انتظارات یک ناشر از وزیر ارشاد / «از ناشران دولتی حمایت نکنید»

1

عکس کتاب کتابخوانی

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان قم حمایت نکردن از ناشران دولتی را از مهمترین انتظارات‌اش از وزیر جدید ارشاد می‌داند.

حمید خرمی در گفت‌وگو با ایسنا درباره انتظارات از وزیر جدید ارشاد گفت:‌ انتظار ما این است که وزیر جدید از کتاب‌های دینی حمایت کند، بدین شکل که یارانه کاغذ را به بخش کتاب منتقل کند، همچنین حمایت از ناشران دولتی کلا برداشته شود چون ناشر دولتی به حمایت نیازی ندارد و حمایت از ناشر دولتی در هیچ کجای دنیا معنی ندارد و اساسا خیلی ناشر دولتی در دنیا نداریم.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان قم با بیان اینکه در این استان ۱۲۰۰ ناشر وجود دارد، اظهار کرد: الان در کشور حدود ۱۳ هزار پروانه نشر صادر شده است، این در حالی است که مثلا در کشور آمریکا تنها ۶۲۳ ناشر فعالیت دارند و این قدری عجیب است. حالا هم که این همه پروانه نشر صادر شده است باید به نوعی از آن‌ها حمایت کرد.

او گفت:‌ مهمترین موضوعی که ما انتظار داریم وزیر جدید ارشاد مورد توجه قرار بدهد، این است که از ناشران دولتی حمایت نکند چرا که آن‌ها برای ناشران خصوصی رقیب‌هایی جدی هستند.

خرمی همچنین ادامه داد: در بحث توزیع نیز انتظار داریم که وزارت ارشاد در قم یا تهران یک تعاونی شکل بدهد تا چتری بر روی اتحادیه ناشران در بحث توزیع باشد، در این حوزه وزارت ارشاد یک کار اولیه هم انجام بدهد می‌تواند قدم مثبتی باشد.

او درباره بحث ممیزی نیز خاطرنشان کرد: ما تقریبا در قم مشکلی در حوزه ممیزی نداریم، البته انتظار داریم که ممیزی کتاب‌های برخی از ناشران قدیمی و ناشرانی که هیأت‌های انتخاب و بررسی کتاب خوبی در درون مجموعه خود دارند به خود این ناشران سپرده شود چون این دسته از ناشران خود مقید هستند و اعضای هیأت‌های بررسی کتابشان معمولا عالم‌تر و آگاه‌تر از ممیزان وزارت ارشاد هستند.

او در پاسخ به این سوال که دلیل انتظارش از وزارت ارشاد برای خرید کتاب‌ها،چیست؟ گفت: برای اینکه سیستم‌های فرهنگی کشور به درستی عمل نمی‌کنند، مثلا یکی از این نظام‌ها، نظام آموزش و پرورش است که می‌تواند در حوزه فرهنگ‌سازی برای توسعه کتاب‌خوانی همراهی کند اما نه تنها حمایت نمی‌کنند بلکه خود در کار ما دخالت هم می‌کنند. در شهر قم شهرداری هم کمکی به ناشران نمی‌کند بنابراین خواسته‌هایمان را از وزارت ارشاد مطالبه می‌کنیم.

خرمی در بخش دیگری از سخنانش گفت: آقای جنتی شخص پخته‌ای بود و برای وزارت ارشاد خوب بود ولی متأسفانه به حوزه کتاب آن طور که باید اهمیت نمی‌دادند. اما الحمدالله معاون ایشان آقای صالحی شخص بسیار مناسبی برای حوزه کتاب بود و کارهای مثبتی در این حوزه انجام داد.

او گفت: قاعدتا کسی که قرار است وزیر ارشاد باشد با توجه به اینکه این پُست حساس است و با حاشیه‌های زیادی هم همراه شده است، باید بتواند جبران کاستی‌های گذشته را بکند.

خرمی گفت: من به عنوان رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان قم از وزیر جدید انتظار دارم که  به نشر دینی بیشتر اهمیت بدهد چون قم موقعیت ویژه‌ای در حوزه انتشار کتاب‌های دینی دارد و از این جهت نیاز به حمایت دارد. 

او گفت: در حال حاضر تنها حمایتی از کتاب‌های دینی می‌شود مربوط به کتاب‌های ارزشمند است و از دیگر کتاب‌ها حمایتی صورت نمی‌گیرد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان قم گفت: در حال حاضر خرید کتاب‌های دینی از ناشران بسیار پایین آمده است.

او در پایان سخنانش درباره سیدرضا صالحی امیری که برای تصدی پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی رئیس جمهور به مجلس معرفی شده است، گفت: با توجه به اینکه مسند قبلی آقای صالحی امیری سازمان اسناد و کتابخانه ملی بوده حتما شناخت خوبی از حوزه کتاب دارند و به نظر من اگر ایشان وزیر فرهنگ و ارشاد بشوند، گزینه خوبی است.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ