نویسنده تاریخ جامع بندرانزلی درگذشت

1

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی از درگذشت استاد عزیز طویلی،نویسنده کتاب تاریخ جامع بندرانزلی خبر داد و گفت: استاد عزیزطویلی کتاب تاریخ جامع انزلی را در ۹ جلد تالیف کرد.

فرهاد رحمانزاده در گفت‌وگو با ایسنا از درگذشت استاد عزیز طویلی، نویسنده کتاب تاریخ جامع بندرانزلی خبر داد و اظهار کرد: استاد عزیزطویلی کتاب تاریخ جامع انزلی را در ۹ جلد، بالغ بر ۱۹ هزار صفحه برای علاقمندان به تاریخ بندرانزلی به یادگار گذاشته است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بندرانزلی افزود: استاد عزیز طویلی متولد اول اسفندماه ۱۳۱۱ در بندرانزلی و بازنشسته ارتش بود. وی اولین کتاب خود را در سال ۱۳۵۰ چاپ کرد که شامل ۲۸۵ مخمس از سروده‌هایش بود. استاد طویلی با تالیف هفت عنوان کتاب به موضوع ریشه‌یابی شهرهای طالش، بندرانزلی، رشت، فومن،شفت، صومعه‌سرا و لنگرود با استفاده از اسلوب علمی و زبان‌شناسی پرداخته است.

وی، رمان‌های «بازگشت»، «به دنبال روشنایی»،«طلاییه‌داران نور امید»،«شهرهای شمالی ایران به زیر آب می‌روند؟»، «گشتای ایران(خلاصه‌ای از تاریخ انزلی)»، «عبرت» و «کلید» را از دیگر آثار استاد طویلی عنوان کرد و گفت: رازی که هرگز فاش نشد(داستانی – پلیسی)، جنگ‌های پیله‌داربن(واژه گیلکی)، جنگ‌های ایران و روس، قوم منداییان صابیین در اهواز، قتل در تالاب، زندگی‌نامه عزیز طویلی در ۸۰۰ صفحه، عملیات افتخارآمیز (داستان قدیمی ایرانی)، تاریخچه معارف آموزش و پرورش انزلی، دریای کاسپین و سایر عناوین از این نویسنده گیلانی به یادگار مانده است.

رحمانزاده خاطرنشان کرد: مراسم بدرقه و تشییع پیکر مرحوم عزیز طویلی تا خانه ابدی واقع در گلزار محمدی بندرانزلی صبح امروز، ۴ آبان با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان به تاریخ و شهر بندرانزلی و دوستداران آن مرحوم برگزار شد.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ