرف نشد، علت اصلی حل نشدن این موارد چه بود؟ 

مشکلات ساختاری زیادی در وزارت ارشاد وجود دارد و انتظاراتی که از وزارت ارشاد هم مطرح می‌شود به هیچ‌وجه متناسب با اختیارات آن نیست. همان‌طور که قبلا هم گفتم شاخص‌ترین مولفه، بودجه وزارت ارشاد است. زمانی که از بودجه حوزه فرهنگ سهم وزارت ارشاد ۱۷ درصد است، وزیر می‌تواند پاسخگوی مطالبات از این حوزه باشد؟ بیش از ۱۰۰۰ تریبون نماز جمعه وجود دارد، وزارت ارشاد درباره آنها هم مسئول است؟ درهر شهری حوزه علمیه وجود دارد و چند صد حوزه علمیه به کار فرهنگی مشغولند، کدام یک زیرنظر وزارت ارشاد کار می‌کنند؟ درحوزه سینما نیز بیش از ۶۰ درصد سینماها در ایران ذیل سازمان تبلیغات و حوزه هنری سازمان تبلیغات است، آیا می‌توان درباره این حوزه که هیچ‌گاه به تصمیمات و سیاستگذاری در وزارت ارشاد توجه نداشتند نیز از وزرات ارشاد پاسخ خواست؟ ده‌ها مورد درطول سال اخیر مجوز برگزاری کنسرت از سوی وزارت ارشاد داده شد اما دخالت و ورود عجیب برخی از نهاد‌ها به این موضوع موجب نارضایتی در آن حوزه شد.

 

سوال این است در این حوزه هم وزارت فرهنگ باید پاسخگو باشد؟ البته از این قبیل دخالت‌های عجیب در حوزه‌های مختلف بخش فرهنگی صورت می‌گیرد و معمولی است. در چاپ کتاب، درباره مجوز اکران فیلم و… مشکل آفرینی‌ها و دخالت‌هایی وجود دارد. همین فیلم رستاخیر را در نظر بگیرید. مجوز ابتدایی این فیلم صادر شد. حمایت‌هایی از این مجموعه شکل گرفت و یکی از فاخر‌ترین آثار سینمایی کشور در رابطه با شهادت امام حسین (ع) و یکی از کارگردانان شناخته شده و متعهد سینمای کشور که از خانواده شهداست و مهم‌ترین آثار حوزه سینمای جنگ را به وجود آورده، ساخت این مجموعه را برعهده داشته است.

 

اما با دخالت‌های بی‌مورد بعد از چند سال شاهد هستیم که مردم نمی‌توانند شاهد نمایش این اثر ارزشمند سینمای ایران باشند. برخی باید بیاموزند این حوزه‌ها، حوزه تخصصی وزارت ارشاد است و باید تصمیمات این وزارتخانه هم محترم شمرده شود و هرکسی خود را صاحب نظر در این حوزه نداند و در آن دخالت نکند و عملا موجبات عقب افتادگی جامعه وحوزه فرهنگ را به وجود نیاورد. این موارد حوزه وسیع است که دخالت در آن ناشی از عدم شناخت، دقت و تبیین درست مسائل است. باید به نیازهای روز جامعه پاسخ گفت. فشار قابل توجهی در این مدت به مدیریت وزارتخانه وارد شده است. اگر در برخی از حوزه‌ها در وزرات ارشاد برخی از همکاران به آقای جنتی کمک می‌کردند وضعیت ایشان بهتر بود.

 

آقای رئیس‌جمهور، آقای صالحی امیری را برای وزارت ارشاد به مجلس معرفی کردند، ایشان می‌تواند ساختار‌های معیوب وزارت ارشاد را اصلاح کند؟ 

انتظار این است شخصی که توسط آقای روحانی به مجلس برای به عهده‌گرفتن پست ریاست وزارت‌ ارشاد معرفی می‌شود، با حوزه فرهنگی آشنا باشد، مشکلات این وزارتخانه را درک کند، به برنامه‌های آقای رئیس‌جمهور باور داشته باشد و خطوطی را که توسط آقای جنتی دنبال شد با همکارانی که انگیزه بیشتری دارند در وزارت ارشاد پیگیری کند و رضایت نخبگان جامعه را بتواند در دستور کار قرار دهد. انقلاب ما یک انقلاب متکی بر فرهنگ است. وزیرارشاد باید بتواند پیام انقلاب اسلامی را از طریق حوزه‌هایی مانند سینما و تئاتر و موسیقی به گوش دنیا و آیندگان برساند و در این بخش نوآوری، هوشمندی، پایداری بر اصول و شجاعت از جمله ویژگی‌هایی است که یک مسئول و مدیر باید در وزارت ارشاد داشته باشد.

 

اصلاح‌طلبان همواره توصیه‌هایی به آقای روحانی در اصلاح کابینه داشته‌اند. لزوم این تحول از سوی دولت به چه علت بود؟ 

این تغییرات جز تغییر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که خارج از اراده دولت بود، مطلوب است. استعفای دو وزیر دیگر برای هماهنگی با خواست نخبگان نیز مثبت ارزیابی می‌شود. آقای روحانی یک تغییر تحمیلی در وزارت ارشاد را به تغییر برای رفع ناهماهنگی درجامعه ورزشی و فرهنگیان تبدیل کرد. ضمن اینکه تغییرات می‌توانست گسترده‌تر هم باشد و وزارت صنعت و معدن هم اگر مشمول این تغییرات بود می‌توانست روند مطلوبی به کابینه ببخشد. بخشی از مدیران وزارت کشور از دولت قبل به جا مانده‌اند و مقاومت جدی در مقابل تغییر انجام می‌دهند و به راحتی حاضر به ایجاد تغییرات پویا نیستند.

 

یکی از حوزه‌هایی که تغییر در آن لازم است، وزارت علوم است. هرچند وزیر فعلی از مدیران اصلاح‌طلب است. شما به عنوان یک استاد دانشگاه تا چه اندازه تغییر در وزارت علوم را لازم می‌دانید؟ 

وزارت علوم گرفتار تحولات زیادی در مجلس قبلی شد. در ابتدا آقای دکتر توفیقی به عنوان سرپرست در این وزارتخانه مشغول بودند. سپس آقای جعفرمیلی منفرد نتوانستند رای بیاورند و با معرفی رضا فرجی‌دانا بلافاصله استیضاح وی را شاهد بودیم و در نهایت دکتر فرهادی با سابقه قبلی در این وزارتخانه تصدی این پست را برعهده گرفتند. در نتیجه تغییر جدید در وزارت علوم با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید منطقی به نظر نمی‌رسد. وزارت علوم البته تنها به وسیله دولت اداره نمی‌شود و دخالت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی هم درحوزه‌های آموزش عالی موثر است. درنتیجه تغییرات جدید در این حوزه چندان به مصلحت نبود.

 

تغییرات ایجاد شده در کابینه دکتر روحانی بر نوع حمایت اصلاح‌طلبان از آقای روحانی درسال ۹۶ تاثیر دارد و این تغییرات توانسته خواست بدنه اجتماعی دولت را برآورده کند؟ 

مهم‌ترین دلیل اصلاح کابینه افزایش کارآمدی و پاسخ دادن به ضعف‌های موجود در این حوزه و رفع نواقص و استفاده از نیروهای با انگیزه در دولت و هماهنگ با دولت است. این تغییرات در مجموع به نفع دولت و کشور است. این تغییرات می‌تواند امید به فردایی بهتر و استفاده ار مدیران باتجربه را در سطوح دیگر به وجود آورد.

 

اخبار  سیاسی  –  آرمان 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ