ساخت یک سد دیگر بدون مطالعات باستان شناسی

1

منطقه تاریخی کوچری

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از ساخت سد «تنگ سرخ» در استان فارس بدون انجام مطالعات باستان‌شناسی خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حمیده چوبک، رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی در نامه‌ای به مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس اعزام نماینده‌ای برای بازدید از عملیات ساخت سد «تنگ سرخ» و تهیه گزارش عملیات اجرایی آن را خواستار شد.

چوبک در نامه خود با اشاره به مکاتبات متعدد پژوهشکده باستان شناسی با مجری سد «تنگ سرخ» شیراز نوشته است: «شرکت آب منطقه‌ای استان فارس برخلاف بند «ج» ماده ۱۱۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم توسعه و طی مراحل قانونی مطالعات فرهنگی – تاریخی طرح‌های عمرانی در مرحله امکان‌سنجی، اقدام به ساخت‌وساز و عملیات اجرایی در محدوده‌ی این سد کرده است.»

او با تاکید بر بی‌توجهی مجری سد به اخطارهای پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پاسخگونبودن به آنها، خواستار اعزام کارشناسان توسط اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس به محل ساخت سد و شبکه‌ی آن برای ارزیابی وضعیت موجود و مراحل عملیات اجرایی این طرح عمرانی شده است.

براساس این گزارش، براساس بند ج ماده ۱۱۴ قانون برنامه ۵ساله چهارم  همه‌ی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی موظف‌اند قبل از اجرای طرح‌های عمرانی گسترده و در مرحله امکان‌سنجی و مکان‌یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی – تاریخی میراث فرهنگی در آن خصوص اقدام و در طراحی و مکان‌یابی طرح‌های یادشده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

به گزارش ایسنا، ساخت سد روی محوطه‌های تاریخی بدون استعلام از میراث فرهنگی در طول سال‌های گذشته و در شهرهای مختلف کشور به دفعات انجام شده است. ساخت سد روی محوطه‌ی تاریخی «سیوند» یکی از مهمترینِ این اقدامات بود که اعتراض‌های زیادی را به دنبال داشت، پس از آن سیمره و پیغام‌چای نیز با این مشکل مواجه شدند و حتی در طول کمتر از یک ماه گذشته، رسانه‌ها خبر از تکرار این اتفاق روی محوطه تاریخی «کوچری» در شهرستان گلپایگان دادند.

*عکس از تزئینی است.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ