امر به معروف و نهی از منکر به معنای”بگیر و ببند”نیست

3

ستاد امر به معروف ونهی از منکر

«متاسفانه تا از امر به معروف سخن گفته می‌شود، برخی ذهن‌شان به "بگیر و ببندها"می‌رود که باید این رویکرد و نگاه را اصلاح کنیم و آن را به عنوان یک مسئله فرهنگی و نیاز جامعه انسانی معرفی کنیم.»

به گزارش ایسنا، «حجت‌الاسلام و المسلمین سیدجمال الدین میرمحمدی» در دیدار با آیت‌الله شاهچراغی، نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان اظهار کرد: امسال برای اجرایی شدن حداقل ۱۶ پروژه تحقیقاتی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر کشور برنامه‌ریزی شده که این پروژه‌های تحقیقاتی در سه بخش کاربردی، بنیادی و توسعه‌ای اجرایی می‌شود.

وی از پروژه بزرگ فرهنگ‌نامه امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از بزرگترین تحقیقات این ستاد در بخش بنیادی نام برد و افزود: کار تحقیقات و تدوین این فرهنگ‌نامه در حال حاضر در قم در حال انجام است. ضمن اینکه در دو بخش دیگر نیز کارهای ممتازی در سطح کشور در حال انجام است.

معاونت فرهنگ، تحقیقات و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، از برنامه‌ریزی این ستاد برای آموزش ۵۰ هزار نفر در حوزه امر به معروف و نهی از منکر خبر داد و گفت: البته بعید است که تا آخر سال بتوانیم به این هدف‌گذاری برسیم، اما بدون تردید امسال بخش اعظم این هدف‌گذاری در کشور محقق و رقم بالایی از آنها در دوره‌های تخصصی آموزش می‌بینند.

وی به فعالیت‌های آموزشی این معاونت اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی آموزش‌ها که در چند بخش آموزش و پرورش، مراکز دانشگاهی، اصناف و کسبه، اقشار مردمی و…طراحی شده، متناسب با ظرفیت‌های زمانی و مکانی ارائه آموزش‌ها، انجام شده است.

«میرمحمدی» بر لزوم ارائه آموزش‌ها با سرخط و سرفصل “امر به معروف و نهی از منکر” تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه این عنوان یک عنوان وحیانی است و بی‌تردید اثرگذاری بیشتری دارد، تلاش ما بر این بوده که همه برنامه‌ها ذیل این عنوان انجام شود.

وی از فرهنگ و هنر به عنوان یک بخش مهم نام برد و افزود: متاسفانه حوزه هنر کمتر به این وادی وارد شده است لذا امسال تلاش ما بر این است که در این بخش به تولید آثاری هدفمند بپردازیم.

این مقام مسئول به جای خالیِ “امر به معروف و نهی از منکر” در تولید هنری و خصوصا سینما اشاره و یادآوری کرد: در همین ارتباط امسال ساخت سه و یا چهار فیلم و انیمیشن در دستور کار ستاد قرار گرفته است.

وی به عدم توجه رسانه ملی به ساخت فیلم‌ها و سریال‌هایی با محتوی این فریضه اشاره کرد و گفت: این فیلم‌ها و انیمیشن‌ها برای پخش در اختیار صداو سیما و مراکز استانی قرار خواهد گرفت.

میرمحمدی با بیان اینکه هنر در جامعه ما مخاطب زیادی دارد، گفت: برای نشر فریضتین امر به معروف و نهی از منکر باید از رشته‌های مختلف هنری استفاده بیشتری کنیم.

امر به معروف و نهی از منکر به معنای”بگیر و ببند”نیست

معاون فرهنگ، تحقیقات و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، با اشاره به ارتباط بخش مهمی از آحاد مردم با فضای مجازی بر استفاده بهتر از این فضا تاکید و خاطرنشان کرد: در همین راستا ستاد معاون فرهنگ، تحقیقات و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، امسال برای ایجاد گروه‌های اینترنتی و کانال‌های تلگرامی برنامه‌ریزی کرده تا از این ظرفیت هم در راستای عمل به این فریضتین و احیای امر به معروف و نهی از منکر در کشور استفاده کند.

وی با بیان اینکه باید از همه راه‌ها برای روشن ماندن چراغ امر به معروف و نهی از منکر استفاده کنیم گفت: ستاد با فرهنگسازی و جریان‌سازی فرهنگی به دنبال ایجاد یک تغییر نگاه عمومی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر است.

حجت‌الاسلام میرمحمدی با بیان اینکه هنوز به این مهم به عنوان یک مسئله فرهنگی نگاه نشده افزود: امر به معروف و نهی از منکر به معنای”بگیر و ببند”نیست. متاسفانه تا از امر به معروف سخن گفته می‌شود برخی ذهن‌شان به “بگیر و ببندها” می‌رود که باید این رویکرد و نگاه را اصلاح کنیم و آن را به عنوان یک مسئله فرهنگی و نیاز جامعه انسانی معرفی کنیم.

وی با اذعان به اینکه حجاب و عفاف تنها یک بخش امر به معروف و نهی از منکر است نه همه آن خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر در خصوص ضرورت‌های اجتماعی دیگری هم وجود دارد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

لزوم ورود امر به معروف و نهی از منکر به مبارزه با دروغ‌گویی و فساد در جامعه

این مقام مسئول ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر باید به مسائل مهمتری مثل صداقت و مبارزه با دروغ‌گویی و فساد و…که در جامعه وجود دارد، تسری بیابد.

میرمحمدی با بیان اینکه همواره پیشگیری کم‌هزینه‌تر از درمان است ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر به نوعی یک روش کاربردی و پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلای جامعه اسلامی به آسیب‌های مختلف است .

وی به تقدیر از عملکرد ستاد استانی امر به معروف در استان سمنان پرداخت و افزود: این ستاد در استان سمنان برنامه‌های بسیار خوبی اجرا کرده که شایسته تجلیل است.

معاون فرهنگ، تحقیقات و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور،به نقش مهم نماینده ولی‌فقیه در استان در حمایت از برنامه‌های ستاد امر به معروف استان گفت: رهنمودها و پشتیبانی‌های نماینده ولی‌فقیه در استان به اثرگذاری برنامه‌های این ستاد در استان کمک شایانی کرده که جای تقدیر دارد.

وی همچنین از آیت‌الله شاهچراغی خواست که کمک به فرهنگسازی در خصوص این فریضتین، به احیای این سنت واجب کمک کنند و با انتقال نظرات خود به مسئولان ارشد کشور، به رشد و همگانی شدن این فرهنگ کمک کنند.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ