همچنان در سودای مدیریت جهان!

2

 

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,احمدی نژاد

 هنوز سودای رهبری و مدیریت جهان را دارد. ۳ سالی است که دیگر نتوانسته در محافل بین‌المللی مطرح شود، اما تمایل زیادی داردکه باز هم اظهاراتی داشته باشد که به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شود، گرچه موقعیت‌شناس خوبی نیست. احمدی‌نژاد که سابقه نگارش نامه به بوش و اوباما را دارد، این‌بار به دبیرکل جدید سازمان ملل نامه نوشت و خواهان جابه‌جایی مقر سازمان ملل، لغو حق وتو و گزارش به مردم شد.

بخش‌هایی از نامه به دبیرکل

 در بخشی از این نامه آمده است: عالی جناب گوترس، دبیرکل محترم سازمان ملل متحد، احتراما انتخاب جناب عالی را به سمت دبیرکلی سازمان ملل متحد تبریک عرض می‌نمایم و برای شما در انجام این مسئولیت خطیر و به نتیجه رساندن ماموریت‌هایی که در این برهه حساس از زمان مورد انتظار ملت‌هاست، از خداوند مهربان موفقیت مسالت دارم.

او در ادامه مسئولیت‌های سازمان ملل را یاد آور شد که: به خوبی مطلعید که سازمان ملل متحد در پاسخ به یک ضرورت تاریخی و آرزوی دیرین جامعه بشری برای سازماندهی مدیریت مشترک جهانی و برپایی دنیایی سرشار از عدالت، آزادی، کرامت، صلح، امنیت و رفاه برای همه و عاری از هرگونه برتری جویی، ظلم، تبعیض، تحقیر، جنگ، خشونت، تجاوز، ناامنی و فقر تشکیل شده است.

وی ادامه داده است: عدم رعایت عدالت در اساسنامه سازمان ملل و برخورداری معدودی از اعضا از امتیاز وتو، تضییع حقوق ملت‌ها و به چالش کشیده شدن فلسفه وجودی این سازمان را در پی داشته است. مزید بر آن استقرار مقر سازمان در خاک ایالات متحده آمریکا به استیلای دولت آمریکا بر ارکان این مهم‌ترین نهاد بین‌المللی انجامیده است که در نتیجه آن، جز در دوران محدودی از ابتدای حیات خود نتوانسته است در مسائل مهم جهانی، نقش موثر و اصلی را به نفع ملت‌ها ایفا نماید.

وی مواردی را هم به دبیرکل سازمان ملل پیشنهاد داد: مجمع عمومی در واقع نماد اراده جمعی ملت‌ها و دولت‌ها و در حقیقت نماینده صاحبان سهام جهان است و باید بالاترین جایگاه را داشته باشد. متاسفانه امروز به بهانه‌های گوناگون، اراده چند قدرت سلطه‌گر، به ویژه دولت آمریکا در مسائل مهم جهانی بر اراده جمعی و نظر مجمع عمومی غلبه دارد و مصوبات مجمع غالبا جنبه تزیینی پیدا کرده است. این شرایط بسیار ظالمانه، غیردموکراتیک و در نقطه مقابل فلسفه وجودی سازمان است. سازمان ملل تاسیس شد تا قدرت‌های سلطه‌گر و وارثان استعمارگران را محدود کند. تلاش مستمر و همگانی برای بازیابی جایگاه اصلی مجمع عمومی، یک ضرورت و مهم‌ترین گام است.

وی ادامه داد: دبیرکل در واقع رئیس‌جمهور جهان و نماینده همه ملت‌ها در دفاع از حقوق آنان و پیشبرد اهداف مترقی سازمان است و باید بالاترین جایگاه را در مناسبات جهانی داشته و تکیه اصلی او بر قدرت ملت‌ها بوده و از توان جمعی ملت‌ها برای انجام ماموریت‌هایش استفاده نماید. زیاده خواهی به نظر نمی‌رسد اگر آرزو کنیم روزی دبیرکل مستقیما توسط ملت‌ها و با آرای آحاد مردم جهان برگزیده شود. حذف امتیاز ناعادلانه و ضد مردمی «وتو» گام بعدی است که بسیار مهم و عنصر اصلی در اصلاح ساختار است. باید این انحصار ظالمانه در هم شکسته شود. همچنین احمدی‌نژاد نوشت: حداقل انتظار این است که در شرایط ناتوانی در انجام وظایف به دلیل تحمیل قدرت‌های سلطه گر، دبیرکل موضوع را مستقیما با همه مردم در میان بگذارد و از آنان کمک بخواهد.

  اخبار  سیاسی  –  آرمان 

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ