ثبت حدود پنج‌هزار شیء تاریخی در نیشابور

4

پایگاه میراث فرهنگی نیشابور

پنج هزار شیء مکشوفه حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی شادیاخ و کهن‌دژ نیشابور ازسوی پایگاه منطقه تاریخی نیشابور با هدف حفظ و استفاده پژوهشگران از این یافته‌های تاریخی مستندسازی شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، «ابوالفضل مکرمی‌فر»، مدیر پایگاه پژوهشی منطقه تاریخی – فرهنگی نیشابور با اعلام این خبر گفت: تاکنون نسبت به تهیه شناسنامه برای ۱۱ هزار سفال حاصل از کاوش‌های باستان شناسی این منطقه  اقدام شده که از این تعداد، شناسنامه‌ی پنج هزار اثر به صورت قطعی و دو هزار اثر دیگر در مراحل نهایی تکمیل است.

ابوالفضل مکرمی‌فر، تعداد اشیای این پایگاه را حدود  ۳۵ هزار قطعه اعلام کرد و افزود: این آثار شامل تکه سفال، شیشه،  استخوان، گچ‌بری و آجر است، که بیشترین تعداد شامل قطعات سفال است.

مدیر پایگاه پژوهشی منطقه تاریخی ـ فرهنگی نیشابور با اشاره به هفت فصل کاوش صورت گرفته در این منطقه که شش فصلِ آن به سرپرستی رجبعلی خانیکی و فصل هفتم به سرپرستی محمود بختیاری انجام شده، گفت: مستندسازی اشیای حاصل از کاوش‌های باستان شناسی در  محوطه از جمله فعالیت‌های مستمری است که بدون وقفه از سال ۱۳۸۹ آغاز شده و در حال حاضر ادامه دارد .

او عناصر معماری شامل صحن، اصطبل، کارگاه عصاره‌کشی انگور، کارگاه شیشه‌گری، کارگاه آهنگری، مطبخ، انبار، تالار مرکزی، حمام، هم‌چنین انواع گچبری‌ها، ظروف سفالی، قطعات شیشه و قطعات فلزی را مهمترین دستاوردهای کاوش‌های باستان شناسی این سایت عنوان کرد.

وی همچنین انتشار مستندسازی‌های صورت گرفته را از جمله برنامه‌های این پایگاه دانست و گفت: در صورت تامین اعتبار این مستندات چاپ و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

منبع :ایسنا

فرصت تبلیغات

تبلیغات متنی

استخدام در وب نگین
 
   

کانال اختصاصی وب نگین در تلگرام

پاسخ