کارگردانانی که خیالشان راحت است

4

محمدرضا یوسفی

محمدرضا یوسفی گفت:‌ کسانی که بدون اجازه دست به اقتباس سینمایی از ادبیات می‌زنند خیالشان راحت است.

این نویسنده در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: کارگردانانی که در زمینه اقتباس سینمایی از ادبیات بدون اجازه دست به کار می‌شوند، در کار خود حرفه‌ای هستند و می‌دانند که اگر کسی معترض شود و بخواهد این موضوع  را پیگیری کند راه به جایی نمی‌برد.

او اظهار کرد: در بخش سینمایی، «خانه سینما» و در بخش تلویزیون، «دایره حقوقی تلویزیون یا صداوسیما» و در بخش کتاب، «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» باید در زمینه‌ رسیدگی به تخلفاتی که اقتباس سینمایی از ادبیات بدون اجازه و اطلاع مولف رخ می‌دهد، پاسخگو باشند، که الحمدلله هیچ‌کدام نیستند. بنابراین این کار غیرفرهنگی بدون هیچ مزاحمتی تداوم داشته و دارد و گویا به فرهنگی غالب بدل شده است.

یوسفی افزود: در ایران نه تنها درباره آثار تالیفی بلکه از آثار ترجمه‌ای اقتباس شده و می‌شود؛ نمونه‌اش کارهایی از مهرجویی و مخملباف در این زمینه است. روال حقوقی کار این است که وقتی بناست از اثر ادبی اقتباس سینمایی صورت بگیرد، این کار در چارچوب مشخص حقوقی انجام می‌شود و در نهایت حقی برای مولف در نظر گرفته خواهد شد. اما این بحث حقوقی سال‌هاست که در جامعه ما صرفا بر روی کاغذ لحاظ شده و بعضا این کار یعنی روی کاغذ هم لحاظ نمی‌شود.

نویسنده «شازده کرگدن» و «اگر بچّه رستم بودم» در ادامه گفت: ما ملتی هستیم که اخلاق هنری نداریم. بنابراین بحث از حقوق نویسنده به خطا رفتن است. مخصوصا تلویزیون که در این زمینه بی‌قاعده کار می‌کند. مثلا «یک وجب از آسمان» از نوشته‌های من، توسط فردی به صورت اثری اقتباسی در قالب سریالی تلویزیونی درآمد. وقتی پیگیر قضیه‌ شدم کارگردان مربوطه گفت ما از این کار خوشمان آمده است و وقتی چاچوب قانونی کار را به او یادآور شدم گفت شما هرکاری می‌خواهید، بکنید. دست آخر  البته کاری نتوانستم بکنم. بی‌اخلاقی مطلق بدون رعایت حقوق دیگران پدیده‌ای است که امروز  در حال تبدیل شدن به فرهنگی غالب در عرصه فرهنگ است.

او تاکید کرد: ما در عرصه ترجمه نیز موظف به رعایت کپی‌رایت برای احترام به حقوق مولفان سایر کشورها هستیم اما این قانون را رعایت نمی‌کنیم. امروز رعایت نکردن کپی‌رایت موجب شده است که این بداخلاقی به سایر عرصه‌ها نیز کشیده شود و هر کس از اثر دیگری استفاده و یا بهتر بگویم سوءاستفاده بکند. یعنی تا زمانی که در عرصه بین‌المللی خود را موظف به رعایت قانون نمی‌کنیم، در عرصه داخلی حرمتی برای یکدیگر قائل نخواهیم بود.

محمدرضا یوسفی تصریح کرد: وزارت ارشاد، اداره دایره حقوقی صدا و سیما و خانه سینما همه و همه در این بی‌عدالتی خود را کنار کشیده‌اند و برخوردشان با متخلفان مثل برخورد سازمان ملل با متجاوزان به حقوق دیگر ملت‌ها شده است.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ