به روز شدن دفاع مقدس در آموزش و پرورش

0

صابرماهانی

به گفته رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی،۵۰ درصد از پذیرفته شدگان در کنکور امسال عضو بسیج دانش‌آموزی بودند.

به گزارش ایسنا سرهنگ علی صابرماهانی رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی در نشست خبری صبح امروز چهارم آبان‌ماه  ضمن تشریح برنامه‌های هفته بسیج دانش‌آموزی در سخنانی گفت: این هفته از هفتم آبان‌ماه و در آستانه سالروز شهادت شهید حسین فهمیده آغاز خواهد شد و تا ۱۳ آبان‌ماه نیز که روز مبارزه با استکبار است ادامه خواهد داشت. روز هشتم آبان‌ماه نیز روز جوان نامگذاری شده است.

وی درباره جایگاه قانونی بسیج دانش‌آموزی توضیح داد: سال ۷۵ در مجلس شورای اسلامی ماده واحده‌ای عنوان شد که پیرامون جذب، آموزش و سازماندهی دانش‌آموزان در ارتش ۲۰ میلیونی بود. آیین‌نامه اجرایی این ماده واحده نیز سال ۸۶ مصوبه دولت شد و امروز در همه مقاطع اجرا می‌شود.

صابرماهانی ادامه داد: امروز مقطع ابتدایی ما امیدان، مقطع متوسطه اول پویندگان و مقطع متوسطه دوم نیز پیشگامان نام گرفته‌ است. بسیج دانش‌آموزی در تمامی مدارس دولتی و غیردولتی تشکیل شده است و اکنون ۶۰ هزار واحد آموزشی در تمامی مقاطع این سازمان حضور دارند. همچنین از بین ۱۳/۵میلیون دانش‌آموزشی که در سال جاری ثبت نام کرده‌اند بیش از پنج میلیون دانش‌آموز عضو بسیج شده‌اند. همچنین ۵۰ درصد از پذیرفته شدگان در کنکور امسال عضو بسیج دانش‌آموزی بودند.

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی با اشاره به عرصه کاری این سازمان گفت:‌ کار تشکیلاتی و کادرسازی، علمی، فرهنگی-تربیتی، تربیت اجتماعی، خدمات‌رسانی از جمله عرصه‌های کاری ما هستند. در عرصه فرهنگی-تربیتی، عملیات راهیان نور کار شاخص ما بوده است. همچنین در عرصه خدمات‌رسانی نیز می‌توان به اردوهای جهادی اشاره کرد. عرصه خاص تربیتی ما نیز حلقه‌های صالحین هستند که ۴۹ هزار حلقه تشکیل شده است. در مدارس متوسطه پایه دوم فرماندهی بسیج بر عهده دانش‌آموزان است و در پایه‌ متوسطه نیز جانشین مسئول بسیج، دانش‌آموزان هستند.

وی یادآور شد: راهبرد ما در بسیج دانش‌آموزی، دانش‌آموز محوری با رویکرد تربیتی و جهت‌گیری انقلابی است. همچنین سیاست‌مان نیز کیفیت‌بخشیدن به کارها می‌باشد. برای همین است که هفته بسیج دانش‌آموزی در سال جاری با شعار «مدرسه انقلابی، دانش‌آموز انقلابی» گرامی داشته می‌شود. در راستای ارتقای عملکرد دانش‌آموزان بسیجی با بسج مساجد و محلات،بسیج دانشجویی و سایر اقشار نیز تفاهم ‌نامه‌هایی امضاء کرده‌ایم‌.

صابرماهانی توضیح داد: ما برنامه‌های مختلفی مانند یاوران ولایت و یاران انقلاب یا آیه‌های تمدن را برای تربیت و پرورش مسئولان بسیج و شوراها در نظر گرفته‌ایم که در قالب آن‌ها دانش‌آموزان می‌توانند مسئولیت واحدهای بسیج دانش‌آموزی را با حمایت و پشتیبانی مدیر مدرسه بر عهده بگیرند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اردوهای راهیان نور گفت: سالی ۷۰۰ هزار نفر در این اردوها حضور می‌یابند. برنامه ما این است که این آمار به یک میلیون نفر برسد. برای جهت‌گیری خوب این کار نیز یک قرارگاه راهیان نور با عنوان «امام حسن عسکری (ع)» تشکیل شده است که فرماندهی آن بر عهده سردار علی فضلی است. همچنین بسیج دانش‌آموزی نیز دبیری آن را بر عهده دارد. ما توانستیم از دهم مهرماه فعالیت اردوهای راهیان نور را آغاز کنیم. در همان روز ۱۹ استان، دانش‌آموزان خود را به مناطق عملیاتی اعزام کردند و تاکنون ۱۴۰ هزار دانش‌آموز در این مناطق حضور یافته‌اند.

صابرماهانی توضیح داد:ما اعتقاد داریم همواره دفاع مقدس در آموزش و پرورش به روز می‌شود. این اردوها با مشارکت دانش‌آموزان و والدین آن‌ها انجام می‌شود و از ۱۰ تا ۶۰ هزار تومان نیز در این مشارکت سهیم هستند. قبول داریم ممکن است برای برخی از خانواده‌ها این مبلغ زیاد باشد از همین رو خیران و کمک‌های دیگری نیز در نظر داریم که می‌تواند در این راستا سهیم شوند. ما به دانش‌آموزان نخبه نیز در این اردوها توجه داشته‌ایم و تلاش می‌کنیم که اولویت سفرها به وسیله قطار انجام شود و در اولویت بعد اتوبوس‌هایی تحت نظارت جوان سیر ایثار این اعزام‌ها را بر عهده بگیرند. خوشبختانه در نظرسنجی‌ها ۸۰ درصد دانش‌آموزان از عملکرد رانندگان راضی بوده‌اند.

رئیس سازمان بسیج دانش‌آموزی توضیح داد: روز هفتم آبان‌ماه به عنوان «دانش‌آموز بسیجی، انتظار و عدالت‌خواهی»، روز هشتم آبان «دانش‌آموز بسیجی، ایثار و تعالی معنوی»،‌نهم آبان «دانش‌آموز بسیجی، شجاعت و آرمان‌خواهی»، دهم آبان «دانش‌آموز بسیجی،بصیرت و ولایت‌مداری»، یازدهم آبان  «دانش‌آموز بسیجی، خلاقیت و نوآوری»، دوازدهم آبان «دانش‌آموز بسیجی، اخلاق و پایداری» و سیزدهم آبان «دانش‌آموز بسیجی، مقاومت و استکبارستیزی» نام گرفته است.

صابرماهانی یادآور شد: در این ایام قرار است دانش‌آموزان بسیجی تجلیل ویژه‌ای از فرماندهی نیروی دریایی سپاه داشته باشند. محور اصلی برنامه‌ها در هفته بسیج نیز با رویکرد نشان دادن بد عهدی آمریکا است. یکی از برنامه‌های شاخص ما «رهبر کوچک» نام دارد که در راستای بدسلیقگی حذف درس مرتبط با شهید فهمیده و جمله حضرت امام (ره) در کتاب درسی است. همواره در برنامه هایی که در راستای گرامیداشت شهدا برگزار می‌شود دانش‌آموزان به شهدای مدافع حرم نیز توجه دارند. این بسیجیان در فعالیت‌های خود دیدار با خانواده‌های شهدای مدافع حرم را هم در نظر دارند.

به گزارش ایسنا در بخش پایانی این نشست خبری از شناسنامه شهید ابوالقاسم علی‌پور، از شهدای نوجوان دوران دفاع مقدس که پس از دست‌کاری شناسنامه‌اش اجازه حضور در جببهه را گرفته بود رونمایی شد.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ