بافندگان روستای اوماستان ماهانه هزار مترمربع گلیم می‌بافند

1

بافندگان روستای اوماستان گرمی

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی از بافت یک‌هزار مترمربع گلیم موران توسط بافندگان روستای اوماستان از توابع بخش موران شهرستان گرمی در هر ماه خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی استان اردبیل، جلسه‌ای با حضور بافندگان گلیم موران، دهیار روستا و اعضای شورای اسلامی روستای اوماستان، مدیرعامل و هیئت مدیره شرکت تعاونی تامین لوازم مشاغل خانگی فدک گرمی و اهالی روستای اوماستان در مسجد روستای اوماستان از توابع بخش موران شهرستان گرمی برگزار شد.

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی با اشاره به اهمیت صنایع دستی و نقش آن در اقتصاد خانواده، هدف از برگزاری این جلسه را توجیه بافندگان برای تولید گلیم‌هایی مطابق سلیقه بازار و اهمیت بیمه مشاغل خانوادگی و احیا و برندسازی گلیم موران عنوان کرد.

میر روح‌الله محمدی روستای اوماستان را یکی از مراکز عمده تولید گلیم موران از زمان‌های گذشته معرفی و بیان کرد: با توجه به مهارت بافندگان سنتی گلیم روستای اوماستان مقرر شده شرکت تعاونی تامین لوازم مشاغل خانگی فدک گرمی با نظارت اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمی، دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت رایگان به منظور آشنایی بافندگان با نقشه و نقشه‌خوانی گلیم برگزار کند.

وی از بافت یک‌هزار مترمربع گلیم در هر ماه توسط بافندگان روستای اوماستان پس از گذراندن دوره‌های آموزشی یادشده و فروش آن توسط شرکت تعاونی تامین لوازم مشاغل خانگی فدک خبر داد و افزود: کنترل کیفیت تولید این گلیم در روستای اوماستان با نظارت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گرمی و شرکت فدک صورت خواهد گرفت.

او با اشاره به استقبال بیش از ۵۰ بافنده گلیم روستای اوماستان از این طرح که بیشتر آن‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: لوازم مورد نیاز بافندگی توسط شرکت یادشده به بافندگان در خانه تحویل داده می‌شود و محصولات تولیدی نیز به‌طور مستقیم از بافندگان خریده خواهد شد.

محمدی به اهمیت برندسازی محصولات و درج نام گلیم موران در محصولات با هدف معرفی و شناساندن آن در بازار تاکید کرد و گفت: براساس نیاز بازار، باید به نقشه‌های پرتقاضا در تولید محصولات اولویت داده شود.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ