نمایش آثار هنرمندی که خود را «مداح قلمی» می‌داند

0

نمایشگاه عاطفه خاک

نمایشگاه «عاطفه خاک» مروری بر آثار عاشورایی علی‌محمد شیخی، دوم آبان‌ماه در گالری ابولفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، علی‌محمد شیخی – هنرمند نقاش – در مراسم افتتاح آثار عاشورایی خود، با بیان این‌که تم آثارش همیشه عاشورایی است، اظهار کرد: از ابتدای آغاز به کار نقاشی با توجه به این‌که پدر مرحومم مداح خوبی بود و همچنین در تعزیه‌ها هم نقش امام حسین (ع) را ایفا می‌کرد، دوست داشتم راه پدر را دنبال کنم و به بیانی «مداح قلمی» شدم و تلاش کردم وقایع عاشورایی را با قلم و روی بوم روایت کنم.

او ادامه داد: روایت‌ها و مقاتل عاشورا را می‌خواندم و در هیئت‌های مذهبی هم حضور داشتم و در ذهنم موضوعات مرتبط با عاشورا همیشه حضور داشت و نقاشی‌هایم طبق همین احادیث است، البته تلاش کردم تا از زاویه دیگری به عاشورا بنگرم و زاویه دیدم هم امید به زندگی است و یاس و ناامیدی در آن وجود ندارد.

شیخی بیان کرد: تم رنگ‌هایی که در تابلوهایم استفاده کرده‌ام، سرد و آبی است. برخلاف عاشورا که همیشه آن را در تابستان و گرما و بیابان و خاک تصور کرده‌ایم، اما من این فضا را به شکلی عرفانی روایت کرده‌ام و از رنگ‌های شاد هم در ترکیب آثارم بهره برده‌ام. همچنین سعی کرده‌ام حس ایرانی را با استفاده از نمادها و المان‌های ایرانی نشان دهم.

این هنرمند نقاش با تاکید بر این‌که امام حسین (ع) برای زندگی قیام کرد، گفت: ما گاهی افراط و تفریط می‌کنیم. سمبل زندگی بوده که امام حسین (ع) و عاشورا را زنده نگه داشته است. بعد از ۱۴۰۰ سال هر روز این راه بازتر می‌شود و امروز می‌بینیم در ایام اربعین مردم کشورمان و دیگر کشورها ۸۰ کیلومتر را پیاده می‌روند تا به بارگاهش برسند.

وی همچنین با اشاره به این‌که از سال ۱۳۶۲ تابلوهای عاشورایی خود را در مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری تولید کرده‌ است، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ تابلوی نقاشی در آرشیو حوزه هنری دارم که نمایشگاه «عاطفه خاک» گزیده ای از آن آثار است. سبک‌های آثارم هم متفاوت است، البته بیشتر آثارم در سبک سوررئالیستی کشیده شده‌اند. 

نمایشگاه «عاطفه خاک» مروری بر آثار عاشورایی علی‌محمد شیخی هم‌زمان با ایام ماه محرم و سوگواری سید و سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین (ع) در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری افتتاح شد. این نمایشگاه دربرگیرنده بیش از ۳۰ اثر  نقاشی از این هنرمند با مضامین عاشورایی است.

علاقه‌مندان می‌توانند از ۲ تا ۱۰ آبان‌ماه هر روز به‌جز روزهای تعطیل و پنج‌شنبه‌ها برای تماشای آثار علی‌محمد شیخی به گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به پل حافظ مراجعه کنند.

کتاب «مجموعه آثار نقاشی‌های علی‌محمد شیخی» نیز همان‌گونه که از عنوان اثر پیداست، دربردارنده گزیده‌ای از آثار این هنرمند است که توسط نشر سوره مهر به چاپ رسیده و در بازار کتاب موجود است.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ